Jeśli jesteś szczęściarzem i masz dostęp do przydomowego ogródka, działki czy choćby większego tarasu, niewielkim kosztem możesz mieć własne ekologiczne warzywa. Miejsca na przydomowy warzywniak nie musi być dużo, ale powinno być to miejsce słoneczne, ponieważ większość uprawianych warzyw będzie potrzebowała dostępu promieni słonecznych przez 6-8 godzin dziennie.

Warto uprawiać te warzywa, które najczęściej kupujemy w sklepie, pozwoli to zaoszczędzić spore kwoty, a jednocześnie cieszyć się produktami najwyższej jakości, bez chemicznych dodatków.  Warzywa można uprawiać bezpośrednio w gruncie lub w specjalnych skrzyniach wypełnionych odpowiednio dobraną mieszanką gleby. Skrzynie można wykorzystać również na tarasie lub dużym balkonie, które dzięki temu będzie można zaaranżować na mały, przydomowy warzywniak.

Ekologicznie

Posiadając przydomowy warzywniak sami decydujemy o sposobie uprawy, wiemy czym rośliny są nawożone i podlewane. W ekologicznej uprawie stosuje się naturalne nawozy i kompost, na który składać się będą roślinne odpadki pochodzące z własnej kuchni, tym samym biodegradowalne odpady zostaną sensownie zagospodarowane, a po jakimś czasie znacząco wzbogacą glebę w ogrodzie.

Zupa warzywna

Do zupy i do sałatki

W przydomowym ogródku nie może zabraknąć popularnych, codziennie wykorzystywanych warzyw. Do sporządzania zup niezbędne będą: marchew, seler, pietruszka i por. Przydatne również będą buraki, które już wiosną obdarzą nas liśćmi na botwinkę.

Niemal cały rok można mieć dostęp do świeżych, zielonych liści i robić z nich zdrowe sałatki i koktajle. Należy wybrać takie gatunki sałat i ziół, aby móc cieszyć się nimi od wcześniej wiosny do późnej jesieni, a nawet zimy, jeśli zadbamy o to, by mieć w ogródku jarmuż. To jedna z niewielu zielonych roślin, której nie szkodzą przymrozki, a nawet sprawiają, że liście po przemrożeniu, stają się smaczniejsze. Najwcześniej wysiewa się rzodkiewkę, sałatę masłową, rukolę, szpinak, szczypiorek i to te warzywa zagoszczą na talerzach już wczesną wiosną. Wysiewając sałaty i rzodkiewkę sukcesywnie, co kilka tygodni, zawsze będą dostępne młode, świeże rośliny, właśnie takie są najsmaczniejsze.

zioła

Zioła

Kto nie lubi dodatku aromatycznych ziół w potrawach? Świeże zioła są zupełnie inne (bardziej aromatyczne) niż popularne suszone, kupowane w małych torebkach. Podstawowy bukiet ziół, które warto mieć zawsze pod ręką to: natka pietruszki, bazylia, tymianek, oregano. Nie zajmują dużo miejsca, wystarczy mieć po kilka różnych sadzonek ziół, aby od wiosny do jesieni cieszyć się ich intensywnym zapachem i smakiem. Oprócz wymienionych, warto mieć również świeży majeranek i szałwię, rosną bardzo obficie, z pewnością będzie można podarować pachnący bukiet rodzinie lub znajomym.

Przetwory prosto z ogródka

Najsmaczniejsze pomidory, to te dojrzewające w słońcu, a jeśli jeszcze będą samodzielnie wyhodowane, nie znajdą sobie równych. Na początek przygody z ogrodnictwem najlepsze są pomidory koktajlowe lub niskie odmiany, które można siać prosto do gruntu. Pomidorki koktajlowe owocują bardzo obficie, na niewielkiej powierzchni można uzyskać pokaźne plony. Jeśli nie uda się zjeść dojrzałych pomidorów na bieżąco, koniecznie trzeba zachować ich smak robiąc przecier pomidorowy, który zimą przywoła wspomnienie i zapach lata.

W przydomowym warzywniaku nie powinno zabraknąć ogórków. Ekologiczne, chrupiące, pachnące świeżością będą dostępne przez cały lipiec i sierpień, ukiszone w słoikach zawsze się udadzą, w przeciwieństwie do tych ze sklepu, niewiadomego pochodzenia, które często są przenawożone azotem i psują się w słoikach.

Kolejnym wdzięcznym i wartym uwagi warzywem jest fasolka szparagowa, bardzo łatwa w uprawie, dająca duże plony i również dobra do zrobienia zimowych zapasów, jako mrożonka lub w zalewie.

Warto wykorzystać każdy skrawek ogródka i oprócz warzyw mieć w nim kilka krzaków truskawek, malin i gdy tylko zacznie się na nie sezon, mieć pod ręką własne, najlepszej jakości owoce. W sklepach rzadko pojawiają się porzeczki, agrest, wypierane są przez egzotyczne, sprowadzane z najdalszych zakątków świata owoce, a nic nie zastąpi smaku domowego kompotu z rodzimych, nieco zapomnianych owoców i dobrze byłoby mieć kilka krzaków w swoim przydomowym ogrodzie.