Woda pochodząca z instalacji sieciowej jest teoretycznie zdatna do spożycia. Teoretycznie – ponieważ zdarzają się przypadki zanieczyszczenia jej szkodliwymi związkami chemicznymi, bakteriami oraz drobnoustrojami. Dlatego odpowiednia sterylizacja, czyli uzdatnianie wody, jest niezwykle ważna – tym bardziej, jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia, na przykład ze studni. Promieniowanie UV eliminuje bakterie, wirusy, związki chemiczne oraz drobnoustroje i grzyby. Jak działa promieniowanie emitowane przez lampy bakteriobójcze UV i dlaczego tak dobrze nadaje się ono do sterylizacji wody?

Jak działa promieniowanie UV?

UV oznacza skrót od ultraviolet – jest to niewidzialne ludzkim okiem promieniowanie elektromagnetyczne, zaliczane do tej samej grupy fal co fale radiowe czy mikrofale. Dużo słyszymy zarówno o jego bakteriobójczym, jak i szkodliwym jego działaniu, jednak aby lepiej opisać ten rodzaj promieniowania, należy przytoczyć kilka podstawowych informacji z nim związanych.

Kremy z filtrem UV chronią naszą skórę przed działaniem promieniowania UV, które płynie do nas w promieniach słonecznych. Należy wspomnieć, że na naszą planetę i tak dociera niewielka ilość tego rodzaju promieniowania. Większość fal o dużym natężeniu i większej długości (UVB i UVC) blokowana jest przez warstwę ozonową ziemi. Jest to naturalna ochrona przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. No dobrze, ale jaki ma to związek z filtrowaniem wody w kranie?

Uzdatnianie wody kranowej sterylizatorem UV

Działanie promieni UV ma działanie bakteriobójcze oraz wiruso i grzybobójcze usuwa wszystkie organizmy żywe z wody, a także niszczy szkodliwe związki chemiczne. Lampa bakteriobójcza z filtrem UV to recepta na czystą, doskonale uzdatnioną wodę w kranie. Dlatego właśnie stworzono urządzenia filtrujące przy użyciu promieni UV. Ponieważ promieniowanie UV jest szkodliwe dla organizmów żywych, należy przy jego użyciu zachować odpowiednią ostrożność. Lampa UV w filtrze, ukryta jest pod specjalną osłoną, więc w trakcie działania nie mamy styczności ze szkodliwym promieniowaniem. Pobór mocy takiej lampy jest niewielki – w wypadku sprzętu dedykowanego dla gospodarstwa domowego, wynosi on 25 do 30 Wat.

Lampa bakteriobójcza UV i zmiękczacz wody – idealnie zgrany duet

Ponadto, w domowym kranie najczęściej znajdziemy wodę twardą – zakamieniającą umywalki, kabiny prysznicowe, pozostawiającą biały osad na naczyniach świeżo wyjętych ze zmywarki oraz wpływającą negatywnie na działanie sprzętów AGD. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesna instalacja zmiękczacza do wody i sterylizatora UV. Lampa UV sterylizuje wodę przepływająca do zmiękczacza, natomiast sam zmiękczacz do wody, filtruje ją poprzez specjalne wkłady, ustalając w ten sposób jej właściwy poziom ph. Działanie w parze tych dwóch urządzeń gwarantuje stały dostęp do najwyższej klasy czystej, bezpiecznej w spożyciu wody, o optymalnym pH. Pozwala także zapomnieć o irytującym i trudnym w czyszczeniu osadzie na kafelkach czy naczyniach. Lampa UV – zaufaj firmie z doświadczeniem

Zdarza się, że urządzenia z filtrem UV wyposażone są w diody emitujące promieniowanie UVA lub UVB – fale o tej długości nie zawsze są w stanie usunąć wszystkie organizmy żywe z wody. Dlatego przy zakupie tego rodzaju urządzeń warto postawić na wiedzę i doświadczenie. Technika Wody to firma od lat zajmująca się instalacją oraz dystrybucją urządzeń do zmiękczania i filtracji wody. Na stronie technikawody.pl znajdziemy wysokiej klasy urządzenia – w tym lampy bakteriobójcze UV o potwierdzonej jakości działania. Zaufaj firmie z bogatym doświadczeniem i raz na zawsze pozbądź się problemu kamienia z wody, a także ryzyka zakażenia szkodliwymi bakteriami, grzybami czy związkami chemicznymi!