Dieta Dukana zwana inaczej dietą proteinową została stworzona przez Pierre Dukan. Jest to niezwykle popularna metoda odchudzająca polegająca na zwiększeniu spożycia białka i ograniczeniu spożycia węglowodanów. Sprawdź co musisz zrobić, aby schudnąć z dietą Dukana.

Dieta Dukana przebiega według czterech etapów:


I etap polega na kuracji uderzeniowej, czyli na intensywnej utracie kilogramów w bardzo krótkim czasie. W pierwszej fazie można już schudnąć pięć kilogramów, a faza trwa do dziesięciu dni. Przy diecie dukana można jeść bez ograniczeń, jednakże należy pamiętać, aby spożywać tylko produkty wysokobiałkowe. Powinno się całkowicie  wyeliminować  dania smażone, a także mięso z kaczki i gęsi. Należy spożywać potrawy gotowane, pieczone i grillowane. Wskazane jest mięso z królika, kurczaka, indyka, ryby i owoce morza.
Proponuje się, aby śniadanie zawierało tylko chude produkty nabiałowe, kurze jaja, chudą wędlinę. Należy pić dużo wody niegazowanej średnio zmineralizowanej. Można pić kawę, herbaty, również maślanki i kefir. 


II etap ma za zadanie regularną utratę masy ciała aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Powinno się tracić do kilograma tygodniowo i utrzymujemy II etap, dopóki nie osiągniemy idealnej wagi. W tej części łączymy produkty białkowe z warzywami: ogórkami, pomidorami, selerem, papryką, szpinakiem, sałatą, kapustą, marchewką, burakami, bakłażanami, fasolką szparagową, cukinią. Zaleca się stosować pięć dni diety białkowej i pięć dni diety białkowej z warzywami. Dukan nie poleca sosów na bazie oliwy z oliwek ani oleju roślinnego, powinno się używać oleju parafinowego lub chudego jogurtu. 


III etap polega na utrwalaniu osiągniętej wagi, lecz nadal niestabilnej. Jego zadaniem jest wykluczyć efekt jo-jo. W zależności ile straciliśmy kilogramów,  tyle trwa nasz III etap np. jeżeli pozbyliśmy się  10  kilogramów, to trzeci etap powinien trwać 100 dni. W tym etapie możemy dietę wzbogacić węglowodanami np. chleb pełnoziarnisty, makaron, ryż, ziemniaki. Można wprowadzić ser żółty, mięso jagnięce, wieprzowe oraz gotowaną szynkę. W tym etapie można zjeść dwa duże posiłki tak zwane królewskie. Możemy zjeść to, czego najbardziej nam brakowało podczas całego cyklu odchudzania. 


IV etap
polega na stabilizacji  uzyskanej  wagi pod warunkiem  stosowania ścisłej diety. Jest ona stosowana krótko i nie powinna zaszkodzić zdrowej osobie. Niemniej jednak nie powinno się jej stosować przez całe życie. Można jeść to, co przed zastosowaniem diety Dukana, ale należy pamiętać, aby raz w tygodniu zastosować dietę dr Pierre Dukana. 


Każdy etap diety działa na innej zasadzie i ma przynieść zamierzony efekt. Jedyne co się nie zmienia to odżywianie proteinowe na przemian z warzywami. Ważne jest, aby tak często jeść, jak często mamy na to ochotę, aby nie doprowadzić do silnego głodu. Spożywanie tylko zaleconych produktów, picie 1.5 l wody dziennie i powinniśmy  zrezygnować z solenia.     

Zapisz