Mówi się o tym już od jakiegoś czasu. Przybywa ludzi, a konkretnie kobiet u których diagnozuje się zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. Objawów tych schorzeń trudno lekceważyć, dlatego panie coraz częściej decydują się na wizytę u endokrynologa. Nadal jednak ponad połowa ludzi, którzy cierpią z powodu chorób tarczycy – nic o nich nie wie.

A badanie naukowe jasno wskazują, że u źródeł chociażby hashimoto leżą zaburzenia pokarmowe. Kluczowe są oczywiście niedobory, a konkretnie niedobory jodu. Niemniej ważne są jednak nietolerowane przez organizm produkty, które działają niczym stresogenny i skutecznie zaburzają pracę tarczycy.

Przyjrzyjmy się zatem niektórym sygnałom, jakie wysyła ciało zmagające się z niedoczynnością, hashimoto lub nadczynnością tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – jej przyczyny, przebieg i leczenie

Niedoczynność tarczycy , to zaburzenie, które diagnozuje się u coraz większej liczby osób – szczególnie kobiet. Cierpiące z jego powodu pacjentki muszą mierzyć się z obniżoną produkcją hormonów tarczycowych. Przy czym sama niedoczynność może mieć charakter pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku wynika z patologii tarczycy. W drugim, chodzi raczej o przysadkę mózgową, która nie może produkować TSH.

W pierwotnej postaci niedoczynności tarczycy poziom badanego TSH jest zawyżony. Właśnie na podstawie tego prostego badania większość kobiet dowiaduje się, że w ogóle są chore. A co składania je do tego, by zrobić badanie? Objawy niedoczynności tarczycy są różne, jednak uciążliwe. To one stają się pierwszym impulsem do przebadania krwi pod tym kątem.

Na ogół pojawia się senność, problemy z suchą skórą, nietolerancja zimna oraz nagły przyrost masy ciała. Z czasem dochodzą do tego zaparcia, ogromne zmęczenie, a nawet zaburzenia miesiączkowania. Na szczęście leczenie niedoczynności tarczycy nie jest skomplikowane i polega na suplementacji hormonów przepisywanych na receptę. Jeśli jednak zignoruje się wyraźne sygnały ze strony organizmu i nie rozpocznie leczenia, konsekwencje mogą być dość poważne. W ciężkich sytuacjach pojawią się choroby serca, a nawet niepłodność. Nagminnie wręcz, to nieskuteczne starania o ciąże doprowadzają do tego, że kobieta wykrywa u siebie niedoczynność tarczycy.

Nadczynność tarczycy – jej przyczyny, przebieg i leczenie

Równie istotnym problemem klinicznym jest nadczynność tarczycy. W jej przypadku gruczoł produkuje za dużo hormonów tarczycowych, co prowadzi do zaniżonego poziomu TSH uwalnianego przez przysadkę. Niestety, to schorzenie leczy się nieco trudniej, choć przyczyną może być podobnie, jak w przypadku niedoczynności proces autoimmunologiczny albo guzki nadczynne w tarczycy.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Z reguły chorzy skarżą się na senność i zmęczenie, ale też nietolerancję ciepła i krępujące drżenie rąk. Bardzo często dochodzi też do spadku masy ciała, pobudzenia i nagłych ataków przyspieszonej pracy serca. Bywa też, że pojawia się tak zwany wytrzeszcz oczu. Nadczynności z pewnością nie warto lekceważyć. Nieleczona jest bardzo przykra w konsekwencjach. Dochodzi wówczas między innymi do zaburzeń pracy serca, tak zwanego przełomu tarczycowego albo osteoporozy.

Hashimoto – jest się czego bać?

U osób u których diagnozuje się niedoczynność tarczycy, czasami wykrywa się też chorobę Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna w przebiegu której organizm, a konkretnie układ odpornościowy atakuje i niszczy własne komórki. W przypadku tej akurat choroby dochodzi do zwiększonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, zaburzona zostaje produkcja hormonów tarczycy i rozwija się jej niedoczynność.

Objawy Hashimoto są zbliżone do wyżej już wymienionych. Chory ma ciągłe uczucie zmęczenia, dopada go senność i kłopoty z koncentracją. Zaczynają wypadać mu włosy i pojawiają się bardzo duże wahania nastroju. Co więcej, zauważalne stają się też problemy z wagą, bóle stawów i mięśni, a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Niekiedy pojawia się również powiększenie gruczołu tarczycowego, tak zwane wole tarczycowe.

Przykrą wiadomością jest to, że wraz z Hashimoto mogą współwystępować także inne poważne schorzenia, między innymi cukrzyca pierwszego typu, toczeń rumieniowaty, choroba Crohna albo nawet stwardnienie rozsiane. Równie przytłaczający jest też fakt, że tak naprawdę nie ma perspektyw na całkowite wyleczenie Hashimoto. Zarówno ta choroba, jak rozwój niedoczynności czy nadczynności tarczycy można jedynie opanować za pomocą farmakologii. Dlatego tak ważne jest, by obserwować swój organizm i dobrze odczytywać wszystkie sygnały, które wysyła. Poza wyżej opisanymi objawami pojawić się mogą bowiem zaburzenia libido, zespół cieśni nadgarstka, zimne ręce i stopy, a nawet chrapanie czy zachrypnięty głos.

Życie z tymi schorzeniami jest dość męczące, jednak ich opanowanie bardzo proste. Choć leczenie musi być niestety kontynuowane całe życie…