Te małą czarną zna z pewnością każda kobieta. Filiżanka nad ranem lub popołudniu w pracy zawsze stawia nas na nogi. Odmiany kawy, po które sięgasz na co dzień to bogactwo różnorodnych smaków i aromatów. Jeśli jeszcze ich nie rozróżniasz to czas je bliżej poznać. Przenieśmy się do prawdziwej krainy kaw, by odkryć ich poszczególne rodzaje.

Historia kawy w wielkim skrócie

Czy wiesz, że kultura picia małej czarnej sięga aż XI wieku? To czas, w którym ziarna kawy przybyły z Etiopii do Arabii, gdzie oczarowała swoim działaniem i smakiem Persów. Bardzo szybko kawa stała się popularnym napojem, które często nazywano nowym winem Islamu. Dotarła do końca XV wieku do większości państw arabskich. W Europie znalazła się, dzięki podróży z Egiptu do Wielkiej Brytanii. W Polsce kawa pojawiła się, dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł ją z Wiednia. Kawowa ekspansja wybuchła na przełomie XVI/ XVII wieku. Władcy szukali celowo terenów kolonialnych z odpowiednimi warunkami do upraw pól kawowych. W końcu pojawiła się ona za Oceanem w Ameryce Południowej. Brazylia do dziś ma ogromne obszary, na których uprawia się kawę. Wszystko dzięki położeniu w idealnej strefie międzyzwrotnikowej. Jej warunki pogodowe oraz odpowiedni rodzaj gleb zdecydowanie sprzyjają kawowym zbiorom. Nie bez powodu ponad połowa kaw sprzedawanych na świecie wywodzi się właśnie z brazylijskich upraw!

Rodzaje małej czarnej

Zanim przejdziemy do kawy z dodatkiem mleka, po którą bardzo chętnie sięgają kobiety przyjrzymy się rodzajom czarnej kawy. Wyróżnia się ona intensywnością smaku i działania, a także sposobem jej parzenia. 

Absolutna królowa kaw to oczywiście małe, ale za to bardzo mocne espresso. Przygotowuje się je pod ciśnieniem, używając odpowiednio dobranego ekspresu do kawy z bardzo drobno mielonej kawy. Espresso stanowi esencje kawową, dzięki czemu zawdzięczamy mu szybkie, pobudzające działanie. Warto dodatkowo widzieć, że to właśnie ten typ kawy jest niezbędną podstawą do przygotowywania innych rodzajów kaw. Występuje również w wersji double espresso (inaczej podwójne espresso), którego jest nieco więcej niż klasycznego. Ten typ kawy wyróżnia spora ilość pianki, która powstaje po jej przygotowaniu i nazywa się crema.

Jeśli w tradycyjnym espresso dotąd brakowało Ci lekkiej nutki słodkiego smaku wypróbuj koniecznie ristretto. Jest to kolejna jego odmiana, która zawiera nieco mniej kofeiny, ale pozostaje przyjemniejsza w smaku. Być może do gustu przypadnie Tobie też lungo. To espresso z znacznie większą ilością wody, które przeważnie ma od 130 do 170 ml.

W wielu restauracjach możesz zamówić americano, które przygotowuje się w proporcjach pół na pół z wykorzystaniem wody oraz espresso. Nazwa americano nie jest przypadkowa, ponieważ legenda głosi, że to właśnie amerykańscy żołnierze walczący we Włoszech podczas II Wojny Światowej je spopularyzowali. Pili rozcieńczone espresso, by przyzwyczaić się do jego charakterystycznego i wyrazistego smaku.

Ostatnim rodzajem czarnej kawy jest long black. Różni się od opisanego wyżej americano znacznie mniejszą intensywnością smaku na skutek jeszcze większego rozcieńczenia samego espresso. Podczas przygotowania long black to woda jest wlewana do filiżanki jako pierwsza. Dopiero później wlewa się do niej espresso, co umożliwia zachowanie kremowej pianki na powierzchni kawy.

Rodzaje kawy z mlekiem

Jeżeli jesteś w teamie mleko z kawą to ten fragment jest dla Ciebie. W końcu nie każdy musi przepadać z mocnym smakiem czarnej kawy. W restauracjach i kawiarniach możesz dziś zamówić kawę nie tylko z krowim mlekiem. Bez problemu kupisz kawę z mlekiem ryżowym, owsianym, czy sojowym. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego co lubisz i na co masz ochotę.

Zdecydowanie najpopularniejszą kawą z mlekiem jest caffé latte. Wyróżnia je solidna warstwa lekkiej, mlecznej pianki. Podstawą latte jest espresso, które miesza się z dwoma porcjami gorącego mleka. Często do tego typu kawy dolewa się dodatkowo różne syropy. Polecamy przetestować szczególnie syrop o smaku karmelowym lub waniliowym.

Drugie w kolejce jest cappuccino. Charakteryzuje się znacznie bardziej zbitą i mocną pianką, mimo że stosunek mleka do kawy jest tutaj dużo mniejszy niż w przypadku caffé latte.

Przepadając za kawą z mlekiem warto spróbować również flat white. To mleczna kawa pozbawiona pianki o mocnym i wyrazistym smaku. Jeżeli ona Cię nie przekonuje to możesz jeszcze sięgnąć po macchiato, gdzie mleko to jedynie mała plamka dodawana delikatnie w celu lekkiego osłodzenia naturalnego smaku kawy. Odmianą tej kawy z mlekiem jest latte macchiato, gdzie pojawia się dużo większa ilość piany uzyskiwanej z mleka. To typ kawy, która dzieli się na trzy idealnie rozłożone warstwy! Spróbuj przygotować kiedyś latte macchiato w przejrzytej szklance, a z pewnością dostrzeżesz jasną warstwę mleka na samym dole, ciemną warstwę kawy po środku i puchatą mleczną pianę na samej górze.

To po jaką małą czarną dzisiaj sięgniesz?

W naszej redakcji furorę od zawsze robi solidne espresso i smaczne caffé latte.