Czerwone kropki na ciele o częsta dolegliwość, która może się przytrafić każdemu z nas. Ich pojawienie może wynikać z kilku przyczyn. Najczęściej są to schorzenia skóry lub różnego rodzaju uczulenia. Wyjaśniamy, czym są czerwone kropki na ciele i skąd się biorą.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Niewielkie czerwone kropki na ciele to zmiany skórne, które mogą się pojawiać z wiele powodów. Najczęściej występują w takich miejscach jak: ramiona, tułów, klatka piersiowa, nogi oraz twarz. W wielu przypadkach przyczyną ich występowania są uczulenia. Jest to naturalna reakcja obronna skóry na ciała obce (antygeny), które miały kontakt z naskórkiem. Nierzadko jest to spowodowane stosowaniem kosmetyków o nieodpowiednim składzie. Inna popularna przyczyna to niewłaściwy sposób depilowania. W takich sytuacjach zmiany skórne pojawiają się okolicach miejsc intymnych, na nogach, rękach oraz pod pachami. Dlatego należy stosować maszynki z niestępionym ostrzem. Ponadto warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu naskórka przy pomocy odpowiednich preparatów.

Czerwone kropki na ciele u dzieci

Czerwone kropki pojawiające się na skórze u dzieci mogą się pojawiać z nieco innych przyczyn niż w przypadku osób dorosłych. Często są wywołane przez choroby zakaźne lub pasożytnicze. Jedną z nich jest popularna różyczka, której późny etap powoduje powstanie bardzo dużej ilości zlewających się ze sobą krostek. W początkowej fazie tej choroby zmiany skórny pojawiają się za uszami. Kolejna potencjalna przyczyna występowania czerwonych kropek u dzieci to odra. W początkowej fazie tej choroby plamki są jasne, a z biegiem czasu robią się coraz ciemniejsze. Warto pamiętać, że charakterystycznym objawem tej choroby jest towarzysząca czerwonym kropkom wysoka gorączka. Inna dolegliwość prowadząca to powstawanie zmian na skórze dzieci to szkarlatyna. W tym przypadku kropki występują na na brzuchu oraz klatce piersiowej. Ostatnią przyczyną omawianego stanu rzeczy może być reakcja uczuleniowa. Może ona dotyczyć takich produktów jak: proszki do prania, płyny do płukania lub nieprawidłowo dobrane kosmetyki.

Jak zwalczać czerwone kropki na ciele?

Skuteczna walka z czerwonymi kropkami na ciele jest możliwa jedynie w przypadku wcześniejszego ustalenia przyczyny ich występowania. W niektórych przypadkach wystarczy wzmożone nawilżanie skóry oraz odstawienie produktów zawierających alergeny. Zmiany wywołane nieprawidłową depilacją oznaczają konieczność wymiany maszynki. Inne sytuacje wymagają wizyty u specjalisty, który będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki pozwalające na ich zwalczenia. Nierzadko leczenie tego typu zmiany będzie wiązało się z koniecznością stosowania leków na receptę, specjalistycznych maści lub kremów. Należy pamiętać, że czerwone plamy mogą stanowić początek objawów poważniejszych dolegliwości. Dlatego ich pozorna nieszkodliwość nie powinna być bagatelizowana. W przypadku pojawienia się zmian skórnych warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub doświadczonego dermatologa.

Kosmetyki znajdziesz na https://ziaja.com/