Breakout – (nie)zapomniana legenda polskiej piosenki

Breakout

Breakout to jeden z kultowych, polskich zespół muzycznych XX wieku. Został utworzony w Rzeszowie przez utalentowanego muzyka i wokalistę Tadeusza Nalepę, nie bez powodu nazywanego dziś „ojcem polskiego bluesa”. Zespół powstał na początku 1968 roku, jako nowa odsłona stworzonej trzy lata wcześniej formacji Blackout, po zaledwie 2 miesiącach od zakończenia jej działalności.

Breakout – legenda polskiego bluesa

W pierwszych latach istnienia zespołu Breakout w jego skład weszła większość muzyków wcześniejszego Blackoutu z multiinstrumentalistą, wokalistą i twórcą tekstów, czyli Tadeuszem Nalepą na czele. W pierwszym składzie grali: gitarzysta basowy Janusz Zieliński, perkusista Józef Hajdasz oraz pianista Krzysztof Dłutowski, a także wokaliści Stanisław Guzek i Mira Kubasińska. Mira Kubasińska to jedynie pseudonim sceniczny charyzmatycznej wokalistki Breakoutu, jej prawdziwe nazwisko to Marianna Nalepa, piosenkarka była pierwszą żoną założyciela zespołu.

Grupa tworzyła niezwykle energetyczną muzykę łączącą elementy bluesa i rocka, a zadebiutowała podczas popularnej w latach 60. cyklicznej imprezy muzycznej Musicorama, zastąpionej później przez Muzykalia. Imprezę tworzył dziennikarz mjuzyczny Franciszek Walicki. W późniejszych latach wraz z zespołem Breakout na tej samej scenie występowali najwięksi polscy artyści, między innymi Czesław Niemen, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz oraz zespoły Czerwone Gitary, Skaldowie, Filipinki, Budka Suflera czy Niebiesko-Czarni.

Popularność rockowo-bluesowych brzmień zaczęła rosnąć, a już rok po udanym debiucie ukazała się pierwsza płyta Breakoutu nazwana „Na drugim brzegu tęczy” z gościnnym udziałem zespołu Alibabki jako chórków. Po wydaniu swojego pierwszego albumu muzycy wyruszyli w swoją pierwszą trasę koncertową w krajach Beneluxu, a po powrocie zagrali również kilka koncertów w Polsce i bardzo szybko stali się jednym a najbardziej cenionych zespołów rockowych na polskiej scenie muzycznej. Utwór „Gdybyś kochał, hej!” z ich pierwszego krążka trafił na szczyt radiowej listy przebojów.

Mimo ogromnego sukcesu i powiększającej się grupy fanów początkowo zespół miał sporo problemów z wybiciem się, zarzucane im było granie muzyki pro-zachodniej, krytykowano także ich wizerunek sceniczny, a zwłaszcza długie włosy męskiej części składu. W efekcie zakazano emitowania ich muzyki na antenie polskiego radia i telewizji. Nie przeszkodziło im to jednak w nagraniu kolejnej płyty zatytułowanej „70a”, wydanej w 1970 roku.

Zespół nie przejął się tym za bardzo i kontynuował swoja działalność głównie poza granicami kraju. W kolejnych latach grupa regularnie koncertowała między innymi w ówczesnym NRD, ZSRR i Holandii, w międzyczasie nagrywając i wydając następne świetne albumy: „Blues” (1971) – stworzony we współpracy z poetą Bogdanem Loeblem, „Mira” (1971) – sygnowany nazwiskiem wokalistki zespołu Miry Kubasińskiej, „Karate” (1972) – nagrodzony złotą płytą, „Ogień” (1973) – kolejny solowy krążek Miry Kubasińskiej, ”Kamienie” (1974) – ponownie wykorzystujący teksty Bogdana Loebla, „NOL” (1976), „ZOL” (1979) oraz „Żagiel Ziemi” (1980) – wykorzystany w tryptyku olimpijskim Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. Przez ten czas wielokrotnie zmieniał się skład zespołu, zmiany dotyczyły głównie gitarzystów i perkusistów.

14 lat na scenie, 10 płyt i dziesiątki przebojów na koncie

Zespół oficjalnie istniał do końca 1982 roku, wtedy jego wokalista i założyciel zdecydował się rozpocząć karierę solową. Łącznie przez prawie 14 lat swojego istnienia Breakout wydał aż 10 płyt studyjnych, a wśród licznych hitów zespołu największymi stały się utwory „Modlitwa”, „Poszłabym za Tobą”, „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy” oraz kultowe „Kiedy byłem małym chłopcem” nucone do dziś przez fanów rocka i bluesa. Przez te wszystkie lata rockowe brzmienia i bluesowy charakter zyskały tysiące fanów w Polsce.

W późniejszych latach grupa byłą wielokrotnie reaktywowana przez Tadeusza Nalepę przy okazji kilku festiwali i koncertów, po raz pierwszy w 1985 roku z okazji dwudziestolecia jego działalności scenicznej, jednak nigdy nie powróciła do regularnego koncertowania. Hołdem dla muzyków był rzeszowski Breakout Festiwal z 2007 roku, który przekształcił się festiwal Breakout Days, odbywający się regularnie od 2014 roku w Rzeszowie i angażujący młodych twórców inspirujących się twórczością zespołu Breakout. Od organizowany jest również festiwal „Lep na Bluesa”, odbywający się w Józefowie, gdzie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa.

Komentarze

  • Wiktoria

    Fajny artykuł. Dopiero niedawno odkryłam ten zespół i jestem w szoku, że tak mało się go wspomina, bo muzyka była zdecydowanie ponad czasy w ktorych powstała!

    OdpowiedzWiktoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Najlepsze świąteczne prezenty dla Twojego faceta

Następny artykuł

Lampy bakteriobójcze UV do wody