Zadaniem lokalizatora GPS jest szybkie podanie pozycji pojazdu i wyświetlenie danych geograficznych na mobilnym urządzeniu, które odbiera sygnał. W ten sposób nie zabezpieczymy auta w 100% przed kradzieżą, ale możemy szybko zareagować i powiadomić policję, podając namiary samochodu i informując o możliwości popełnienia przestępstwa.

W jaki sposób lokalizatory GPS zwiększają ochronę auta?

Dobry model lokalizatora jest w stanie wyświetlić pozycję auta z dokładnością co do kilku metrów. W ten sposób nie tylko wiemy, gdzie znajduje się samochód, ale mamy szansę bardzo szybko powiadomić policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Lokalizatory GPS mają też wiele funkcji dodatkowych, które faktycznie zabezpieczają też przed samą kradzieżą.

Najlepsze modele wyposażone są w czujniki ruchu, które działają podobnie jak autoalarm. Jeśli z autem coś się dzieje, natychmiast wysyłają sygnał do naszego smartfonu. Niektóre systemy zintegrowane są z kamerą, która przechodzi w tryb nagrywania alarmowego i zapisuje obraz w plikach, które można wykasować tylko ręcznie. Producenci odpowiadają też na wymagania użytkowników — nowoczesne urządzenia są w stanie poinformować właściciela auta, że jego samochód znajduje się na lawecie. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ złodzieje coraz częściej zdają sobie sprawę z zaawansowanych systemów zabezpieczeń, a po drogie marki przyjeżdżają przygotowaną wcześniej lawetą. W przypadku kilku samochodów nadajniki są często zintegrowane w większy system, który działa na dedykowanym do tego serwerze, co umożliwia bieżący monitoring aut i szybką reakcję, jeśli trasa któregoś z nich znacznie odbiega od tej wcześniej wyznaczonej.

Czy warto zainwestować w droższe urządzenie?

Zdecydowanie tak! Warto, aby wybrany przez nas lokalizator nie tylko był w stanie przesłać nam pozycję samochodu, ale był też wyposażony w funkcje dodatkowe, utrudniające jego kradzież. Zastosowane w lokalizatorach czujniku ruchu czy dźwięku są często znacznie bardziej czułe niż fabryczny autoalarm. Dedykowana aplikacja na smartfon umożliwia nie tylko ustalenie pozycji, ale wyświetli alarm, jego rodzaj, a także obraz z kamery, jeśli ta również jest podłączona.

Czy da się skutecznie ochronić auto?

Niestety żaden z systemów nie zapewnia 100% ochrony przed kradzieżą, ale warto dołożyć wszelkich starań, aby złodzieje nie byli w stanie odjechać naszym samochodem. Niestety kradzieże zdarzają się, nawet jeśli auto zostawiamy w garażu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest alarm i czujniki ruchu. Sam garaż jest oczywiście również znacznie lepszą opcją niż niezabezpieczone miejsce parkingowe, zwłaszcza jeśli jesteśmy w nowym mieście. Warto wówczas sprawdzić lokalizację strzeżonego parkingu w najbliższej okolicy i zostawić samochód na monitorowanym terenie. O ile w miejscu naszego zamieszkania skuteczną ochroną są również sąsiedzi, którzy kojarzą auto z właścicielem, o tyle w obcym mieście osoba próbująca odpalić samochód może nie wzbudzić żadnych podejrzeń. 

Warto, aby poza lokalizatorem auto wyposażone było w dobrej jakości autoalarm, a także immobilizer. Bardzo skuteczne są elektroniczne systemy odcięcia zapłonu, które aktywują się, jeśli osoba w samochodzie nie wie, w którym miejscu znajduje się wyłącznik.