Mija rok od pierwszego lockdownu te 12 miesięcy  nauczyło nas żyć i pracować w zupełnie nowy sposób. Wiele firm zdecydowało się na rotacyjny system pracy, gdzie tylko kilka dni w tygodniu spędza się w biurze. Inne przedsiębiorstwa postanowiły zrezygnować z najmu biur i przestawiły się całkowicie na pracę zdalną. Wykonywanie obowiązków zawodowych z domu wymaga odpowiedniej organizacji i mobilizacji.

Mimo, że możesz dłużej pospać to samodzielnie musisz się znacznie bardziej motywować do wykonywania swoich zadań. Jak nie stracić na efektywności pracując przez kolejne tygodnie lub miesiące na home office? Kilka podpowiedzi zostawiamy w dzisiejszym wpisie.

Wstań z łóżka i przygotuj się do pracy

Przyznaj się szczerze przed samą sobą, ile razy w ciągu roku nie wstawałaś z łóżka pracując? To wygodne rozsiąść się z laptopem w pierzynach bez konieczności ubierania się, malowania i czesania.  Jednak taki sposób wykonywania pracowniczych obowiązków zdecydowanie nie przekłada się na Twoja efektywność. Zauważ, że pracując w ,, łóżkowych warunkach’’ często wiele zadań wykonujesz dużo dłużej niż w biurze. Czas to zmienić!

Skoro nie możesz wyjść z domu i przyjechać do pracy to zorganizuj ją w domu we właściwy sposób. Być może przyda się mały remont. Kup biurko i ustaw je możliwie, jak najbliżej okna. Naturalne światło pozwala nam się dużo lepiej skupiać i jest lepsze dla oczu. Zainwestuj również w wygodny fotel, skoro będziesz na nim spędzać co najmniej 8 godzin dziennie. Wiele firm oferuje wsparcie finansowe w celu urządzania domowych biur. Warto z niego skorzystać, by pracować wygodnie i efektywnie.

Ścielenie łóżka na nowo powinno wejść w Twoje codzienne nawyki. Podobnie, jak ubieranie się. Nie musisz pracować w pełnym makijażu, ale poranna toaleta i szybki prysznic z pewnością Cię ożywią. Dzięki tym małym rytuałom szybko zauważysz, że zaczyna Ci się pracować lepiej. Śniadanie i mała czarna prawie, jak w biurze pomogą rozpocząć pracę na home office od poniedziałku do piątku dużo lepiej niż piżama i wygodne poduszki.

Organizacja – lista to do i pomiar czasu zadań

Stworzenie odpowiednich warunków do pracy w domowej przestrzeni to tylko początek. Jeżeli zależy Ci na poprawie wyników i podniesieniu efektywności zadbaj o organizacje swoich codziennych zadań. Świetnie sprawdzają się w tym wszelkie listy to do. Możesz je tworzyć w oparciu o zlecane przez przełożonego czynności. Umiejętność priorytetyzacji poszczególnych zadań oraz ich delegowania również przydają się na home office. To podstawy organizacji! Nie zapominaj również o pomiarze czasu pracy. Niezależnie, czy musisz wykonywać go obowiązkowo na polecenie szefa, czy dla siebie po prostu to rób. Praca w konkretnych blokach czasowych i uwzględnianie przerw pozytywnie wpływa na finalne efekty naszej pracy.

Feedback i spotkania online na wagę złota

W wielu firmach Skype, Zoom, czy aplikacja Teams to obecnie jedyny sposób na wzajemną komunikację wszystkich członków zespołu. Nie wyłączaj kamerki, ani mikrofonu. To spotkanie jest dla Ciebie! Inspirujcie się, wymieniajcie spostrzeżeniami i wspólnie organizujcie kolejne projekty. Potrzeba kontaktu z ludźmi podczas lockdownu jest znacznie większa niż kiedykolwiek. Poza tym takie spotkania online są doskonałą okazją do feedbacku ze strony przełożonych. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, co robisz dobrze i nad czym należy jeszcze popracować.

Korzystaj śmiało z rozwiązań, które pozwolą Ci zachować równowagę i posadę. Tylko w ten sposób uda Ci się przystosować w efektywny sposób do nowej rzeczywistości dzisiejszego świata biznesu.