Nie ma niczego gorszego niż zaniedbane kobiece stopy latem. Ciepłe miesiące skłaniają nas do noszenia sandałów, klapek, japonek. To obuwie, które bardzo szybko i wyraźnie podkreśla wszelkie mankamenty stóp. Jeżeli nie chcesz czuć skrępowania w biurze lub podczas spaceru to czas zadbać o piękno Twoich stóp na najbliższe tygodnie. Zanim zdecydujesz się włożyć letnie obuwie, koniecznie odwiedź kosmetyczkę lub wykonaj pedicure w domowym zaciszu. My podpowiemy Ci od czego warto zacząć, aby tego lata cieszyć się pięknymi stopami. Gotowa?

 

ABC udanego pedicure

Umówienie terminu wizyty u kosmetyczki i odwiedzenie jej zdecydowanie skraca czas przeznaczony na pielęgnację stóp. Idąc do profesjonalnego salonu kosmetycznego masz pewność, że pedicure zostanie wykonany prawidłowo i będziesz zadowolona z efektów. Jednak zabieg będzie Cię kosztował od 100 do 200 złotych. Jeżeli wolisz nieco zaoszczędzić i wykonać pedicure samodzielnie to w tym artykule krok po kroku przedstawimy Ci co należy zrobić.


Zanim przejdziesz do pedicure przygotuj się. 

Zaopatrz się przede wszystkim w:

– miskę,

– sól do kąpieli,

– pumeks,

– peeling do stóp,

– papierowe ręczniki,

– pilniczek,

– zmywacz do paznokci

– lakier o Twoim ulubionym kolorze,

– specjalny krem do stóp, 

– preparat do zmiękczania skórek.

Ten zestaw to must have do przeprowadzenia zabiegu pedicure z sukcesem.

Zanim przejdziesz do zaawansowanych działań sprawdź, czy czasami na paznokciach stóp nie masz warstwy starego lakieru. Jeżeli ona tam jest to koniecznie użyj zmywacza i poświęć kilka minut na dokładne oczyszczenie płytki paznokci. Szczególne wyzwanie będą stanowiły ciemne lakiery, które niełatwo się usuwa. Przykładowo, kolor czarny może pozostawić na płytce mało estetyczne zabarwienia. Dlatego nakładając tak ciemną barwę lakieru , zawsze pamiętaj o wcześniejszym nałożeniu warstwy bazowej w postaci bezbarwnego lakieru wzbogaconego w witaminy.

Oczyszczone z lakieru paznokcie muszą zostać dobrze zmiękczone przed wykonaniem serii kolejnych czynności. Podobnie jest ze zgrubiałą i szorstką skórą na piętach. Dlatego następnym krokiem jest wlanie do miski letniej wody i wymieszanie jej z solą do kąpieli. Czas wymoczyć stopy! Możesz dać im w końcu odpocząć w przyjemnie ciepłej wodzie. Ta czynność przeważnie zajmuje od 10 do góra 15 minut. Warto być cierpliwym, ponieważ pedicure na twardej skórze jest znacznie trudniejsze do wykonania.

Kiedy skóra stóp odpowiednio namoknie,  możesz przejść do znacznie bardziej zaawansowanych czynności.

Paznokcie
Na początku zacznijmy od skrócenia i wymodelowania kształtu paznokci u stóp. Szybko zauważysz, że są znacznie trudniejsze w modelowaniu niż płytki paznokci u rąk. Wymagana tutaj nadal będzie cierpliwość. Za pomocą odpowiednich nożyczek do obcinania paznokci u stóp skróć długość płytki. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wycinany kształt. Zaleca się, aby płytka paznokci u stóp pozostawała okrągła. Najbardziej komfortowe jest obcinanie paznokci przy skórze. W końcu paznokcie u stóp nie powinny być zbyt długie, aby nie wrastać. Potem skorzystaj z pilniczka w celu wygładzenia przyciętych paznokci. Świetnie sprawdza się tutaj pilniczek papierowy. Metalowy pilnik może doprowadzić do rozdwojenia się płytki paznokcia, dlatego preferowane przez kosmetyczki są głównie pilniczki papierowe.

Stopy
Przechodząc do kolejnego etapu zabiegu pedicure, należy skupić się na stopach. W tym momencie warto wytrzeć je w papierowy ręcznik. Następnie powinien zostać nałożony krem do zmiękczania skórek wokół paznokci i skóry stopy. Wcieraj go delikatnymi, okrągłymi ruchami. Jeżeli dookoła Twoich paznokci znajduje się nadmiar skóry, spróbuj ją zlikwidować za pomocą nożyczek do obcinania skórek lub za pomocą specjalnych patyczków. Usuń zrogowaciały i martwy naskórek z powierzchni stóp i pięty używając pumeksu. Wcześniej nałóż na jego powierzchnię warstwę peelingu do stóp i działaj. W wykonaniu tej czynności może przydać się odrobina siły. Usuwanie naskórka wymaga sporego nacisku w celu pozbycia się tzw. zrogowaciałego naskórka. Kiedy zakończyć tę czynność? Należy przestać używać pumeksu w momencie gdy zauważamy, że skora na powierzchni pięty zaczyna czerwienieć.

Malowanie paznokci
Ostatni etap Twojego pedicure to malowanie paznokci u stóp. Możesz w tym celu wykorzystać klasyczny lakier lub postawić na hybrydę, o ile masz pod ręką odpowiednie preparaty i lampę. Malowani warto zacząć od sprytnego oddzielenia paznokci od siebie. Wystarczy, że między palce zawiniesz jeden, dobrze zwinięty rulonik papierowego ręcznika. Sprawdziliśmy, że to rozwiązanie to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Potem wystarczy nałożyć pierwszą i drugą warstwę lakieru poprzedzone odzywką. Po kilkunastu minutach Twój paznokcie i pięty będą gotowe na lato. Do dzieła!