Czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu własnego ogródka warzywnego, ale przestrzeń, którą dysponujesz, jest dość ograniczona? Co powiesz na własne warzywa prosto z balkonu Twojego mieszkania? Tak, to możliwe i wcale nie jest takie skomplikowane, jak może się wydawać. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań i odnajduje przyjemność w uprawie własnych warzyw i ziół, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jak założyć warzywniak na balkonie?

Zakładanie warzywniaka na balkonie nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga nieco planowania. Przede wszystkim, musimy zdecydować, jakie warzywa i zioła chcemy uprawiać. Najlepiej wybrać te, które są łatwe w uprawie, mało wymagające i które najbardziej lubimy. Do takich roślin zaliczają się na przykład pomidory, papryka, sałata, rukiew wodna, pietruszka czy bazylia. Uprawa domowych ziół w doniczkach pozwala zaoszczędzić na zakupach, a także rozkoszować się smakiem doprawionych potraw.

Następnie musimy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Rośliny potrzebują odpowiedniego pojemnika — może to być doniczka, skrzynka czy pojemnik na rośliny. Wybór będzie zależał od naszych upodobań i środków, które posiadamy oraz od wielkości balkonu.

Zdecydowanie nie możemy zapomnieć o podłożu — ziemię musimy dostosować do wymagań naszych roślin. Najlepiej, gdyby była to ziemia próchniczna, żyzna, przepuszczalna, dobrze utrzymująca wilgoć, ale nie tworząca zastoisk wodnych.

Jakie rośliny się sprawdzą?

Odpowiednie rośliny do uprawy na balkonie to takie, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, łatwe w uprawie i mało wymagające.

Warzywa: pomidory koktajlowe, papryka, sałata, ogórki, fasola szparagowa, marchewka.

Zioła: bazylia, pietruszka, mięta, oregano, koper, tymianek, rozmaryn, lubczyk.

Rośliny te są odporne, wytrzymują większość warunków atmosferycznych i przede wszystkim są bardzo smaczne. Poza tym większość z nich ma też właściwości lecznicze, co czyni je jeszcze bardziej wartościowymi.

Jak pielęgnować rośliny?

Pielęgnacja roślin na balkonie to kolejny istotny element, który decyduje o sukcesie naszego balkonowego warzywniaka.

Nawadnianie

Nawadnianie jest najistotniejszym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia naszych roślin. Najlepiej jest podlewać rośliny rano lub wieczorem, kiedy słońce nie jest już tak intensywne. Ważne jest, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale nie przemoczona.

Nawożenie

Rośliny na balkonie, podobnie jak te uprawiane w gruncie, potrzebują regularnego nawożenia, aby rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Możemy skorzystać z komercyjnych nawozów, ale także z domowych sposobów, takich jak skórki z banana czy fusy z kawy.

Kontrola szkodników i chorób

Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem obecności szkodników i oznak chorób. W przypadku ich wystąpienia, szybko podjąć działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu.

Dlaczego warto?

Uprawa warzyw i ziół na balkonie to zarówno sposób na oszczędności i zdrową dietę, a także czas na relaks i kontakt z naturą.

Warzywa i zioła wyhodowane w domowych warunkach smakują zdecydowanie lepiej. Nic nie jest porównywalne ze smakiem świeżo zerwanych pomidorów czy bazylii.

Mając własny warzywniak na balkonie, nie musimy też martwić się, że nagle skończą nam się podstawowe składniki do sałatki lub zupy. Wystarczy wyjść na balkon i zebrać to, czego potrzebujemy.

Gdzie zatem zaopatrzyć się w warzywa i zioła przeznaczone do uprawy? Małe sadzonki i odnóżki dostaniemy w hurtowniach, na targach i bazarkach miejskich. Rośliny gotowe do zbioru, ale też i do przesadzenia znajdziemy również w marketach spożywczych. Nasion natomiast powinniśmy poszukać w dowolnych sklepach ogrodniczych.