Plamy na ubraniach, wykładzinach, zasłonach czy innych elementach naszej garderoby, czy domowego wyposażenia to prawdziwa udręka, która zaburza całokształt stylizacji czy aranżacji wnętrz. Nic więc dziwnego, że domowe sposoby na plamy, które z pozoru są niemożliwe do usunięcia, cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Jakie metody warto zastosować? Co warto wykorzystać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Plamy a amoniak

Amoniak to środek, który pomimo tego, że mało popularny, doskonale radzi sobie z plamami z potu. Co jednak ważne, przed jego zastosowaniem, należy sprawdzić rodzaj tkaniny, na której powstały plamy do usunięcia. By usunąć żółte zabrudzenia z białej bawełny, należy wyprać ją w wodzie z domieszką amoniaku. Właściwe stężenie to jedna łyżeczka amoniaku na jeden litry wody. Jeśli plamy występują na tkaninach wykonanych z tworzywa sztucznego, bądź na tkaninach kolorowych, wówczas zabrudzoną powierzchnię należy pocierać wodą z amoniakiem, a następnie szybko wyprać. Amoniak zabroniony jest do stosowania na ubraniach czy innych produktach wykonanych z jedwabiu.

Znana i mało doceniana sól kuchenna, mąka ziemniaczana i mleko

Sól kuchenna gości w każdym domu. Pomimo tego, że stosujemy ją do gotowania i przygotowania innych dań, jest ona również nieocenioną pomocą w walce z plamami. By skutecznie usunąć plamy z czerwonego wina, wiśni, czereśni, truskawek czy soków, koniecznie warto ją wypróbować. W tym celu należy obficie zasypać powstałą plamę solą i lekko wetrzeć. Tak zasypaną plamę należy pozostawić na mniej więcej 20- 30 minut. Sól wyciągnie z plamy wilgoć, a wraz z nią czerwony kolor zabrudzenia. W następnym kroku zaplamione materiał należy moczyć w zimnej wodzie, najlepiej przez kilka godzin.

Jeśli chcemy pozbyć się uporczywych, czerwonych plam na szczególnie delikatnych tkaninach, należy postępować identycznie, jednak warto sól zamienić na mąkę ziemniaczaną z kilkoma kroplami soku z cytryny.

Dużą niespodzianką jest także fakt, że plany warto moczyć w mleku. Po kilku godzinach plamy same znikają z powierzchni zabrudzonej tkaniny.

Gliceryna na plamy

Kolejnym domowym sposobem na usuwanie trwałych, trudnych plam, jest gliceryna. To środek powszechnie dostępny w każdym punkcie aptecznym. Pomimo skutecznego działania na stany przeciwzapalne skóry, doskonale radzi sobie także z zaschniętymi plamami, np. po kawie, czy innych trwałych barwnikach. W tym celu, na miejsce zabrudzenia, należy nanieść kilka kropel gliceryny. Ilość musi być dostosowana do rozmiaru plamy. Zabrudzenie musi być w całości pokryte gliceryną. Następnie należy ją delikatnie wetrzeć. Po upływie około 30 minut plamę z gliceryną należy zamoczyć w zimnej wodzie, a w końcowym etapie wyprać ją przy użyciu standardowych detergentów do prania.

Ocet spirytusowy bądź spirytus kosmetyczny

Kolejną skuteczną propozycją domowej walki z plamami jest ocet spirytusowy, jak również spirytus kosmetyczny. To dwa warianty, dzięki którym uda się nam w kilka chwil pozbyć plam z atramentu. Należy nanieść ocet czy spirytus na szmatkę, a następnie delikatnie pocierać miejsce zabrudzenia. Plamy z atramentu są odporne na różnego rodzaju metody, jednak ocet spirytusowy radzi sobie z takimi plamami w kilka chwil, bez żadnego wysiłku.

Jak widać, w domowym zaciszu możemy wykorzystać bardzo wiele różnorodnych metod i składników, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się perfekcyjną czystością naszych domów, mieszkań oraz szaf. Pamiętaj jednak, aby prać ubrania tak, by ich nie zniszczyć w całości.