Tabletki antykoncepcyjne – fakty i mity. Jakie wybrać?

tabletki-antykoncepcyjne-polki-w-sieci

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. Można w nich wyróżnić tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Wykrycie hormonów w postaci: estrogenu i progestagenu, zdziałały cuda w medycynie. Każda Kobieta może, stosować inne tabletki. Jest ich na naszym rynku bardzo duża ilość, ale wypisywana tylko na receptę przez lekarza. Jedne są dla Kobiet palących, drugie z problemami trądzikowymi, a jeszcze inne na inne problemy. Mogą jednocześnie zabezpieczać przed ciążą i działać poprawnie na różne dolegliwości.

Skład tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki jednoskładnikowe zawierają jeden hormon; progestagen. Działanie jest zbliżone do tabletki dwuskładnikowej. Nie polecam się ich dla Kobiet z chorobami serca, wątroby, z rakiem piersi, jajników, odbytnicy lub cysty jajników.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony: estrogen i progestagen. Działanie ich jest zbliżone do hormonów Kobiety, a więc są dobrze tolerowane przez organizm. Nie każda jednak z pań może korzystać z tej metody antykoncepcyjnej. Przeciwwskazania to między innymi: otyłość, nadwaga, cukrzyca, rak piersi, jajników, odbytnicy. Osoby z dużymi migrenami, też powinny odpuścić stosowanie takiej tabletki.

Jak przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne?

Zasada jest prosta – musisz codziennie o stałej porze spożyć tabletkę. Tabletkę przyjmuje się przez 21 dni i 7 dni przerwy na krwawienie. I następnie znów to samo. Najlepiej tabletki brać wieczorem przed spaniem. Pamiętaj jednak, że zawsze o jednej porze, ponieważ inaczej nie działają prawidłowo i należy pomyśleć o dodatkowej antykoncepcji. Ja zawsze nastawiam sobie alarm na telefonie i zawsze o niej pamiętam.

Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Skutki uboczne występują od czasu do czasu i nie u każdej Kobiety przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych zwłaszcza jednoskładnikowej. U niektórych kobiet mogą powiększyć się piersi i wystąpić ich tkliwość. U innych zaś wzrost masy ciała. Często też występują migreny, zmiany nastroju, spadek libido. Najczęściej występują wszystkie te objawy w pierwszym miesiącu stosowania, potem zanikają lub są mało odczuwalne.

Koszt tabletek: około 20-40zł, zależy jakie!

Komentarze

  • Mirabellka86

    Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji

    OdpowiedzMirabellka86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Różne rodzaje antykoncepcji - jakie i dla kogo?

Następny artykuł

6 psychologicznych błędów, które popełniamy kupując prezenty