Klasyczne i znane objawy ciąży, to oczywiście nudności, wymioty, silne zmęczenie i brak miesiączki. Bywa, że pierwsze sygnały są jednak mylące. Kobiety nie zdają sobie sprawy, że niektóre znaki, jakie daje im organizm świadczą o rozwijającym się w nich życiu. Co powinno dać do myślenia? Między innymi nietrzymanie moczu, bóle i dyskomfort w brzuchu, pocenie się, a nawet chrapanie! Poznaj wszystkie nietypowe objawy ciąży…

Problemy z trzymaniem moczu i dziwne upławy – czy wszystko ze mną w porządku?

Tak! O ile test ciążowy pokaże pozytywny wynik. W początkowych tygodniach ciąży, nieświadome jeszcze niczego kobiety zauważają u siebie dziwne, białe albo bladożółte upławy. Zganiają je na ewentualny stan zapalny i zapisują się do lekarza. A okazuje się, że nie zawsze mają rację. Zmiany hormonalne na początku ciąży bardzo często właśnie w taki sposób dają o sobie znać. Nie jest to stan nieprawidłowy, którym należałoby się martwić. O ile nie odczuwa się swędzenia, pieczenia czy dyskomfortu należy przejść nad tym do porządku dziennego.

Pogodzenie się z nietrzymaniem moczu może być nieco trudniejsze. Niestety i w taki sposób bardzo często objawia się ciąża. I choć jest to symptom pojawiający się nieco później, kobiety i tak nie łączą go z ciążą. A przecież w tym czasie więcej piją. Poza tym, rozwijający się płód naciska na ich pęcherz moczowy. Rada? Każda kobieta pozostająca w stanie błogosławionym powinna pamiętać o noszeniu wkładek higienicznych. Nie zaszkodzi też, by wychodząc z domu zabierała ze sobą bieliznę na zapas.

Ból i dyskomfort w brzuchu oraz objawy klasycznego przeziębiania – jak to możliwe?

Ból brzucha większość pań przypisuje zbliżającej się miesiączce. Kiedy ta się nie pojawia, a dyskomfort nie mija, decydują się na wykonanie testu. Wówczas okazuje się, że przykre skurcze zwiastowały ciążę. Na szczęście, takim stanem rzeczy nie trzeba się przejmować. Bóle mogą być delikatne lub uporczywe, jeśli jednak nie towarzyszą im plamienia, najprawdopodobniej wszystko jest pod kontrolą. Za tego rodzaju dolegliwości odpowiada progesteron, który powoduje, że jelita pracują znacznie wolniej.

Innym, niejednoznacznym objawem ciąży jest katar. Jeśli kobieta czuje się tak, jakby była chora i ma zapchany nos, nie zawsze oznacza to zwykłe przeziębienie. Zaskakująco często, pod wpływem hormonów nozdrza puchną i wysuszają się. Taki objaw może być bardzo mylący. Tak samo, jak niekontrolowane krwawienia z nosa. Choć mogą one przerażać, nie należy panikować. W razie pojawiania się krwi, pomaga zaciśnięcie nozdrzy palcami i przyłożenie lodu.

Wstydliwe chrapanie, bekanie, pocenie i ślinienie

Pierwsze objawy ciąży mogą być też bardzo krępujące. Nierzadko zdarza się, że o błogosławionym stanie świadczy bowiem uporczywe chrapanie, ślinienie, bekanie i pocenie się.

W przypadku głośnego chrapania, winę znowu ponoszą spuchnięte nozdrza, które powodują wrażenie zapchanego nosa. Z kolei bardzo przeciążony metabolizm i dodatkowa krew tłoczona przez serce wpływa na zwiększoną ciepłotę ciała. Właśnie dlatego ciężarna kobieta poci się nawet wtedy, gdy teoretycznie nie powinna. Ciało chce się schłodzić i wydziela nadmierne ilości potu. Rada? Ubieraj się przewiewnie, zwłaszcza w wakacje. Pij naprawdę dużo wody, no i oczywiście dbaj o higienę osobistą.

Wśród nietypowych objawów ciąży wymienić należy też bekanie i ślinienie, a nawet krwawienia dziąseł. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Przykre objawy w postaci nadmiernej ilości śliny i pojawiającej się w budzi krwi, to najprawdopodobniej działanie hormonów. Główny winowajca, a więc progesteron rozluźnia też mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Właśnie dlatego treść pokarmowa przedostaje się do przełyku, co skutkuje zgagą. Na szczęście zazwyczaj ma ona dość łagodny przebieg. Złagodzić ją są w stanie między innymi zdrowe nawyki żywieniowe.

Pozostałe, dziwne i dyskusyjne objawy ciąży

O tym, że zostaniesz mamą świadczy czasem twoja skóra. Jeśli miesiączka się spóźnia, a na skórze zaczynają pojawiać się ciemne plamy i „pajączki”, koniecznie wykonaj test ciążowy. Twoje ciało zaczyna produkować dodatkową ilość melaniny. To właśnie ona zwiększa przepływ krwi, a co za tym idzie powoduje dziwne zmiany.
Na nogach zaczynają wyskakiwać bardzo widoczne, purpurowe albo nawet czarne żyły. Niestety trzeba pogodzić się z tym, że na późniejszym etapie mogą ujawnić się również swędzące i bolesne hemoroidy. Aby ulżyć nogom, można jednak przestrzegać kilku nawyków. Po pierwsze należy unikać długiego stania. Po drugie, nie krzyżować nóg w trakcie siedzenia i o ile to możliwe – układać je nieco wyżej, niż dotychczas.

Bezsenność, która towarzyszy pierwszym tygodniom ciąży, to już chyba ostatni z dziwnych jej symptomów.
Z początku szukanie przyczyn takiego stanu rzeczy może okazać się dość trudne. Ciężkie noce zdarzają się przecież każdemu. Nie wszyscy łączą je z ciążą. W drugim i trzecim trymestrze taki objaw jest już całkiem normalny. Odpowiada za niego stale rosnący brzuch, który utrudnia zmianę pozycji. Spanie na brzuchu staje się niemożliwe, na plecach również. Ciężarne kobiety zazwyczaj śpią na boku, co z czasem powoduje różne stany bólowe.

Jak widać, nudności, wymioty, bolesne piersi czy spóźniająca się miesiączka, to nie jedyne objawy ciąży. Czasem o rozwijającym się w nas życiu świadczą zupełnie prozaiczne lub wręcz dziwne dolegliwości. Oczywiście takowe pojawiają się również z innych przyczyn. Nie zawsze są potwierdzeniem stanu błogosławionego. Stuprocentowe potwierdzenie uzyskamy wyłącznie podczas wizyty u lekarza. Na ogół nie mylą się też testy ciążowe, zwłaszcza te przeprowadzane z krwi. Warto mieć to na uwadze, tym bardziej, jeśli dziecka oczekujemy z dużą niecierpliwością. Pragnienie posiadania maluszka często powoduje bowiem, że niektóre objawy zaczynamy sobie wmawiać. Widzimy je również tam, gdzie ich niestety wcale nie ma…

Przeczytaj także: Ciąża, prawdziwa rewolucja – jak się na nią przygotować?