Zima wywiera niekorzystny wpływ na kondycję włosów, dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o nie wiosną. Najczęściej spotyka je problem łamliwości. Po działaniu niekorzystnych temperatur stają się suche i matowe. Wiosną chcemy, aby nasza fryzura i głowa, która wreszcie pozbyła się czapki wyglądała oszałamiająco. Dzięki właściwej pielęgnacji o tej porze roku możemy przywrócić im dawny blask i elastyczność.

Włosy po zimie – jak najczęściej wyglądają?

Po zimie spotykamy się najczęściej z problemem rozdwojonych końcówek. Jest to spowodowane noszeniem czapki i szalika, które ocierają o włosy niszcząc ich strukturę. Urazy mechaniczne uszkadzają łuski. Oprócz tego można się spotkać z wypadaniem włosów, co jest następstwem działania ujemnych temperatur. Wypadanie nasila spowolniona praca gruczołów, która pozbawia je naturalnej warstwy ochronnej. Zimą używamy więcej niż zwykle kosmetyków do stylizacji, które przesuszają włosy. Za przesuszenie odpowiada także zimne powietrze oraz klimatyzacja.

Jakie działania pomogą poprawić kondycję włosów na wiosnę?

Warto przede wszystkim przyjrzeć się końcówkom, a w przypadku ich rozdwojenia zdecydować się na ich podcięcie. Na suche włosy należy zacząć używać olejków, które zapobiegną puszeniu i elektryzowaniu się fryzury, które powstało zimową porą. Jeśli włosy wydają się szorstkie, należy wybierać kosmetyki z silnie nawilżającymi substancjami. Dobrymi dodatkami będą w tym przypadku wyciągi z moreli lub awokado lub popularny dodatek do włosów – masło shea. W każdym przypadku musi być to kosmetyk dostosowany do typu włosów. Kosmetycznym hitem ostatnich lat są zabiegi keratynowe, które zmieniają włosy nie do poznania. W walce z łamliwymi i rozdwojonymi końcami włosów świetnie sprawdzają się kosmetyki z olejkiem arganowym, kokosowym oraz na bazie jedwabiu. Na problem wypadania włosów można zdecydować się na peeling skóry głowy, który ją dotleni i oczyści.

Profilaktyczne dbanie o włosy na wiosnę

Dbanie o włosy opiera się nie tylko na rozwiązaniu i naprawie dotychczasowym problemów, ale także na bieżącej ochronie oraz działaniom, które zapobiegną ich niszczeniu o tej porze roku. Chodzi przede wszystkim o promienie słoneczne, przed którymi trzeba chronić włosy. Istnieje wiele olejków do włosów lub specjalnych mgiełek, które zawierają filtr UV. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy podczas największych upałów. Warto pamiętać, że bardzo niekorzystne działanie na włosy wywiera woda w połączeniu z promieniami słonecznymi. Rozdwajanie się końcówek powoduje także sól znajdująca się w wodzie morskiej, a także chlor z basenów.

Przy zachowaniu dobrej kondycji włosów ważna jest także dieta, która powinna być bogata w produkty zawierające cynk i krzem. Są to składniki, które mają duży wpływ na stan naszych włosów. Dobrym zwyczajem jest także kupno kosmetyków do włosów, które mają odpowiedni skład, czyli bez składników szkodzącym włosom. Aby uzyskać natychmiastowy efekt pięknych włosów warto przyjrzeć się kosmetykom jakimi są nabłyszczacze do włosów. Pozostawia on świetny blask na powierzchni, a dzięki składnikom odżywczym w nich zawartym wzmacniają także włos od środka. Nabłyszczacze nadają im również miękkości i delikatności.

O kondycję włosów należy się troszczyć przez cały rok, jednak wiosna to pora roku, podczas której w szczególności powinniśmy o nie zadbać. Ciężki okres dla włosów, jakim jest czas ujemnych temperatur pozostawia wiele problemów, z którymi trzeba się jak najszybciej zmierzyć. Można zrobić to zarówno kosmetykami, jak i odpowiednią dietą i zachowaniem, które sprzyja ochronie włosów.