Fryzjer jest związany z branżą usługową. Zajmuje się głównie obcinaniem, czesaniem i stylizowaniem fryzur. Jego zadaniem jest jak najlepsze spełnienie oczekiwań klienta. Doradza on w wyborze artykułów pielęgnacyjnych i najkorzystniejszym doborze fryzury pod danego klienta. Od fryzjerów wymaga się szczególnie zdolności manualnych, fantazji i zmysłu estetycznego. Fryzjer może podjąć pracę nie tylko w salonach fryzjerskich, ale także w telewizji, teatrze, planie zdjęciowym. 

Po czym rozpoznać profesjonalnego fryzjera?

1. Panuje u niego czystość 

W przypadku salonów fryzjerskich, każdy klient ma prawo żądać przestrzegania zasad higieny i czystości. Jeśli zauważysz, że fryzjer nie przestrzega higieny, na jego rękach widnieją plamy farby, na podłodze leżą niezamiecione kosmki włosów to trzymaj się od takiego salonu z daleka. Warto mieć na uwadze czystość przyborów fryzjerskich, czy są one sterylnie przechowywane i nie nabawimy się niepotrzebnej grzybicy. Fryzjer profesjonalny nigdy nie dopuści do czegoś takiego. Zadbany i czysty salon jest najlepszą wizytówką!

2. Przeprowadza rozmowę przed wykonaniem usługi

Każdy dobry fryzjer przed przystąpieniem do do pracy powinien przeprowadzić z klientem krótki wywiad odnośnie jego oczekiwań i preferencji. Podczas rozmowy klient może liczyć na drobne podpowiedzi ze strony stylisty. Dzięki temu wspólnie mogą dojść do kompromisu jaka fryzura najlepiej będzie pasowała pod daną osobę. Profesjonalista podczas takiej rozmowy wypyta Cię jakich kosmetyków do włosów używasz oraz czy występują jakieś specyficzne problemy z włosami np. nadmierne przetłuszczanie się.

3. Nie oszczędza na kosmetykach

Profesjonalny fryzjer nie żałuję pieniędzy na najlepszej jakości kosmetyki i farby do włosów. Korzystając z usług fryzjerskich mamy pełne prawo do informacji jakiego typu kosmetyki dany fryzjer będzie używał. Jeżeli dany środek nie będzie nam odpowiadał, powinniśmy zrezygnować z dalszego wykonywania usługi. W tej branży stosowanie perfekcyjnych substancji kosmetycznych jest niezwykle istotne!

4. Stale się rozwija

Jeśli fryzjerowi nieznane są fryzury w stylu „Lob” lub „Modern mullet” to nie spodziewaj się, że trafisz na profesjonalistę. Rzetelny fryzjer stale się rozwija, podnosi kwalifikację dodatkowymi kursami, nadąża z nową modą poprzez czytanie prasy, ciągle się edukuje i poszerza swoje horyzonty.

5. Umie powiedzieć „nie”

Dobry fryzjer wie, że to w jakim stanie opuścisz jego salon ma ogromne znaczenie na jego reklamę. Nie pozwoli Ci na wykonanie koloryzacji lub cięcia, gdy będzie miał 100% pewność, że będziesz wyglądać niekorzystnie. Część słabych salonów oczywiście wykona każdą fryzurę jaką tylko sobie klient będzie życzył i z reguły tacy fryzjerzy nastawieni są wyłącznie na zysk, a nie na wyrobienie marki. Profesjonalista udzieli Ci fachowych rad, ale nie zawsze spełni Twoje oczekiwania ze względu na zachowanie swojego dobrego imienia. Dobry fryzjer widzi, w jakiej kondycji są Twoje włosy. Jeśli nie pomaga pielęgnacja, oprócz odpowiedniego cięcia powinien zalecić skuteczne metody regeneracji włosów. Sprawdź, co warto zrobić, gdy Twoje włosy są łamliwe i się kruszą. 

6. W najbliższym czasie nie ma wolnego terminu

Gdy dzwonimy do salonu i uzyskujemy informację, że terminy są bardzo odległe to bardzo dobrze! Taka informacja powinna nas tylko uspokoić. Świadczy to o tym, że dany fryzjer cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego usługi muszą być sprawowane na najwyższym poziomie. Czasem warto poczekać na skorzystanie z usług profesjonalisty, niż pozwolić na zniszczenie włosów w przeciągu dwóch godzin.

7. Posiada stronę internetową lub działa w social mediach

W obecnych czasach to czy dany salon fryzjerki istnieje czy nie bardzo często warunkuje posiadanie konta w social mediach lub strony internetowej. To dobre miejsce, aby każdy profesjonalny fryzjer mógł pochwalić się metamorfozami swoich klientek. Na tego typu stronach fryzjer może dodawać zdjęcia ukończonych kursów, szkoleń i warsztatów co automatycznie zwiększa w oczach innych jego umiejętności.

8. Informuje o kosztach przed przystąpieniem do pracy

Zawodowy i uczciwy fryzjer informuje swojego klienta o kosztach wykonanej usługi przed przystąpieniem do jej realizacji. Cena początkowa może się nieznacznie różnić od tej końcowej. Wynika to stąd, że podczas modyfikacji fryzury czasem występują różne drobne zmiany, które nie były uwzględniane podczas początkowej rozmowy.  Klient powinien zwrócić uwagę czy nie zostaje mu sztucznie narzucone zakupienie jakiś środków kosmetycznych. Takie zabiegi mają miejsce w przypadku zwykłych amatorów fryzjerstwa, którzy wprowadzają dyskomfort swoich klientów.

 

Fryzjer, który zbuduję swoją markę i zaufanie do klientów skazany jest na sukces! O jego profesjonalizmie decydować może masa pozytywnych opinii nie tylko w sieci, ale też wśród najbliższych mieszkańców fryzjera. Włosy są dla wielu ludzi najważniejszym elementem estetycznym całego wyglądu, dlatego warto metamorfozę ich powierzyć zawodowcom! 

Jeśli stoisz przed decyzją  o zmianie fryzury, koniecznie zajrzyj na naszego bloga o najmodniejszych krótkich fryzurach damskich tego sezonu.