Dobroczynny wpływ masażu na człowieka zauważono w starożytności. Był on wtedy częścią religijnych obrzędów. Stosowano go również w medycynie ludowej. Jego kolebki należy szukać w Indiach oraz Chinach, gdzie zalecano jego przeprowadzanie w różnych dolegliwościach. Kiedy dotarł do Grecji jego właściwości docenili sportowcy tuż przed zawodami. Dzisiaj masaż nadal stosuje się w celu poprawy zdrowia, a także samopoczucia. Wizyta w salonie masażysty może okazać się dla Ciebie niesamowitą formą relaksu, a uzyskane odprężenie przyniesie prawdziwą ulgę. Tym razem postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy naprawdę warto wybrać się do gabinetu masażysty. Okazuje się, że powodów ku takiej wizycie może być kilka.

Jak wpływa na nas masaż?

Nie każdy wie, że masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym. W wyniku jego przeprowadzania za pomocą wybranego zespołu ruchów uciskających tkanki dochodzi do ich odkształcania. Masażysta masując swojego pacjenta wywiera na wybrany obszar ciała określoną siłę oraz wykonuje w odpowiednim tempie sekwencje ruchów. Masaż ma wpływać na mięśnie, tkanki, naczynia krwionośne i limfatyczne. Przyspiesza on krążenie limfy, niweluje bóle mięśni, poprawia też krążenie krwi. Jest doskonałym wyborem przed stresującym dniem, zawodami, a także w czasie rehabilitacji.

Jakie są techniki masażu?

Znanych technik masażu jest wiele. Warto jednak przyjrzeć się tym najbardziej znanym, by odwiedzając gabinet masażysty mieć świadomość tego co może nas czekać. Przykładowo jednym z najczęściej stosowanych jest masaż klasyczny opierający się na kilku technikach, które w czasie zabiegu są stosowane kolejno po sobie. Masaż zaczyna się od techniki głaskania, która później przekształca się w technikę rozcierania i ugniatania z coraz większym użyciem siły w celu oddziaływania na tkanki położone coraz głębiej ludzkiego ciała. Po ugniataniu pojawia się uciskanie oraz oklepywanie, z którego masażysta przechodzi do wibracji. Roztrząsanie i wałkowanie to dwa ostatnie etapy masażu klasycznego, po którym osobie masowanej towarzyszy uczucie lekkości i głębokiego relaksu. Do najbardziej znanych technik należą jeszcze masaż manualny znany jako drenaż limfatyczny, a także często wykonywany w SPA masaż gorącymi stemplami jambira pinda sweda. Sportowy, czy hawajski lomi lomi to kolejne dwa, którym bardzo chętnie poddają się Polki i Polacy.

Jak masaż może pomóc Twojemu ciału i psychice?

Tak jak wspomniano, masaż ma na celu rozluźnić mięśnie i rozmasować tkanki. Dlatego świetnie sprawdza się w czasie wszelkich kontuzji. Fizjoterapeuci zalecają go osobom borykającym się z bólami kręgosłupa i obręczy barkowej. Również osoby zmagające się z bardzo opuchniętymi łydkami są kierowane do gabinetów masażu w celu wykonywania regularnego drenażu limfatycznego. Praca biurowa oraz zmaganie się z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa, a także odcinka piersiowego lub lędźwiowego może również być przesłanką do zainwestowania w wizytę w sprawdzonym gabinecie masażu. Przeciążając kręgosłup można naprawdę bardzo cierpieć, a regularne masaże mają szansę przynieść sporą ulgę w tej dolegliwości. Już po pierwszej sesji z pewnością poczujesz różnicę. Dlatego zamiast narzekać dalej na nieprzyjemny ból zacznij szukać rekomendowanego masażysty. Mając pewność zadowolenia dotychczasowych klientów i klientek będziesz spokojnie mogła oddać się w dobre ręce.

Poza tym należy doceniać właściwości relaksacyjne masaży. Jednym z bardzo skutecznych masaży relaksujących jest masaż aromaterapeutyczny z wykorzystaniem specjalnych olejków eterycznych. Przykładowo, użycie lawendy w tego typu masażu pomoże doskonale się odprężyć i rozluźnić, a pobudzająca pomarańcza z pewnością doda energii do działania. Dlatego, jeżeli jesteś bardzo zestresowana lub po prostu potrzebujesz zastrzyku energii zastanów się, czy masaż nie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż kolejna tabliczka czekolady lub pizza. Co więcej, z masażu możesz również skorzystać w zaciszu swojego domu. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć swojego partnera kilku technik masowania. W towarzystwie zapachowych świec i pysznego wina możecie wspólnie spędzić niejeden miły wieczór 😉