Idealny porządek w mieszkaniu niczym z fotki na Instagramie wydaje się dla Ciebie nieosiągalny? Walka z ciągłym bałaganem jest nam dobrze znana, dlatego w Redakcji postanowiliśmy zebrać kilka praktycznych porad, dzięki którym dużo łatwiej będzie zadbać o upragniony porządek. Okazuje się, że kilka codziennych nawyków wypracowanych zarówno u samej Pani Domu, jak i pozostałych członków rodziny szybko pomaga uzyskać oczekiwane rezultaty.

Odkładaj zawsze na swoje miejsce

To uczucie, kiedy w końcu robisz sobie pyszną kawę po posprzątaniu całego domu jest bardzo przyjemne. Jednak może szybko zniknąć, gdy już w ciągu kilku godzin Twoim oczom ukarzą się ponownie góry prania, papierków po batonikach, czy naczyń wymagających umycia. Na szczęście można to zmienić na stałe! Wystarczy nauczyć siebie i bliskich odkładania używanych rzeczy w jedno miejsce. Taki nawyk wprowadzi wiele pozytywów w codzienne życie. Uporasz się dzięki niemu z niemiłym dla oka bałaganem, ale także raz na zawsze zapomnisz o nerwowych poszukiwaniach kluczy, bluzek lub książek. Zaopatrz swoje mieszkanie w praktyczne organizery – wszelkiego typu kartoniki, koszyczki, czy pojemniki świetnie się tutaj sprawdzą. Wypracuj nawyk wrzucania brudnych ubrań przez całą rodzinę do obszernego kosza na pranie, który możesz estetycznie przechowywać w łazience. Dzisiaj oferty sklepów z wyposażeniem domowym zawierają ciekawe dodatki, które doskonale organizują codzienność. Kosze na pranie to już nie tylko plastikowe pojemniki, dziś znajdziesz je również wykonane z ekologicznych materiałów lub wikliny. Kłopot z kluczami rozwiąże smycz i nawyk odwieszania ich po przyjściu do domu na wieszak lub wrzucania do ozdobnego pudełeczka, które naprawdę warto umieścić w przedpokoju. Tak, jak podpisujesz cukier lub sól w kuchni równie dobrze możesz ten trik stosować w przypadku wszystkich innych przedmiotów, jakie po prostu lubią się u Was gubić.

Kłopot gromadzenia brudnych naczyń też idzie rozpracować. Polecamy zainwestowanie w zmywarkę, to jednorazowy wydatek na lata. Przy okazji rozważ zakup środków czystości do zmywarek, dzięki którym zmywarka będzie Ci służyć dłużej. W Voigt produkty stworzone zostały z myślą o utrzymaniu czystości i przedłużenia żywotności sprzętów. Zaoszczędzisz dzięki niemu sporo energii, wody, a także pieniędzy. Mając dwa lub trzy zestawy naczyń poradzisz sobie z szybkim wstawianiem mycia tych zabrudzonych, które może odbywać się pod wieczór niekoniecznie codziennie.

Zamiataj i odkurzaj regularnie

Nie ma gorszego uczucia niż przyklejone resztki jedzenia do stóp w czystych skarpetkach. Jeżeli masz zwierzaki pozostawiające sierść lub dzieci biegające w domu w butach noszonych na podwórku to z pewnością wiesz, jak ważne jest codzienne zamiatanie. Pozostawienie zabrudzeń na podłodze jest nie tylko mało estetyczne, ale często może prowadzić do uszkodzenia dywanu lub przebarwienia płytek w kuchni. Nie możesz spędzać całej doby z miotłą lub odkurzaczem, ale znalezienie kilku minut wieczorem na ogarniecie kuchni, czy korytarza nikomu nie zaszkodzi. Poza tym nikt nie twierdzi, że to Ty jako Pani Domu masz się tym zajmować. W rodzinie i w związku liczy się umiejętność podziału domowych obowiązków. Jak jest u Ciebie?

Wyznacz dzień sprzątania w ciągu tygodnia

Dziel się obowiązkami! Ich przejmowanie przez partnera i dzieci to nic złego. To raczej naturalna kolej rzeczy. Razem mieszkacie, więc razem powinniście sprzątać. Dziecko, które od najmłodszych lat jest włączane do domowych obowiązków w przyszłości nie stanie się bałaganiarzem i jako osoba dorosła nie będzie utrudniała życia swoim lokatorom lub partnerom. Jedną z najlepszych metod jest wyznaczenie jednego dnia w tygodniu, gdzie odbywają się generalne porządki. Najczęściej jest nim sobota lub piątek wieczorem. Mając dzieci możesz śmiało przygotować listę ich obowiązków i pozostawić do odhaczania na lodówce. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w takiej rozpisce uwzględnić także męża. Wspólne sprzątanie pozwoli Tobie zaoszczędzić sporo czasu, tylko… po nikim niczego nie poprawiaj… Na początku może sprzątanie nie będzie idealne, ale z biegiem czasu z pewnością Twoim pomocnikom będzie szło coraz lepiej.

Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do regularnego sprzątania? Sprawdź nasz poradnik!

Nie denerwuj się to niczego nie zmieni

To ostatnia z zasad, którą powinna przyjąć każda Perfekcyjna Pani Domu. Wpadnie w złość z powodu źle umytej podłogi lub porozrzucanych w pokoju dziecięcym zabawek nie sprawi, że nagle w mieszkaniu zapanuje porządek. Cierpliwość i egzekwowanie obowiązków owszem. Dzieci nie chcą Tobie pomagać? Cóż w takim razie Ty nie będziesz realizowała ich zachcianek. O słodyczach mogą zapomnieć tak bardzo, jak również o odwiedzinach koleżanek. Z mężem może być ciężej, bo po batonika może wybrać się sam do sklepu. Jednak wierzymy, że jako jego kobieta z pewnością znajdziesz odpowiednią metodę ukarania za brak wsparcia w domowych obowiązkach. W końcu bycie razem to nie tylko przytulasy i czułe słówka. To również wsparcie, które okazuje się m.in. przez mycie okien.