Sól to przyprawa, która już od wielu lat stosowana jest w kuchni. Jednak ostatnie badania dowiodły, że nie jest to zdrowa propozycja. To dlatego nazywana jest „białą śmiercią”, której działanie może prowadzić do podwyższenia ciśnienia. Zwykła sól jest w stanie sprawić, że w organizmie zatrzymuje się ogromna ilość wody. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania ze spożywania solonych potraw. Dostępna jest sól himalajska, która jest zdrowszym zamiennikiem.

Prosto z Himalajów

Jak sama nazwa wskazuje – sól himalajska – pochodzi prosto z Himalajów. Jeśli mowa o Himalajach to zajrzyj na nasz ciekawy artykuł  Himalaistki – kobiety niezwykłe. Jednym z miejsc, gdzie wydobywa się ją jest Pakistan. Może nie każdy wie, ale oto produkt, który powstał przez wysuszenie miliony lat temu morza. W efekcie odkryte zostały złoża soli, której barwa była naturalnie różowa. Było to możliwe dzięki temu, że w składzie można było znaleźć wiele pierwiastków chemicznych. W dawnych czasach różowa sól traktowana była jako produkt luksusowy, który mógł być wykorzystywany przez rodzinę królewską. Dzisiaj z tej popularnej przyprawy może korzystać tak naprawdę każda osoba.

Najczystsza sól na ziemi

Aby przekonać wszystkich, że mają do czynienia z wyjątkowym produktem o doskonałych właściwościach zdrowotnych, należy powiedzieć, że naukowe badania dowiodły, iż ma się do czynienia z najczystszą solą na ziemi. Jest ona wolna od zdecydowanej większości zanieczyszczeń. W jej składzie znaleźć można cenne pierwiastki, takie jak jod, magnez, wapń, żelazo. Nie na darmo się mówi, że jej używanie jest w stanie przeciwdziałać niedoborom najważniejszych mikro i makroelementów. Wśród ważnych właściwości, jakie zapewnia sól himalajska, można wymienić:

  • wsparcie dla układu krwionośnego,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • ma działanie detoksykujące,
  • działa odtruwająco,
  • działa przeciwbakteryjnie,
  • wykazuje działanie oczyszczające z metali ciężkich.

Zapewnienie tak doskonałych właściwości możliwe jest dzięki temu, że ma się do czynienia z produktem spożywczym, który w żaden sposób nie jest przetworzony.

Gdzie stosuje się sól himalajską?

Wszyscy od razu skierują swój wzrok do kuchni. Może jednak warto zacząć od mniej oficjalnego zastosowania, czyli od łazienki. Tak, bowiem nawet taka zwykła sól himalajska może być użytkowana do kąpieli, dzięki czemu będzie można pozwolić sobie na zewnętrzne oczyszczanie organizmu, gdzie także gromadzi się duża ilość toksyn. Wystarczy jeden kilogram soli himalajskiej wrzucić do gorącej wody. Potem pozostanie tylko zanurzyć się w takiej oczyszczającej kąpieli, której opary korzystnie oddziałują na drogi oddechowe człowieka. Nie trzeba będzie jechać nad morze, aby móc nawdychać się jodu. Wystarczy tylko udać się do własnej łazienki.

Czas teraz na kuchnię, gdzie sól himalajską można użytkować zgodnie z indywidualnymi preferencjami. To jeden z tych dodatków, który można spożytkować podczas peklowania mięsa. Soli w kolorze różowym można użytkować także do ziemniaków. Bez soli wydają się strasznie jałowe, więc odrobina może być jak najbardziej użyta.

Sól himalajska może być także użyta do wielu innych potraw, jakie na co dzień przyrządza się w kuchni. Dostęp do niej nie jest utrudniony, ponieważ wystarczy pójść do sklepu spożywczego, aby wejść w jej posiadanie.

Warto podświadomie podejść do tego tematu, aby nie obawiać się o własne zdrowie, któremu szkodzić może „biała śmierć”. Tym bardziej że sól himalajska, dzięki swoim właściwościom, pomaga każdemu o nie zadbać.