Każdy, kto posiada przydomowy ogród jest prawdziwym szczęściarzem. Już sam kawałek trawnika wystarczy, by w wakacyjne popołudnie rozłożyć koc i zorganizować piknik lub po prostu odpocząć po pracy. Świeże powietrze, własna przestrzeń i chwila odpoczynku. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Wielu z nas mieszka w blokach, kamienicach, albo mieszkaniach wyposażonych wyłącznie w taras.

No właśnie – tylko, albo aż taras. Tą przestrzeń można przecież zagospodarować tak, aby stanowiła azyl dorównujący ogródkowi.

Taras czy balkon?

To nie ma większego znaczenia, bo wiele osób używa tych określeń zamiennie. By być jednak dokładnym i rozwiać wątpliwości wystarczy nadmienić, że balkon, to z reguły miejsce spotykane na wyższych kondygnacjach, na przykład w bloku. Taras jest z kolei przedłużeniem salonu, przynajmniej zazwyczaj. Wychodzi się na niego wprost z domu lub mieszkania. Zarówno jedną, jak i drugą przestrzec można jednak urządzić w podobny, przytulny sposób.

Uznawanie tarasu czy balkonu za miejsce składowania rowerów, bibelotów z domu czy niepotrzebnych już mebli jest ogromnym błędem. Owszem, niekiedy brakuje miejsca na ich gromadzenie, jednak zastawianie nimi potencjalnej strefy relaksu na świeżym powietrzu, wydaje się niewybaczalne. Zacznijmy więc od gruntownego wysprzątania przestrzeni. Całkowitego jej opróżnienia. Tak, by do prac organizacyjnych można było przystąpić z głową pełną pomysłów i inspiracji.

Po pierwsze podłoga – klinkier, drewno czy sztuczna trawa?

Niezależnie od tego czy nasz taras lub balkon jest chroniony daszkiem, podłoga na nim powinna być odporna na warunki atmosferyczne. Pierwszym rozwiązaniem jest klinkier podłogowy – materiał solidny i wytrzymały na ujemne i wysokie temperatury. Jego absolutną zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając takie rozwiązanie możemy mieć pewność, że po latach nie straci on swojego intensywnego koloru.

Drewno, to kolejna propozycja, choć do stosowania na zewnątrz musimy wybrać gatunek twardy, a co za tym idzie odporny na deszcz i śnieg. W tym przypadku poleca się modrzew i egzotyczne odmiany drewna, na przykład merbau. Inwestując w drewniane podłogę musimy mieć jednak świadomość, że konieczne będą jej sezonowe renowacje. Nie jest to jednak zajęcia zbyt pracochłonne i trudne w wykonaniu. Dla wielbicieli przytulnych aranżacji nie powinna być to znacząca wada drewna, które jak żadne inne podłoże tworzy specyficzny klimat. Jeśli jednak ktoś upiera się przy wykończeniu tego typu, ale powstrzymuje go szybkie powinien zastanowić się nad deskami kompozytowymi. Imitują one drewno, ale są trwałe i nie wymagają odświeżania.

Przeczytaj także: Ozdoby na tarasie i balkonie jesienią – na co postawić?

Ostatnią propozycją jest sztuczna trawa. Ta naturalna z oczywistych powodów nie jest brana pod uwagę. Wymaga ziemi, systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych i koszenia. Sztuczną układa się na po prostu na posadzce. Nie jest droga, dlatego nie obciąża portfela. Co jednak ważne, wybór kolorystyczny wśród kolejnych propozycji jest tu ogromny.

Po drugie meble – drewniane, z palet, ratanowe czy plastikowe?

Ostatnimi czasy prym wiodą meble ratanowe. W nieco unowocześnionej formie wyglądają zupełnie inaczej, niż kiedyś. Są piękne, dostojne i tworzą specyficzny, rustykalny klimat. Jeśli swój taras urządza wielbiciel takich klimatów, jego uwaga powinna być też skierowana w stronę mebli z palet. One również przeżywają swoje pięć minut. Klasyką są oczywiście meble drewniane lub plastikowe. I choć te ostatnie wydają się jakościowo najmniej zachęcające, producenci starają się, by wyglądały równie ciekawie, co pozostałe modele. Niektórym markom mebli z tworzyw warto dać więc szansę.

Ważne by z ilością mebli tarasowych nie przesadzać. Nie chodzi o to, by zagracić przestrzeń, ale by móc w jej otoczeniu wypocząć. Na niedużym balkonie wystarczy więc mała kanapa stworzona z palet i pokryta puchowymi poduszkami lub dwa drewniane czy ratanowe leżaki.

Po trzecie: kwiaty i dekoracje, ozdoby i tarasowe akcesoria

Nie da się stworzyć przytulnej, zapraszającej do odpoczynku i relaksu przestrzeni bez dodatków, kwiatów i ozdób!
Na szczęście kwiaty można sadzić także na balkonie lub tarasie. W takiej sytuacji robi się to zarówno w donicach, jak i ciekawych skrzynkach. Zarówno tych stawianych na podłodze, jak i wieszanych
na balustradzie. Zieleń na balkonie tworzy cudowny, relaksujący klimat, a do tego cieszy oko. Trzeba jednak wiedzieć, jak o konkretne gatunki roślin dbać, tak by rosły zdrowo i zachwycały wyglądem.

Najpopularniejsze i zarazem proste w uprawie kwiaty na balkon to pelargonie, surfinie albo begonie. W sklepach ogrodniczych jest ich ogromny wybór. Różnią się konkretnymi cechami i kolorami. Jeśli więc właściciele tarasu marzą o donicach z kwiatami, ale nie mają wystarczających zdolności ogrodniczych, najlepiej by skupili uwagę na takich właśnie prostych w uprawie gatunkach.

Co jeszcze powinno znaleźć się na tarasie, by wakacyjne dni i wieczory upływały na nim w przyjemny sposób?

Wśród najpopularniejszych tarasowych akcesoriów znajdują się tworzące niepowtarzalny klimat lampki żarówki, poduchy i dywaniki do użytku na zewnątrz, a także drewniane skrzynki w których można schować niektóre drobiazgi.

Łącząc wszystkie wymienione elementy w przemyślany sposób, jesteśmy w stanie stworzyć przestrzeń, która spokojnie dorównywać będzie pięknym ogrodom z okolicy!