Wraz z zakończeniem edukacji na poziomie studiów, liceum czy gimnazjum nie powinnaś pozwalać sobie na pozostanie w tyle. Obowiązki rodzinne, które pojawiają się wraz z narodzinami dzieci również nie powinny blokować Twojego rozwoju osobistego. Każdy z nas ma wewnętrzną potrzebę rozwijania się w interesujących nas dziedzinach. Pamiętaj, że jako zapracowana matka też masz do tego pełne prawo. Wystarczy, że dobrze zorganizujesz swój czas, a możliwość rozwoju z pewnością się pojawi. W jakim kierunku możesz się rozwijać? Jak realizować codzienne obowiązki i dbać jednocześnie o swój rozwój? Kilka sprawdzonych tipów podsuwamy w niniejszym artykule. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom postawisz na swój 100% rozwój osobisty i znajdziesz czas tylko dla siebie?

Sprawne zarządzanie czasem – niezbędne podejście i narzędzia

W życiu każdej matki czas jest bardzo cenny. Dlatego tak ważna jest tutaj umiejętność zarządzania nim. Pomocnym narzędziem może okazać się kalendarz, w którym zaplanujesz co wykonujesz w danym czasie i wyeliminujesz czynności zupełnie zbędne. Wbrew pozorom w ciągu każdego dnia można zaoszczędzić sporo czasu, gdy zniwelujemy bezczynne przeglądanie Internetu czy oglądanie programów telewizyjnych, które niczego wartościowego dla nas nie wnoszą.

Warto również wstawać wcześniej i zanim dzieci wybudzą się z słodkiego snu zrobić coś dla siebie. Często poranki są wykorzystywane przez aktywne mamy uprawiające sport. Podobnie jest z wieczorami, gdy uśpisz już swoje maleństwa zamiast leżeć na kanapie przed odbiornikiem TV możesz efektywniej spędzić czas wolny.

Droga do pracy i powrót do domu to również uciekający przez palce czas, jaki można spożytkować na efektywne czynności zamiast oglądania mijanych autobusem, pociągiem czy tramwajem tras. Dla chcącego nic trudnego i nawet, gdy jesteś bardzo zapracowana jesteś w stanie wygospodarować wycinek każdego dnia dla swoich potrzeb i możliwości rozwoju na wielu polach.

Mnogość możliwości

Aby móc się rozwijać warto w pierwszej kolejności ściślej określić jaki rodzaj rozwoju nas interesuje. Jeżeli mają to być kursy językowe konieczne będzie dopasowanie odpowiedniej godziny zajęć do planu Twojego dnia.

Być może wolisz zajęcia fitness, które pomogą Ci w zadbaniu o ładną sylwetkę i zdrowie. Często młode mamy wybierają również dokształcające studia podyplomowe, co wymaga wygospodarowania wolnych weekendów i zorganizowania opieki dla dzieci minimum raz w miesiącu na dwa pełne dni. Jednak dobra organizacja i pomoc innych osób jest w stanie doskonale pomóc zrealizować określone cele.

Zdarza się także, że celem rozwoju osobistego bywa zrobienie prawa jazdy. Bez samochodu ciężko jest przecież sprawnie poruszać się  w mieście. Konieczność trenowania jazd i odbycia kursu wiąże się także z doskonałym zarządzaniem czasem wolnym.

Rozwój osobisty można również rozumieć poprzez czytanie ulubionej literatury, na którą wcześniej nie znajdowałaś ani chwili lub kształtowanie różnorodnych umiejętności manualnych.

Każdy z powyższych sposobów rozwoju pod okiem specjalistów lub dokonywany w własnym zakresie na podstawie tzw. samouczenia jest szansą na zdobycie nowych kompetencji, umiejętności czy po prostu robienie czegoś dla siebie. Możliwości w dzisiejszych czasach mamy naprawdę bardzo dużo i warto z nich korzystać. Będąc mamą cudownych maluchów nie musisz zaniedbywać samej siebie!

Rozwój osobisty a rozwój zawodowy

Kwestię rozwoju osobistego bardzo prosto można połączyć z rozwojem zawodowym. Zdobywanie nowych kompetencji jest obecnie niezbędne na dynamicznie zmiennym rynku pracy. Dlatego śmiało ucz się różnych języków obcych. Jeżeli nie masz możliwości uczęszczania na kurs to spróbuj edukacji na własną rękę. Książek oraz programów do nauki jest mnóstwo. Bardzo skuteczne okazują się fiszki dostępne w księgarniach i sklepach online. Wystarczy po nie sięgnąć i zadbać o systematyczną naukę, aby móc cieszyć się efektami. Najważniejszy w przypadku kompetencji językowych jest egzamin certyfikacyjny, który możesz zdać zarówno ucząc się sama jak i pod okiem profesjonalnego lektora.

Podobnie w przypadku zdobywania umiejętności korzystania z programów komputerowych, takich jak np. oprogramowania graficzne. Krótki kurs przygotowawczy możesz przejść w domu korzystając z różnorodnych tutoriali zamieszczonych w sicie. Musisz jedynie poszukać ośrodka szkoleniowego, w którym będziesz mogła zdobyć cenne potwierdzenie zdobytych umiejętności.

Wbrew pozorom rozwój osobisty jest mocno związany z rozwojem kompetencji zawodowych. W końcu im więcej potrafisz i wiesz tym bardziej się rozwijasz na wielu polach. Łap każdą z nadarzających się okazji i sama bądź ich kreatorką. Nie ukrywamy, że będzie to wymagało często od Ciebie samodyscypliny i ogromnego zaparcia. Jednak wysiłek ten zostanie wynagrodzony. Poczucie rozwoju i bycia na bieżąco z nowinkami występującymi w Twojej zawodowej branży pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoją pensję, ale również i na wyższą samoocenę.

Rozwój i lepsze postrzeganie siebie

Bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie w dzisiejszych czasach uczestniczymy w tzw. ,,wyścigu szczurów’’. Każdy z nas walczy o to, by umieć jak najwięcej i jak najlepiej się prezentować. Brak uzupełniania wiedzy i zaniedbanie bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie. Dzieje się tak zwłaszcza wśród ambitnych i przebojowych kobiet, które zostały matkami. Należy pamiętać, że dzięki umiejętnym zarządzaniu czasem można naprawdę wiele zdziałać. Bądź nie tylko matką, ale również kobietom sukcesu! Najgorsze co może zrobić to załamać ręce i się poddać pozwalając na zupełny brak rozwoju. Dzieci doskonale będą spędzały chwilę pod bacznym okiem taty, dziadków czy profesjonalnych opiekunów. Zapamiętaj, że fakt iż  jako mama będziesz dbała również o siebie nie jest niczym złym.