Uprawa ziół w doniczkach w domu to doskonały pomysł na to, aby świeże zioła były zawsze pod ręką. Szczególnie gdy doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni.

Pozwala to na to, że w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się  smakiem i aromatem. Pozwala nam nie tylko na świeże zioła, ale również dodatkową zaletą jest to, że wiemy, co jemy. Jasne jest, że nasze zioła nie zawierają nawozów i sztucznych dodatków. Spora ilość ziół ma dość niewielkie wymagania, dlatego też są to dobre rośliny dla wszystkich tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w uprawie roślin, a chcieliby cieszyć się swoją własną uprawą w domu. 


Z ziół jednorocznych poleca się:  bazylię, cząber i majeranek. Koper lubi być  kapryśny w uprawie doniczkowej.


Z ziół dwuletnich jest pietruszka naciowa. Łatwa w uprawie i często używana w kuchni. Warto też zwrócić uwagę na kminek.


Z ziół bylinowych (wieloletnich) można  posadzić melisę lekarską, miętę, oregano, lebiodkę, rozmaryn lekarski i tymianek.


Pamiętajmy, tylko aby te większe zioła uprawiane w domu posadzić w oddzielnych doniczkach, ponieważ ich korzenie zajmują sporo miejsca.

 Najczęściej hodowane w domu zioła to – z tymi ziołami osiągniesz :

Bazylia pospolita jest jedna z najpowszechniej używanych ziół o intensywnie aromatycznych liściach. Roślina ta jest dość łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Bazylię w kuchni będziemy wykorzystywać jako dodatek do potraw i sosów, sałatek, ryb oraz mięs, szczególnie  grillowanych. Jest to niewielka roślina dorastająca do 50 cm wysokości, ma ona czerwone łodygi i jajowate, ostro zakończone, jasnozielone liście, które wydzielają silny aromat. To właśnie te liście są cennym dodatkiem do potraw. Liście mogą być drobne lub duże, w zależności od odmiany. Kwiaty bazylii są drobne, czerwone lub żółte, osadzone luźno na szczytach pędów, zauważamy je od połowy lata do jesieni. Bazylię ścina się w sierpniu i należy ją suszyć w cieniu. Natomiast gdy zachodzi potrzeba świeżych liści, zawsze należy pamiętać, aby wycinać najpierw dolne liści. Liście największe walory smakowe mają przed kwitnieniem, tak więc ważne jest podczas pielęgnowania bazylii uszczykiwanie kwiatostanów. Aby roślina wytwarzała więcej liści, należy usuwać pojawiające się kwiaty.

 


Oregano inaczej lebiodka: wieloletnia rodzina o rozgałęzionych łodygach podnoszących się do góry. Kwiaty są niewielkie w kolorze purpurowo-różowym. Osoby, które chcą uprawiać oregano, muszą zapewnić tej roślinie przepuszczalną glebę i dużo słońca. Nasiona wysiewa się do doniczek nawet z początkiem lata. Natomiast zbiór oregano zaczynamy, jak tylko zaczyna kwitnąć. Wówczas zrywamy małe gałązki liści, unikając grubszych, większych łodyg. Gdy oregano jest już, w pełni rozkwitu warto, jest zebrać łodygi i liście do suszenia, wówczas smak ziół jest najbardziej aromatyczny. Suszone oregano doskonale pasuje do pomidorów, fasoli,  cukinii, ryżu.  


Rozmaryn znajduje swoje zastosowanie w kuchni, ponieważ jest on  niezwykle aromatyczny, a także dodaje wytrawnego smaku potrawom. Wydziela specyficzny kamforowo-żywokostowy zapach. Rozmaryn lekarski może być zastosowany w stanie świeżym lub suszonym. Jest idealny do mięs, grillowania, ale również jako dodatek do warzyw, a szczególnie ziemniaków. Rozmaryn można rozmnażać np. z siewu nasion. Wysiewa się go w połowie marca do doniczek. Kiełkowanie jest nierównomierne i wymaga przede wszystkim temperatury nie niższej niż 20°C.  Szybciej nowe sadzonki rozmarynu pozyskuje się  w drugiej połowie lata przez częściowo zdrewniałe sadzonki, które sadzi się w zimnych inspektach. Na zimę trzeba je przenieść w miejsca bez mrozu. 

Zioła w domu są bardzo przydatnymi produktami, często je kupujemy jako gotowe dodatki suszone do różnych potraw. Warto spróbować jednak mieć je w zasięgu ręki w kuchni.

Zapisz

Zapisz