Wystąpienie rozstępów po ciąży jest naturalne i występuje u większości młodych mam. Aby zminimalizować ryzyko ich powstania, warto w czasie ciąży wprowadzać pielęgnację zapobiegawczą. Zapobieganie i usuwanie rozstępów jest możliwe ale wymaga systematyczności. Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się rozstępów.

Ciążowe rozstępy – przyczyny powstania

W skórze właściwej znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe. Ich zadaniem jest zapewnienie sprężystości i jędrności skóry. Rozstępy powstają najczęściej w III trymestrze ciąży. W trakcie ciąży skóra się rozciąga wskutek szybkiego wzrostu masy ciała i zwiększenia obwodu brzucha. Następstwem tego procesu jest uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych. Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów w ciąży są:

  • uwarunkowania genetyczne
  • zmiany hormonalne
  • szybki przyrost masy ciała
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Rozstępy – jak je usunąć domowymi sposobami

Kiedy rozstępy są świeże i mają czerwony kolor, warto systematycznie stosować kilka domowych sposobów na pozbycie się ich. Pierwszym krokiem jest pobudzenie krążenia w miejscu występowania rozstępów. Pomocne w tym będą masaże i peelingi. Jeśli zdecydujesz się na peeling domowej roboty, wymieszaj fusy kawy z oliwą z oliwek w proporcji 2:1. Powstałą pastą masuj okrężnymi ruchami miejsca pokryte rozstępami. Równie pomocne będą masaże, które możesz wykonać za pomocą szorstkiej gąbki, rękawicy lub specjalnej szczotki. Drugim krokiem jest z kolei natłuszczanie. Po wykonanym masażu lub peelingu, wetrzyj w rozstępy dowolny olej. Może to być olej spożywczy (słonecznikowy, z czarnuszki, czy z pestek winogron) lub gotowa mieszanka, dostępna w aptece. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się rozstępów pamiętaj o regularności.

Usuwanie rozstępów – zabiegi kosmetyczne

Do najskuteczniejszych sposobów usuwania rozstępów zalicza się zabiegi z wykorzystaniem lasera. Wiązka emitowana przez urządzenie dociera do warstw właściwych skóry. Wówczas stymulowana jest produkcja kolagenu i zachodzi proces przebudowy skóry, a dzięki temu powstałe rozstępy stają się słabiej widoczne. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pomagają bezboleśnie zmniejszyć widoczność rozstępów. Laserowe zabiegi najlepiej rozpocząć kiedy rozstępy są świeże. Kiedy rozstępy wejdą w fazę zanikową (szacuje się że jest to okres od pół roku do dwóch lat od ich powstania) proces usunięcia jest znacznie trudniejszy, a czasem nawet nie możliwe. Jednak co istotne, zabiegów z reguły nie wykonuje się kobietom w ciąży, ani kobietom karmiącym piersią. W takich przypadkach najlepiej pielęgnować skórę w domowym zaciszu, a dopiero po zakończeniu ciąży i karmienia piersią, rozważyć zabiegi laserowe.

Jak zapobiegać w ciąży powstaniu rozstępów?

Zapobieganie powstaniu rozstępów jest możliwe dzięki wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji w czasie ciąży. Najbardziej istotne jest zapewnienie skórze dobrego nawilżenia. Pomocne w tym są preparaty dla kobiet w ciąży, które są dostępne a aptekach i drogeriach. W skład preparatów wchodzą najczęściej oleje, wyciągi z roślin (na przykład aloesu), witaminy (przede wszystkim witamina E) oraz kwas hialuronowy. Staraj się nie doprowadzać do wysuszenia skóry i stosuj preparaty nawilżające rano oraz wieczorem. Nakładaj krem okrężnymi ruchami, aby nie wywołać skurczy. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy spożywać minimum dwa litry wody dziennie. Dobrze nawodniona skóra jest z reguły lepszej kondycji i jest bardziej wytrzymała. W czasie ciąży nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, stosuj ćwiczenia które są zalecane w danym trymestrze.