Pojawienie się dziecka to prawdziwa rewolucja, która zaczyna się już na etapie samej ciąży. Dla każdej kobiety, która ma za 9 miesięcy zostać matką nadchodzi fala zmian. Warto się do nich odpowiednio przygotować, by przejść przez nie łagodnie. Z myślą o naszych Czytelniczkach, które planują powiększenie rodziny lub już są w ciąży, przygotowaliśmy kilka porad. Być może przyczynią się one do poprawy Twojego samopoczucia, wyglądu i codziennego funkcjonowania. Tym razem nawiążemy do kilku obszarów Twojego życia, które w ciągu 9 miesięcy mogą się bardzo zmienić. Warto zatroszczyć się o to, aby ta zmiana była zmianą na lepsze.

Twoje ciało

Ciąża to przede wszystkim zmiany w kobiecym organizmie, które nie od razu są widoczne gołym okiem. Przygotuj się na spore wahania hormonów, dzięki którym Twoje ciało przygotuje się na małego człowieka. Pierwsze tygodnie ciąży mogą być przez to dość ciężkie. Wiele przyszłych mam narzeka na wymioty, zmiany trądzikowe, senność, złe samopoczucie, napady głodu. Zaobserwujesz u siebie rosnące piersi i pojawiające się rozstępy. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które poprawią elastyczność skóry i zahamują powstawanie rozstępów na brzuszku, udach, ramionach i plecach. Jeżeli boisz się o swoją wagę udaj się po poradę do dietetyka, który udzieli Ci wskazówek jak skomponować bogatą w witaminy i pozostałe składniki pokarmowe dietę. Teraz będziesz jeść dla dwóch, ale wcale nie oznacza to że masz jeść za dwóch. Bardzo modna stała się również aktywność fizyczna w czasie ciąży. Zapytaj swojego ginekologa, czy będziesz mogła uczęszczać na zajęcia dla przyszłych mam. Dzięki nim ułatwisz swój poród, przygotujesz się na bóle kręgosłupa i nauczysz prawidłowo oddychać. Poza tym zachowasz lepszy stan swojej sylwetki i samopoczucia. Ze spokojem możesz też korzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki. Błędem jest przekonanie, że kobiety w ciąży nie mogą farbować włosów. Wystarczy, że poinformujesz o swoim stanie fryzjera i poprosisz o użycie naturalnych farb. Przyszła mama nie ma być zaniedbana, nadal możesz troszczyć się o swoją urodę.

Twój związek

Pojawienie się dziecka zbliża. Warto przygotować się na nadejście małego człowieka wraz z jego tatą. Angażuj partnera we wszystkie czynności powiązane z ciążą. Razem chodźcie do lekarza, wybierajcie się na zajęcia do szkoły rodzenia i urządzajcie pokój dla malucha. Takie czynności zbliżają. Poza tym ojciec powinien również wychowywać dziecko, a nie tylko wspierać w wychowywaniu matkę. Dlatego nigdy nie odsuwaj swojego partnera od decyzji dotyczących waszego potomka już od pierwszych chwil. Czas ciąży i związane z nią wyzwania to bardzo ciekawy okres dla związku. Dzięki trosce i zaufaniu będziesz czuła się bezpieczna. Pomoc ze strony partnera będzie nieoceniona, gdy zapragniesz w nocy ogórków łączonych z lodami, ale także podczas pojawiających się bóli. Razem możecie również uczestniczyć w narodzinach, co warto wspólnie ustalić jeszcze zanim do nich dojcie – nie pięć minut przed. Kiedy mały człowiek pojawi się już w domu wasz związek wkroczy na zupełnie inny poziom. Wspólna opieka w dzień i w nocy oraz czas spędzany w trójkę to rodzinność, której trzeba się razem nauczyć. Z biegiem czasu przestanie być ona dla was trudnym wyzwaniem, bo na szczęście do zmian wszyscy się przyzwyczajamy. Gdy pociecha zacznie mówić i chodzić zaczną się wspólne zabawy, wyjazdy i dyskusje. Będzie to najwspanialszy moment w waszym życiu.

Twoja praca

Wiele przyszłych mam martwi się o swoje życie zawodowe. Tutaj warto zadbać o świadomość pracodawcy związaną z Twoim stanem. Nie każda ciężarna ma możliwość chodzić do pracy w ciąży. Wszystko zależy od Twojego samopoczucia. Jeżeli zauważysz, że czujesz się gorzej nie bój się poprosić o urlop macierzyński. Rozwiązaniem do bardzo zaangażowanych w życie zawodowe matek może okazać się szansa na pracę zdalną do momentu narodzin, choć nie we wszystkich zawodach jest ona możliwa. Stawiaj na szczerość przede wszystkim i nie przeceniaj zatrudnienia ponad swoje dziecko.

Twój dom

Przez 9 miesięcy masz czas na to, aby przygotować swoje mieszkanie do przyjęcia nowego lokatora. Urządzanie pokoju dla dziecka to wiele radości. Przygotowując pokoik z partnerem możecie wybierać mebelki, ubranka, zabawki. W ten sposób zadbacie o komfortowe rozwiązanie tuż po przyjściu z malcem ze szpitala. Dziecko zdecydowanie powinno mieć swoje miejsce, w którym będzie mogło spać, być przewijane i karmione. W ten sposób zadbasz o organizację przestrzeni i sama będziesz się z tym lepiej czuła. Przygotowana na nadejście zmiany od a do z poczujesz się pewniej.

Wasza przyszłość

Świadomość, że nic nie będzie już takie jak kiedyś nie powinna powodować smutku. Dziecko nauczy Cię odpowiedzialności i wypracuje zupełnie nowe nawyki w codzienności. W trójkę będziecie spędzać sporo czasu, który będzie należał do najlepiej wspominanych chwil. Warto myśleć o przyszłości rodziny, do czego można zaliczyć np. wspólne podróże, zmianę mieszkania na większe, zakup większego samochodu. Dzięki zauważeniu tych potrzeb ułatwisz waszą rzeczywistość. Nie zastanawiając się nad tym, co może okazać się potrzebne po pojawieniu się dziecka stwarzasz ryzyko zbytecznego stresu dla całej trójki. Planując masz okazje stworzyć dla Was dobrą przyszłość. Na planowanie masz sporo czasu, w końcu przez 9 miesięcy można się całkiem nieźle zorganizować ? Powodzenia!