Pokrzywa jest zdecydowanie za mało docenianą rośliną przez ludzi. Traktowana jest z reguły, jako pospolita roślina, po kontakcie, z którą można doznać nieprzyjemnych doświadczeń. Większość ludzi uznaje ją za chwast i unika jej. Co oczywiście jest błędem, ponieważ to roślina o wszechstronnych zastosowaniach, a także cennych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Warto przyjrzeć się bliżej tej roślinie i poznać, do czego i w jaki sposób można ją wykorzystać.

Właściwości pokrzywy

Pokrzywa ma dużo cennych właściwości. Mimo że jest niepozorna, zawiera dużo witamin. Są to witaminy z grupy B, A, C, K. A także jest bogata potas, azot, magnez, żelazo, fosfor, cynk, mangan, krzem, wapń. Zawiera również substancje takie, jak karoten, chlorofil, ksantofil, enzymy, pektyny czy kwasy organiczne. Dzięki temu znajduje mnóstwo zastosowań w ogrodnictwie, a także ma korzystny wpływ na zdrowie i urodę. Pokrzywa ma zastosowanie w takich dolegliwościach, jak anemia. Jej działanie znane jest z regulacji poziomu cukru we krwi, poprawy pracy wątroby i nerek, a co najważniejsze oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Zastosowanie pokrzywy

Z pokrzywy można przygotować wiele preparatów naturalnych przeznaczonych do zastosowania w ogrodnictwie lub w kuchni.

Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy jest bardzo silnym nawozem, dlatego trzeba ją rozcieńczać z wodą. Służy do nawożenia warzyw takich, jak: ogórki, pomidory, kapusta biała, pekińska i włoska, jarmuż, kalafior, brokuły i seler. Dzięki niej można zwalczać szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, mączniak szary czy pleśń i grzyby. Przygotowanie gnojówki z pokrzywy nie jest skomplikowane. Potrzebna jest do tego woda, pokrzywa i plastikowy pojemnik, miska, wiadro lub beczka. Nie może zostać użyty pojemnik metalowy, ponieważ między nim a rośliną podczas fermentacji mogą zajść niekorzystne reakcje chemiczne. Pokrzywę w pierwszym kroku należy pociąć, umieścić w naczyniu i zalać wodą, pamiętając, żeby nie robić tego po same brzegi. Dlatego, że w trakcie fermentacji płyn zaczyna się pienić. Taki roztwór należy pozostawić na 2-3 tygodnie. Kiedy płyn przestaje się pienić, oznacza to, że procesy fermentacyjne się kończą. Do roztworu opcjonalnie można dodać walerianę, mączkę bazaltową lub dolomit, żeby nieco zneutralizować przykrą woń gnojówki.

Wyciąg z pokrzywy

Wyciąg z pokrzywy jest łagodniejszą formą gnojówki. Służy głównie do ochrony roślin przed szkodnikami i nie ma konieczności rozcieńczania go z wodą. Należy 0,5 kg świeżych roślin zalać 5 l wody, a następnie odstawić na około dobę. Takim płynem można profilaktycznie opryskać rośliny.

Wywar z pokrzywy

Wywar z pokrzywy przygotowuje się w takich samych proporcjach, jak wyciąg. Natomiast w tym przypadku należy go gotować dodatkowo po zalaniu wodą około pół godziny. Po wystudzeniu należy preparat rozcieńczyć wodą w proporcjach 1:5. Następnie jest gotowy do użycia.

Napar z pokrzywy do picia

Napar z pokrzywy należy wykonać ze świeżych liści pokrzywy. Łyżkę ziół trzeba zalać szklanką gorącej wody, po czym gotować 5 minut na małym ogniu. Następnie odstawić na 10 minut i potem przecedzić. Napar należy spożywać pół szklanki po 2-3 razy dziennie. Wpływa to korzystnie na przemianę materii, na cerę, włosy, paznokcie. Poprawia pracę trzustki, zwiększa liczbę czerwonych krwinek i poziom hemoglobiny. W ten sposób można oczyścić i wzmocnić organizm.

Choroby grzybowe warzyw? Oprysk z wywaru z pokrzyw idealny dla pomidorów!

Pokrzywa dzięki swoim właściwościom posiada również działanie antygrzybiczne. Częstą chorobą upraw pomidorów jest np. zaraza mączna. Choroba ta często pojawia się w zimniejsze lata I bardziej deszczowe. Pamiętaj, aby nie sadzić ziemniaków blisko pomidorów, bo przy sprzyjających warunkach możecie być pewni, że z plantacji pomidorów nic nie będzie. Jeżeli zauważycie na liściach I łodygach charakterystyczne plamy I zwijanie się liści to przy pomocy pokrzywy macie jeszcze szansę uratować roślinę! Warto spryskać rośliny I ziemię wywarem z pokrzywy stosując na początku mniejsze stężenie, aby nie porazić pomidorów. Ponadto, dodatek pokrzywy do wody pozwala wzmocnić rośliny I być odporniejszym na takie zdarzenia.

Kiedy trzeba zbierać pokrzywę?

Maj i kwiecień to najlepszy czas na zbieranie pokrzywy. Jest ona w tym okresie najbardziej wartościowa. Zawiera wtedy najwięcej składników dobroczynnych korzystnych dla zdrowia  dla roślin.

Pokrzywa jest jednym z największych sprzymierzeńców w kuchni i w ogrodzie. Dzięki niej można zwalczać pleśnie, szkodniki na roślinach, a także wspomagać swój organizm w walce z chorobami. Warto zainteresować się tą rośliną, zwłaszcza że jest to naturalna substancja, a jej zastosowanie nic nie kosztuje z wyjątkiem czasu, jaki trzeba przeznaczyć na przygotowanie naparów, wywarów czy gnojówki. Dostępne są w sklepach i aptekach herbatki z pokrzywy, jednak w smaku, ani we właściwościach nie dorównują tej przygotowanej własnoręcznie. Warto też wiedzieć, że pokrzywę należy zbierać tylko w miejscach oddalonych od ruchliwej ulicy, poza miastem. Najlepsze miejsca to łąki, ogrody lub sady.