Na naszym rynku mamy szeroki wybór donic, do wyboru do koloru. Takie donice ogrodowe idealnie zdobią tarasy, ogrody i wnętrza domu. Ale jaką wybrać na swój taras? Nie jest to takie trudne!

Wybierając donice ogrodowe, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd i kolor donicy, ale warto się również zastanowić, z jakiego tworzywa ma być donica i jaką dużą potrzebujemy na nasze okazy.

Materiałów, z których wykonuje się donice, jest wiele np. metal, plastik, drewno, glina a nawet aluminium. Do nas należy wybór, aczkolwiek nie powinno umknąć naszej uwadze, aby przy wyborze donicy zwrócić uwagę na jej trwałość, gdyż będzie ona ciągle narażona na warunki atmosferyczne. Nie mogą być ani za lekkie, ani za wysokie, ponieważ przy większym wietrze zostaną przewrócone i mogą ulec zniszczeniu. Warto pamiętać, aby donice miały w dnie otwory o średnicy około 1 cm. W przypadku dużych donic otwory powinny mieć 3-4 cm. Celem jest prawidłowy odpływ wody.


Dużą zaletą będzie wybranie donicy drewnianej, którą w rzeczywistości można samemu skonstruować w domu. Drewno ma to do siebie, że się nie nagrzewa i tym samym chroni podłoże przed utratą wody. Należy taką donicę odpowiednio zaimpregnować właściwymi środkami np. pomalować farbą wodoodporną.


Nie można zapomnieć również o donicach plastikowych czy metalowych. Każda z nich ma swoje zalety. Wiele osób ceni sobie, aby były trwałe, lekkie i łatwe w użyciu. Niemniej jednak rośliny w takich donicach są narażone na szybszą utratę wody i większe nagrzewanie się tworzywa w dni upalne. Wówczas trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Zostają nam jeszcze donice gliniane, które są ciężkie i dość drogie, ale za to dobrze służą roślinom. Tworzywo, czyli glina pozwala na oddychanie korzeniom i właściwe odparowywaniu nadmiernej ilości wody. Niestety są rzadko dostępne w sprzedaży. Ze względu na ich ciężar możemy taką donicę tylko postawić, nie nadaje się ona do zawieszenia.

A wy jakie donice wybieracie na swoje tarasy? To właśnie taki moment, w którym zaczyna się szał takich dodatków.

Zapisz