Garderoba niemowlęcia po powrocie ze szpitala

W naszych czasach nie ma na szczęście żadnych trudności w znalezieniu fajnych i wygodnych rzeczy dla niemowląt, spełniających wszelkie wymogi w funkcjonalności. Bogata oferta sklepów internetowych i stacjonarnych pozwala dobrać wszelkie możliwe i potrzebne ubranka. Sprawdź czy odpowiednio przygotowałaś się na narodziny twojego dziecka.

Ubranka dla dzieci muszą być:

– Łatwe do ubierania i rozbierania. Mam na myśli tutaj zapięcia z przodu lub z tyłu, bez konieczności przeciągania przez głowę, lub duży otwór i zapięcie na ramieniu. Pamiętaj, że niemowlaki mają duże główki i zazwyczaj nie lubią ubrań zakładanych przez głowę.

– Łatwe do rozpięcia, żeby szybko przewinąć dziecko. Standardowy jednoczęściowy kombinezon niewolący ma zapięcia w postaci rzepów od szyi do stóp, tak więc bez trudny będzie można górną lub dolną część rozpiąć w razie potrzeby. Unikaj dzianiny, które nie dają się rozpiąć.

– Miękkie i rozciągliwe. Nie kupuj ubranek plisowanych, marszczonych, czy z grubymi wstawkami czy z twardymi aplikacjami, ponieważ dzieci tego nie lubią.

– Nadające się do prania w pralce automatycznej.

– Bezpieczne. Ta opcja powinna być brana pod uwagę na pierwszym miejscu. Unikaj zatem rzeczy wiązanych na szyję lub głowie. Rzepy czy zatrzaski są lepsze niż suwaki, które mogą przeciąć skórę. Unikaj też guzików, ponieważ dzieci mogą ugryźć i połknąć.

Zestaw podstawowych rzeczy, jakie musisz mieć pod ręką, gdy maluch pojawi się w domu:

– 3-6 koszulek, z długim lub krótkim rękawem, zależnie od pory roku

– 3-6 lub więcej miękkich, rozciągliwych ubranek jednoczęściowych, zwłaszcza w zimnej porze roku. Można kupić taki pajacyk zapinany od dołu do góry, który będzie zastępował, skarpety, spodnie, kaftanik czy body.

– 3-6 lub więcej ubranek letnich. Jest to odzież pośrednia między cienką bielizną, a takim ciepłym pajacykiem. Z reguły mają te ubranka krótki rękaw, zapięcie w kroku i krótkie nogawki albo są bez nogawek.

– 3-6 śpiworków. Śpiworek ma rękawy, ale nie ma nogawek i jest zapinany od góry do dołu, co ułatwia przewijania. Można ich używać zamiast kocyka podczas spaceru, do spania itp. Niestety jedne dzieci lubią takie śpiworki a niektóre będą krzyczeć. Do samochodu jednak nie ubieraj dziecka w coś takiego, dla jego bezpieczeństwa.

– dwa lub więcej śliniaków. Taki śliniak jest rewelacyjny przed ochroną ulewania, plucia jeszcze przed stałymi pokarmami.

– 1-3 sweterki lub bluzy. Unikaj sweterków wykonanych z luźnej dzianiny, mam na myśli wykonanych na drutach, gdzie w oczkach może utknąć palec. Lepiej tutaj się sprawdzi nawet bluza z kapturem, który można ubrać na głowę dodatkowo.

– 1-3 czapeczki, w tym jedna ciepła i dwie cienkie.

– 3-6 par skarpet lub miękkich bucików.

– Ciepłym kombinezon na chłodnie i zimowe dni. Dla maluszków najlepszy jest jednoczęściowy.

– 3-6 flanelowych pieluch kolorowych, aby dziecko móc czasem zawinąć w taki becik i bezpiecznie nosić.

– 2-3 grube ręczniki kąpielowe z kapturami.

– 3-6 ściereczek, myjek wyłącznie dla malucha.

– 10 lub więcej pieluch tetrowych do wycierania dziecka po ulewaniu, lub podkładaniu dziecku podczas przewijania.

Wszystkie te ubranka to tylko najbardziej potrzebne na sam początek. Ilość ich często uzależniona jest od częstotliwości prania i przebierania malucha. Ja nie raz piorę codziennie przy 4-osobowej rodzinie.

Zapisz