Niechciane owłosienie – jak się go pozbyć? 

Kobiety lubią dbać o urodę podkreślając swoje atuty. Każda współczesna dama stara się wpisywać w kanony dzisiejszego piękna. Nikt nie chce być uznawany za zaniedbanego, a z pewnością bronią się przed tym kobiety. Niestety nie zawsze natura nam sprzyja. Zwłaszcza w kwestii niechcianego owłosienia. Mało estetyczny meszek pod nosem, ciemne włosy na łydkach, pod pachami czy w okolicach bikini niejedną kobietę doprowadziły już do łez. Jak z nimi walczyć skutecznie? Co robić, a czego unikać jak ognia? Kilka przetestowanych porad znajdziesz poniżej. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do rozwiązania Twojego problemu raz na zawsze.

Hormony, co łączy je z niechcianym owłosieniem?

Zdarza się, że powód powstawania niechcianego owłosienia leży w poważnych problemach zdrowotnych. Zwłaszcza wtedy, gdy zaczynasz zauważać u siebie syndromy owłosienia typu męskiego, powinna w Twojej głowie zapalić się czerwona lampka. Zaobserwowałaś silniejsze owłosienie na klatce piersiowej? Codziennie rano obserwujesz jak rośnie na Twojej twarzy zarost? Warto w takiej sytuacji udać się do specjalisty.

Hirsutyzm jest to choroba powstająca w wyniku sporych zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Mogą być one spowodowane ciążą, okresem przekwitania lub na skutek przyjmowania silnych lekarstw zawierających w swoim składzie hormony. Nie wolno tego typu schorzenia ignorować lub walczyć z nim za pomocą kosmetycznych środków. Nie jest to efektywne rozwiązanie problemu. Odpowiedź na to, jak poradzić sobie z owłosieniem spowodowanym przez hirsutyzm zna tylko lekarz i to do niego trzeba udać się w pierwszej kolejności.

Na szczęście nie wszystkie kobiety zmagają się z wąsikiem czy bujniejszym owłosieniem na nogach z powodu burzy hormonalnej w ich organizmie. Większość problemów można szybko rozwiązać sięgając do regularnych działań w zaciszu domu lub w gabinecie kosmetyczki. Co zatem należy do tego rodzaju środków zapobiegawczych?

Metody depilacji – ich trwałość, wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Jako pierwsza na naszej liście znajduje się zwykła maszynka. To najczęściej stosowana metoda przez wiele kobiet od lat. Łatwo kupić klasyczną maszynkę, a czas depilacji również nie pochłonie nam cennego popołudnia, poranka czy wieczoru. Mimo, że usuwamy dzięki maszynce włoski szybko to niestety skuteczność tej metody jest bardzo niska. Równie prędko niechciane owłosienie wraca, co oznacza że konieczne jest wykonywanie tego typu depilacji niemal codziennie. Niestety często okazuje się, że maszynka może uczulać, co powoduje spory problem. Jak w takiej sytuacji walczyć z nieestetycznym owłosieniem?

Czasami wyjściem okazuje się być krem do depilacji, który rzeczywiście usuwa i osłabia włosy. Niestety kryją się za nim również niepożądane działania w postaci podrażnienia skóry, czy alergii na obecne w kremie składniki. Mimo, że dzięki kremom możesz na dłużej cieszyć się idealnie gładką skórą to nadal nie jest to efekt w 100% zadowalający.

Alternatywą okazuje się depilacja woskiem, gdzie usuwamy włosy razem z ich cebulkami. To jedna z najboleśniejszych metod. Jednak chwali się wysoka efektywnością, bowiem zabieg powtarza się przeważnie raz na 3 tygodnie, a nie jak w poprzednich wypadkach raz na 2-3 dni. Tutaj warto uważać na możliwość wystąpienia podrażnień naskórka i naczynek krwionośnych na skutek wysokiej temperatury wosku oraz uszkodzeń mechanicznych powiązanych z zdejmowaniem plastrów.

Jedną z bardzo modnych obecnie metod jest depilacja laserem, którą można wykonać w profesjonalnych gabinetach kosmetologii estetycznej. To zabieg, który nie należy do najtańszych, ale dzięki niemu raz na zawsze masz szansę zapomnieć o niechcianych włosach. Należy go powtórzyć w kilku seriach, aby uzyskać oczekiwany efekt. Tutaj UWAGA! W gabinetach kosmetycznych przeważnie używa się kilku typów laserów. Spotkasz się z laserem diodowym, IPL oraz sPTF. O działanie każdego z nich warto dokładnie wypytać kosmetologa.

Pamiętaj, że depilacji laserowej nie wolno wykonywać w ciąży, a także po poważnych operacjach, chorobach krążenia lub podczas przyjmowania silnych lekarstw. Usuwane laserem włosy nie powinny powracać. Jedynie na skutek silnej burzy hormonalnej np. związanej z ciążą, zawsze istnieje ryzyko ich odrastania.