Dobra komunikacja to podstawa każdego udanego związku. Niestety nie wszystkie pary mają szczęście posiadać umiejętność rozmowy o uczuciach własnych lub drugiej połówki. Często odkładamy w nieskończoność konieczność przeprowadzenia rozmów na temat tego jak się czujemy i co czujemy w danych sytuacjach. Zwlekanie to najgorsze co możemy zrobić same sobie i naszemu partnerowi. Jak rozmawiać o uczuciach? Kilka wskazówek i cennych porad znajdziesz poniżej. Być może po lekturze tego artykułu znacznie łatwiej będzie Ci rozmawiać na trudne tematy z ukochanym.

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus

Podstawową kwestią, z której musisz zdać sobie sprawę zanim zabierzesz się za rozmowę z partnerem to odmienna psychika mężczyzny i kobiety. Panowie z reguły są znacznie mniej emocjonalni, co nie znaczy że nie mają uczuć. Po prostu rzadziej o nich mówią niż kobiety. Różnica pomiędzy psychiką kobiety i mężczyzny jest spora, co ma wpływ na sposób w jaki się komunikujemy i wyrażamy własne emocje. Przede wszystkim panowie mają większą trudność w nazywaniu i rozumieniu swoich emocji. Istnieje również spora rozbieżność w męskim i kobiecym stylu empatycznego rozumienia ludzi, co nie pozostaje obojętne dla sposobu komunikacji partnerów. Mężczyźni przeważnie tłamszą w sobie emocje, podczas gdy kobiety je silnie wyrażają. Należy zrozumieć w pełni tę różnicę, aby móc swobodnie rozmawiać o uczuciach z partnerem.

Jak efektywnie rozmawiać z mężczyzną?

Zapamiętaj, że Twoje żale i podniesiony głos niczego nie wskórają! Na mężczyzn nie działa agresywna i emocjonalna komunikacja kobiety. Wykrzyczane zarzuty są przeważnie ignorowane. Jednak wbrew pozorom komunikacja z partnerem może się okazać łatwiejsza niż myślisz. Wystarczy, że uwzględnisz w niej kilka poniżej opisanych elementów i przede wszystkim wyłączysz eskalacje swoich emocji.

Wybierz odpowiedni moment na poważną rozmowę. Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet nie są gotowi na rozmowę o uczuciach w każdym momencie. Nie podejmuj jej, gdy Twój ukochany wraca zmęczony do domu po pracy lub jest pochłonięty ważnym meczem. Tego  rozmowy dotyczące uczuć i emocji mężczyzna traktuje jako sytuacje trudne. Dlatego najlepszym momentem jest chwila, w której oboje będziecie zrelaksowani i możecie skupić się tylko i wyłącznie na rozmowie.

Nie rozpoczynaj swojej rozmowy od jakichkolwiek zarzutów, bo partner odbierze to jako atak i niczego w ten sposób nie osiągniesz. W końcu nie chcesz walki tylko dialogu. Podczas rozmowy nie podejmuj również wszystkich dręczących Cię tematów. Skup się na pojedynczym elemencie, który wymaga omówienia. Zrób to bardzo spokojnie, tak aby nie rozpocząć słownej przepychanki kończącej się fiaskiem albo poważną kłótnią.

W rozmowie staraj się opierać na konkretach i nie wymagaj od partnera, żeby czegokolwiek musiał się domyślać. Tłumacz swoje uczucia w jasny sposób i unikaj ogólników. Podawaj przykłady zachowań bądź sytuacji, które wyprowadzają Cię z równowagi lub są dla Ciebie raniące.

Kończąc rozmowę skup się na pozytywnych aspektach waszej relacji, po to żeby pokazać partnerowi jak bardzo jest dla Ciebie ważny.

Czego koniecznie unikać w rozmowie?

Jeżeli znajdziesz odpowiedni moment na wspólną rozmowę skup się tylko na niej. Wyłącz radio, telewizor i nie staraj się znowu wykonywać kilku czynności naraz. Zarówno Ty jak i Twój partner powinniście skupić się tylko i wyłącznie na komunikacji. Tak jak wspomniano powyżej unikaj w niej także emocjonalności, która nie pomoże w osiągnięciu celu. Ochłoń z wszelkich targających Tobą emocji i dopiero wtedy przystąp do rozmowy.

Pamiętaj, że rozmowa to dialog, a nie monolog! Jeżeli nie dopuścisz mężczyzny do słowa lub sama zaczniesz mu przerywać to nie będzie udana komunikacja, która jest niezbędna do osiągnięcia porozumienia. Nie lekceważ tego co usłyszysz od partnera. Słuchaj go i dopuszczaj do głosu. W przeciwnym razie partner potraktuje Twoją wypowiedź jak ,,kazanie’’, które można jednym uchem wpuścić, a drugim wypuścić bez żadnych konsekwencji.

Może również okazać się, że mężczyzna nie będzie skory do wypowiadania się. Wtedy musisz specjalne dopytywać go o jego zdanie, by włączyć go w komunikacje. Zachęcając do rozmowy możesz uzyskać cenne wskazówki wobec własnego postępowania i poznać powody jego denerwującego zachowania. Nie zadawaj pytań zamkniętych, na które można udzielić prostej odpowiedzi w postaci ,tak’’ lub ,,nie’’. Przytakiwania i przeczenia w gruncie rzeczy nie dostarczą Tobie żadnych cennych informacji. Dlatego znacznie lepsze będzie pytanie o jego poglądy na daną sprawę.

Istotne podczas poważnych rozmów jest nieocenianie wypowiedzi partnera. Nawet, gdy po usłyszanych wypowiedziach miałoby być Tobie przykro to trzymaj się tej żelaznej zasady. W przeciwnym razie stracisz szansę na zrozumienie drugiej połówki.

Pod koniec rozmowy koniecznie przeprowadź jej podsumowanie, w którym znajdą się płynące z dialogu wnioski. Jest to niezwykle ważny etap rozmowy, który daje pewność wspólnych ustaleń. Mimo, że trudne rozmowy nie należą do tych chętnie przeprowadzanych nie powinniście ich unikać. Bez szczerości nie macie szans na udany związek. Każda trudna rozmowa powinna podnosić jakość waszych relacji i je poprawiać. Brak tego typu komunikacji sprawi, że z biegiem czasu będziecie się czuć coraz gorzej w związku i może być to bezpośrednią przyczyną jego rozpadu. Dlatego warto zastanowić się, czy opłaca się odwlekać nieprzyjemne rozmowy na dłuższą metę.