Spuchnięte kostki, łydki, palce lub twarz to przypadłość znana wielu kobietom. Najczęściej stoi za nią nadmiar wody, który został zatrzymany w organizmie. Jego występowanie może mieć kilka przyczyn, dlatego warto czujnie obserwować swoje ciało. Walka z nadmiarem wody może zabrać trochę czasu, ale warto ją podjąć dla lepszego samopoczucia i wyglądu. Tym razem przyglądamy się przyczynom oraz sprawdzonym metodom, dzięki którym można pokonać gromadzenie się wody. Jeżeli ten problem spędza Ci sen z powiek niniejszy artykuł pomoże Ci wprowadzić w życie zmiany na lepsze.

Czym właściwie jest nadmiar wody w organizmie?

Prawidłowa gospodarka wodna naszego ciała, które w aż 80% składa się z wody jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia. Wymiana wody w organizmie ma miejsce każdej doby. Nie bez powodu zaleca się picie minimum 2-2,5 litra wody mineralnej codziennie, to dzięki niej dochodzi do wymiany płynów, oczyszczana jest nasza krew i narządy wewnętrzne. Zdarza się jednak, że woda zatrzymuje się w ciele i gospodarka wodna zostaje zawiana, a my zaczynamy odczuwać coraz większy dyskomfort fizyczny i psychiczny. To głównie skutek przemieszczania się wody z naczyń krwionośnych do tkanek. Do objawów przede wszystkim należą opuchnięte nogi lub dłonie, a także zauważalny wzrost wagi ciała. Pojawiają się one etapami i pociągają za sobą uczucie ciężkości, zmęczenia, rozdrażnienie i gorszą koncentrację uwagi. Te objawy mogą pojawiać się nie tylko wieczorami pod koniec dnia, znane są przypadki zatrzymywania się wody nad ranem. Nie warto ignorować tego problemu i jak najszybciej przejść do działania. Dlatego przyjrzymy się przyczynom, które mogą stać za niechcianą i uciążliwą opuchlizną ciała.

Możliwe przyczyny gromadzenia wody

Co dokładnie stoi za opuchlizną wynikającą z zatrzymania wody w organizmie. Katalog przyczyn jest dość szeroki. Mogą to być kłopoty na podłoży hormonalnym, dlatego warto mieć swoje hormony pod kontrolą lekarza.

Ponad to kobiecy cykl menstruacyjny nie pozostaje obojętny występowaniu obrzęków. Najczęściej mogą się one pojawiać w drugiej fazie, ale na szczęście ustępują już w pierwszej dobie miesiączki. Obrzęki pojawiają się również u kobiet ciężarnych już pod sam koniec ciąży.

Bez znaczenia nie pozostaje tutaj zła dieta bogata w sód i brak ruchu. Sód skutecznie ułatwia zatrzymywanie się wody, dlatego warto ograniczać jego zawartość w spożywanych posiłkach. Mniej soli dodawanej do dań z pewnością powinno pomóc. Siedzący tryb pracy i niechęć do podejmowania aktywności fizycznej po odejściu od biurka to kolejny winowajca niechcianych obrzęków. Warto stawiać na znacznie aktywniejsze popołudnia lub weekendy, by nie borykać się z tym problemem.

Za spuchniętym ciałem stoi też problem niewydolności żylnej, choroby nerek, niedoczynność tarczycy i niewydolność żył głębokich. Regularne badania i kontrola pomogą wykluczyć te przyczyny, ale jeżeli wskażą na dolegliwości tego typu nie wolno zwlekać z koniecznością podjęcia prawidłowego leczenia.

Mamy końcówkę lata, a upały to kolejny sprzymierzeniec obrzęków. Wysokie temperatury powodują rozszerzanie naszych żył, a to oznacza znacznie wolniejsze tempo płynięcia w nich krwi. Efektem jest przemieszczanie się płynów z żył do otaczających je tkanek, co skutkuje obrzękiem ciała.

Sprawdzone metody walki

Jak poradzić sobie z opuchlizną, jeżeli często dopada Cię gromadzenie się wody w tkankach podskórnych? Brak działania będzie tylko pogarszał sytuację, która może przyczynić się do dolegliwości gorszych niż sam cellulit wodny.

Przede wszystkim należy zweryfikować stan swojego zdrowia, by móc wykreślić z listy przyczyn wymienione wyżej choroby. Potem warto przyjrzeć się swojej diecie, czy aby na pewno pijesz wodę ( zalecana dawka dla kobiety dorosłej to minimum 2 litry), nie solisz zbyt dużo i unikasz nadmiernej ilości sodu? Zweryfikuj to i wprowadź konieczne zmiany. Dodaj do swojej codzienności aktywność fizyczną. Poranny lub wieczorny jogging, jazda na rowerze, basen lub regularne spacery mogą przynieść cuda.

Postaw na napary z ziół – twoimi sprzymierzeńcami w walce z nadmiarem wody będą pokrzywa, mniszek lekarski i skrzyp. Spróbuj również zabiegu, którym jest drenaż limfatyczny. Odpowiada on za ujędrnienie ciała i poprawia krążenie krwi oraz limfy. Dzięki niemu możesz zmniejszyć opuchliznę oraz cellulit.