Podjęcie decyzji o wprowadzeniu do domu nowego, czworonożnego członka rodziny to często spore wyzwanie. Dzieci chcą mieć psy, koty, chomiki i rybki by móc się z nimi bawić. Niestety maluchy przeważnie zupełnie nie zważają na to, że posiadanie zwierzaka to rodzaj odpowiedzialności, której nie da się odsunąć z dnia na dzień. Nie bez powodu głośno mówi się o tym, że zwierzęta to nie zabawki. Dlatego dla rodzica jest to zawsze dość trudna decyzja. Fakt, że zwierzak to nie rodzaj kolejnej zabawki, którą po zabawie można wyłączyć i odstawić na półkę trzeba koniecznie uświadomić dziecku zanim w domu znajdzie się nowy członek rodziny. Bez tej świadomości rodzice będą zmagali się z dodatkowymi obowiązkami, których wykonywanie może kolidować z pozostałymi, co najczęściej prowadzi do tragedii dla zwierzaka pod postacią oddawania go do schroniska. Z drugiej strony zwierzę w domu to doskonała okazja do tego, by dziecko nauczyło się opiekuńczości i wypracowało w sobie odpowiedzialną postawę. Poza tym obecność czworonoga uczy cierpliwości, wrażliwości, empatii i otwiera dziecko na kontakt z zewnętrznym światem, a także sprawia że dzieci są spokojniejsze. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować rodzinę na obecność psa, kota, chomika czy rybek w domu.  Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz poniżej.

Zwierzak i czas na poważne rodzinne rozmowy

Jeżeli pewnego dnia Twoja córka lub syn zaczną prosić Cię o zgodę na posiadanie zwierzaka w pierwszej kolejności przeprowadź z maluchem poważną rozmowę. Wyjaśnij dziecku, że bycie właścicielem czworonoga to nie tylko wspólne zabawy. Warto zaprowadzić dziecko do posiadających zwierzęta znajomych, aby pokazać mu co w praktyce oznacza odpowiedzialność za posiadanie zwierzątka. Zdarza się, że rodzice na tydzień przejmują opiekę nad psem, kotem, chomikiem czy rybkami bliskich przyjaciół lub osób z rodziny. Doskonałą okazją na taki test są wakacje. Jeżeli Twoja pociecha chce posiadać zwierzaka niech przez tydzień czy dwa podejmie się wszystkich zobowiązań z tym związanych. Sama rozmowa jest istotna, ale jeszcze lepsza będzie praktyka!

Powiedz malcowi, że pies czy jakiekolwiek inne zwierzątko wymaga regularnego karmienia, dbania o jego wygląd przez kąpiele, spacery. Obowiązkiem nie do uniknięcia będzie również czyszczenie chomiczej klatki, kociej kuwety czy zbieranie odchodów psa w specjalne woreczki. Warto uświadomić dzieci, że szczególnie młode zwierzaki nie nauczone załatwiania swoich potrzeb w miejscach do tego przeznaczonych będą się załatwiać na dywanach, podłodze, w doniczkach i ktoś będzie musiał to sprzątać. Po uświadamiającej rozmowie zdecyduj się na wspomniany tydzień próby. Jeżeli masz taką możliwość skorzystaj z niej koniecznie. Tego typu działanie w 100% da Tobie i dziecku pewność, czy rzeczywiście warto decydować się na opiekę nad czworonogiem. Po testowym tygodniu lub dwóch ponownie porozmawiaj z dzieckiem. Razem przeanalizujcie co było trudnym zadaniem, a co zdaniem dziecka było proste do wykonania. Wspólnie podjęta decyzja plus Twoja baczna obserwacja z pewnością pomogą rozwiązać dylemat.

Pies czy kot? A może rybki?

Jeżeli zdecydujesz wspólnie z maluchem i pozostałymi członkami rodziny, że przyszedł czas na posiadanie zwierzaka kolejnym krokiem jest ustalenie co to ma być za zwierzę. Możecie się zdecydować na wcześniej ,,testowanego’’ czworonoga. W końcu widziałaś jak Twoje dziecko wstawało rano, aby wyprowadzić na spacer psa. Obserwowałaś jak maluch dokładnie czyści kocią kuwetę lub regularnie karmi rybkę. Przeważnie po teście wybiera się to samo zwierzątko, ale bywa że rodziny decydują się na zupełnie inne.

Przyznajemy, że najlepiej zacząć uczyć dziecko odpowiedzialności za zwierzaka kupując szklaną kulę i rybkę. Kolorowa rybka to najmniej wymagające zwierzę, ale z drugiej strony uczy nawyku odpowiedzialności. Dzięki obecności rybki w domu maluch wyrobi w sobie nawyk regularnego jej karmienia i obserwowania czystości akwarium. Z rybką trudno mu będzie się bawić, ale podejmie przynajmniej pierwsze kroki ku posiadaniu psa, kota czy chomika. Dopiero, gdy będziesz w pełni przekonana co do decyzji o większym i znacznie bardziej wymagający uwagi zwierzątku wspólnie postawcie kolejny krok.

Co zmieni obecność czworonoga w waszym życiu?

Jeżeli w domu pojawi się wymarzony piesek, kotek , świnka morska lub chomiczek to wiedz, że sporo zmieni się w waszej wspólnej codzienności. Będąc mamą masz sporo zobowiązań, dlatego nie bierz na siebie obowiązku wychodzenia na spacery z psem itp. Niech zajmie się tym dziecko z pomocą męża lub starszego rodzeństwa. Podział poszczególnych obowiązków przy czworonogu będzie bardzo istotny. Na początku jako rodzice możecie wspomagać dziecko w ich wykonywaniu, ale w żadnym wypadku nie powinniście malucha wyręczać. W takim przypadku nie nauczycie malca odpowiedzialności i opiekuńczości. Karmiąc zwierzaka, podając mu picie, szczotkując futerko i bawiąc się z nim dziecko nauczy się troszczyć o przyjaciela. Czas spędzany z zwierzakiem będzie znacznie cenniejszym niż ten, który dziecko wcześniej poświęcało na gry komputerowe czy oglądanie telewizji. Aktywne spacery z psem ruszą malucha z kanapy, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

Rodzice często zauważają, że między dzieckiem, a zwierzakiem powstaje wyjątkowa więź. Im bardziej maluch będzie dbał o psa, kota czy innego zwierzaka tym mocniej zwierzę się do niego przywiąże. To niesamowity rodzaj przyjaźni, na który warto pozwolić o ile dziecko jest w pełni na nią gotowe.

Wpływ obecności zwierzaka na małego człowieka

Okazuje się, ze obecność czworonoga w domu ma wiele zalet. Zwierzak może być doskonałym terapeutą zarówno dla osoby dorosłej jak i dziecka. Zapewnia on towarzystwo, którego często nam wszystkim brakuje. Pomaga również oswoić często występujący u dzieci lęk przed zwierzętami. Własny pies lub kot jest bliższy niż ten znajdujący się za płotem sąsiadów. Czworonogi uczą maluchy czułości i wyciszają agresywne zachowania oraz skutecznie redukują stres. Często zwierzak staje się przyjacielem, któremu maluch może się wyżalić, a także podzielić radosnymi przeżyciami. Warto się na niego zdecydować, szczególnie gdy jesteś mamą jedynaka lub jedynaczki. Brak rodzeństwa może wypracować w dziecku egoistyczną postawę, ale dzięki obecności zwierzaka możesz temu przeciwdziałać. Empatia, czułość i umiejętność dzielenia się oraz wypracowanie nawyku opiekowania się zwierzakiem potrafią zmienić dziecko nie do poznania.

A co z groźnymi alergiami?

Sporo mówi się na temat reakcji alergicznych występujących u dzieci bawiących się z zwierzakami. Nie powinnaś się ich obawiać! Na podstawie badań  przeprowadzonych przez naukowców z Detroit wiemy, że kontakt maluchów z czworonogami w pierwszych latach życia ma jak najbardziej pozytywny wpływ na ich zdrowie. Obecność psa, kota czy innego czworonoga może wręcz zniwelować szansę na wystąpienie jakiejkolwiek reakcji alergicznej u malca. Dlatego nie traktuj swojego dziecka jak jajko, które trzeba trzymać pod kloszem i daj mu szanse na wyjątkową przyjaźń.