Problem nadmiernego jedzenia słodkości dotyka wiele z nas. Sięgamy po nie z przyzwyczajenia, stresu lub nudów. Mimo tego, że są przepyszne to niestety ich nadmiar bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Jak przestać objadać się cukierkami, ciastkami, czekolada i batonikami? Zostawiamy Wam kilka przetestowanych metod.
Zasada 80/20 w codziennej diecie
Na diecie jesteś zawsze bez względu na to, czy chcesz zredukować masę ciała, czy zbudować mięśnie. Nawet utrzymując wagę masz swój jadłospis. Warto zadbać o to, by obowiązywała w nim zasada 80/20. Co to znaczy? Zasada ta dotyczy dobierania odpowiednich składników spożywczych. Cale 80% Twojego dziennego menu powinno składać się ze zdrowych produktów. Warzywa, owoce, nieprzetworzone składniki oraz minimum 2 litry wody to podstawa. Zachowując pozostałe 20% na ulubione przekąski nie rzucisz się na kilogram cukierków, cała pizzę, czy paczkę ciastek. Nikt nie broni Tobie zjeść zdrowych fit słodyczy, które doskonale zaspakajają chęć na słodycze. Przetestuj fit serniki, batoniki, a nawet odtłuszczoną czekoladę, która jest dostępna w sklepach. Pozwól sobie na kawałek pizzy bez konieczności pochłaniania jej w całości. To umiejętność zachowania równowagi, która pozwala na trzymanie się zdrowego stylu żywienia przez całe życie.
Dlaczego trudno jest przestać jeść słodycze?
Jeżeli często zjadasz dużą ilość słodkości to zerwanie z tym nawykiem będzie wymagało sporo pracy i czasu. Warto odstawiać je powoli, by faktycznie się z nim uporać. Dlatego cierpliwość będzie tutaj z pewnością wskazana. Jesteś ciekawa, co może powodować chęć na słodycze? Mamy kilka poszlak.
Okazuje się, że słodkości to przede wszystkim tłuszcz i cukier, które dodają nam energii, ale nie zapewniają uczucia sytości. Zauważ, że po zjedzeniu nawet tabliczki czekolady szybko będziesz czuła się ponownie głodna, mimo że pochłonęłaś prawie 600 kcal jak nie więcej.
W ludzkim organizmie po zjedzeniu słodyczy dochodzi do gwałtownego wzrostu cukru, co skutkuje również wyrzutem insuliny. Jest to hormon, który ma obniżać poziom glukozy za każdym razem, gdy jemy jakiś posiłek. W przypadku słodyczy jej wzrost jest ogromny, co nie jest w dłuższej perspektywie zdrowe. Tak szybko, jak glukoza i insulina rosną równie szybko spadają. W ten sposób mamy objawy związane z hipoglikemią. Nagle odczuwa się znacznie mniej sił i chce się znacznie więcej jeść. Wzmożony apetyt spowoduje, że będziesz chciała sięgać po kolejne ciasteczka z pudełka… W ten sposób wpadasz w błędne koło, które może prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Zwłaszcza wtedy, gdy słodycze są dla Ciebie rodzajem nagrody. Sposób na pocieszenie, którym jest sięganie po ulubioną czekoladę powoduje, że przez chwilę czujemy się przyjemnie, a potem borykamy z wyrzutami sumienia. Jednocześnie dalej jesteśmy głodne i jemy tak długo, aż nie rozboli nas brzuch… To objaw, z którym wbrew pozorom na co dzień walczy wiele kobiet. Jeżeli jeszcze go nie masz, a bardzo chętnie sięgasz po słodkie uważaj na siebie… Zawczasu warto zacząć stosować metody, które pozwolą ograniczyć nadmierne spożywanie cukrów.
Zacznij się kontrolować
To nie będzie łatwe zadanie, ale jest warte zachodu. Czas przeanalizować, kiedy sięgasz po słodycze. Zatrzymaj się, gdy najdzie Cię ochota na batonik lub całą paczkę cukierków. Przeanalizuj, co tak naprawdę powoduje tę ochotę. Być może jesteś zestresowana albo po prostu głodna. Warto w takim momencie sięgnąć po szklankę wody i zacząć przygotowywać pożywny obiad lub kolacje. To Ty decydujesz, co jesz. Dbaj, by były to zdrowe posiłki. Dzięki kontroli nad emocjami i zachciankami znacząco poprawisz swoją sylwetkę i samopoczucie. Sięgniesz też po dużo zdrowszą dietę!
Usuń zapasy słodyczy
Najgorsze co może być to szafka pełna ulubionych smakołyków. Zlikwiduj ją! Nie możesz mieć pod ręką słodyczy, które jesz bez opamiętania. To jedzenie bez jakiego dasz sobie radę. Dlatego koniec z słodkimi zapasami. Nigdy więcej nie chomikuj ciasteczek, czekoladek i cukierków. W ten sposób dużo łatwiej będzie Tobie rozstać się z niechcianym nawykiem.
Znajdź inny sposób na przyjemność i rozładowanie emocji
Kiedy chcesz zlikwidować jedno przyzwyczajenie najlepiej zastąp je innym. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zamienienie tabliczki czekolady sportem. Jeśli potrzebujesz dawki endorfin, odstresowania lub relaksu dobrym rozwiązaniem jest sport. Zacznij biegać, jeździć na rowerze lub uprawiać jogę. Poszukaj aktywności fizycznej, która będzie Tobie sprawiała radość.
Możesz również zadzwonić lub spotkać się z przyjaciółmi. Mówienie o tym, co nas martwi zdecydowanie ułatwia radzenie sobie z trudnymi sprawami. Otwórz się, a dasz sobie rade z nerwowym zajadaniem czekoladek.