Niezależnie od zasobności portfela, każdy z ogromną przyjemnością chciałby skorzystać z promocji zakupu towaru, który niekoniecznie w danym momencie jest  niezbędny. Ta myśl przyświecała pomysłodawcom Black Friday, czyli najgorętszej sprzedaży w roku. Przypada na ogół w ostatni piątek listopada, po słynnym amerykańskim Święcie Dziękczynienia, gdzie pomysł wyprzedaży na masową skalę się rozwinął i nadal ma się świetnie. Wyprzedaże z tej okazji uznawane są za bezsprzecznie największe obniżki cen w sklepach niemal na wszystkich już kontynentach. Popularność tej wyprzedaży zyskała nadzwyczajna popularność i trwa niekiedy cały tydzień.

Magia Black Friday

Z pewnością duża ilość klientów czeka na dzień specjalnych okazji dotyczących obniżki cen. Kryje się za tym nie do końca wyjątkowa okazja. W ferworze  nagłośnienia wiele firm handlowych działa wręcz nieuczciwie. W okresie poprzedzającym wyprzedaż są często podnoszone ceny, aby następnie móc je obniżyć. W taki sposób właściciele sklepów stacjonarnych oraz internetowych prowadzą grę o pozyskanie dużych zysków. Magia obniżki danego towaru o 50% działa na wszystkich bez wyjątku. Nadmienić należy, że zdarzają się jeszcze większe zniżki. Handlowcy przez większą część roku mają niestety niezbyt wysokie zyski, co w księgach rachunkowych zaznaczane było i nadal jest kolorem czerwonym.

Sytuacja diametralnie zmienia się dopiero pod koniec roku. Wówczas zyski znacznie wzrastają i oznaczane są zgodnie z regułą księgowania na czarno. Konsumpcja towarów w tym okresie przybierała wysoki pobyt. Black Friday ma również drugie podłoże. W magazynach oraz hurtowniach zalega mnóstwo towarów, które w następnym sezonie będzie trudno sprzedać. Zmieniająca się moda oraz postęp techniczny są napędem wzrastającej sprzedaży. Obniżki cen przyczyniają się do pozbycia towarów, które w większości nie wzbudziłyby zainteresowania klientów.

Najlepsze promocje na Czarny Piątek

Bez wątpienia Black Friday to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku przez koneserów i łowców wyprzedaży. Czarny Piątek w 2023 roku w naszym kraju przypada 24 listopada i wówczas można spodziewać się kulminacji promocji i dużych wyprzedaży. Z pewnością potrwa on nieco dłużej. Przełom listopada oraz grudnia to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy okazji i szansa na zakup towarów z różnych kategorii w bardzo niskich cenach.

Przyznać trzeba, że szczególnie kuszące są promocje dotyczące sprzętu AGD i RTV. Sprzęt komputerowy oraz gospodarstwa domowego znika wówczas dosłownie z półek. Niekiedy podczas sprzedaży dochodzi nawet do dantejskich scen. Wczesnymi godzinami ustawiają się kolejki klientów chcących nabyć okazyjnie wymarzony towar. W przypadku chęci nabycia takiego sprzętu można nawet bardzo dużo zaoszczędzić.

Pamiętajmy jednak, że następne modele wprowadzone do sprzedaży na rynek są ciekawsze o nowe rozwiązania techniczne. Z kolei odzież, która jest obniżana w tym czasie niekoniecznie, będzie spełniała nasze wymogi w najbliższym okresie. Trendy w modzie dotyczące kroju, fasonu oraz koloru zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tylko rozważne podejście do zakupów oraz wszelkich promocji pozwoli na oszczędności. Wraz z rosnącą popularnością promocji w Czarny Piątek i podobnych wyprzedaży  wzrosła czujność klientów.

Aktualnie obowiązuje dyrektywa, która nakłada na sprzedawców obowiązek podawania przy każdym produkcie najniższych obowiązujących cen z  okresu 30 dni przed wprowadzeniem promocji. Taka sytuacja eliminuje nieuczciwe manipulowanie ceną, a tym samym oszukiwanie potencjalnych klientów.