Dzieci rosną, a rodzice się starzeją. Problemy nasilają się, gdy rodzice są powyżej 60. roku życia – potrzebują wówczas pomocy, wsparcia, nie czują się już dobrze. Ich zdrowie zaczyna się pogarszać, słabnie im wzrok i słuch. Dzieci mają obowiązek opiekowania się rodzicami, podobnie jak rodzice muszą opiekować się dorastającymi dziećmi.

W jaki sposób pomagać rodzicom?

Rodzice potrzebują nieraz kompleksowej opieki: czasem wystarczą odwiedziny raz w tygodniu, ale nieraz trzeba robić im zakupy, sprzątać, gotować, prać i prasować. Jest to duże obciążenie. Jeśli dzieci jest kilkoro i mieszkają w pobliżu rodziców to mogą podzielić się opieką tak, aby żadna osoba nie była nadmiernie obciążona. Jedna zrobi zakupy, druga posprząta, a trzecia zawiezie rodzica do lekarza. Taki podział opieki sprawdza się dobrze i daje chwilę oddechu każdemu dziecku. Realna jest pomoc w formie robienia posiłków, wspólnych spacerów, dbania o zdrowie rodziców, zabieranie ich do lekarzy i monitorowanie ich leczenia. Takie podejście jest bardzo często stosowane – nieraz rodzice nie potrzebują żadnego wsparcia finansowego, ale konieczna jest opieka, ponieważ np. rodzice mają demencję, choroby przewlekłe czy schorzenia wieku podeszłego.

Co robić, gdy dzieci mieszkają daleko?

Jeśli dzieci mieszkają kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów od rodziców to wówczas są dwa wyjścia:

  • zabrać rodzica do siebie- jeśli tylko warunki mieszkaniowe na to pozwalają;
  • zapewnić rodzicowi pobyt w domu seniora- jest to duże obciążenie finansowe, ponieważ taki pobyt kosztuje ok. 6000-8000 złotych miesięcznie. Część kosztów można pokryć z emerytury rodzica, ale część jest do zapłacenia przez dziecko czy dzieci. Obciążenie finansowe jest duże i niewiele osób na nie stać. Jeśli można to należy rozważyć pobyt w państwowym domu opieki – znacznie tańszym i dobrze dopasowanym do potrzeb seniora. Jednak minus jest taki, że na pobyt w państwowym domu seniora czeka się nawet kilka lat. Jest to bardzo trudna sytuacja. Jeśli dzieci mają ograniczony czas to mogą wynająć opiekunkę, która przyjdzie na 2-4 godzin i zadba o starszą osobę. Jest to duży koszt, ponieważ godzina pracy opiekunki kosztuje obecnie od 30 złotych wzwyż, a pomoc powinna być świadczona regularnie, nieraz codziennie lub przynajmniej 2-4 razy w tygodniu.

Pomoc materialna lub codzienna

Jeśli rodzice mają niskie emerytury to na dzieciach spoczywa obowiązek alimentacyjny. Muszą dofinansować funkcjonowanie rodzica i to też nie zawsze jest możliwe – nieraz mogą dać 300, 500 czy 600 złotych. Taka pomoc jest obciążeniem dla budżetu dzieci, jeśli dorosłego potomka nie stać na nią to opieka społeczna powinna wspomóc seniora. Należy tylko zgłosić taką potrzebę i pomoc jest udzielana. Samotnym seniorom może pomóc dalsza rodzina lub opieka społeczna, nie mają innych możliwości.

Zabranie rodziców na weekend do dzieci i tam opiekowanie się nimi także jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zatroszczyć się o bliskich, ugościć ich, sprawić, że poczują się potrzebni, dobrze zaopiekowani i nie będą odczuwali samotności. Jeśli rodzice są we dwoje to nie jest im najgorzej, ale jeśli jedna osoba odchodzi to druga potrzebuje pomocy osób bliskich. Taką pomoc trzeba zapewnić i zadbać o nią jak najlepiej. Materialne wsparcie ma znaczenie, ale często towarzystwo, czułość, rozmowa, wspólne spędzanie wolnego czasu są największą wartością dla starszych i schorowanych rodziców. Nie wolno nigdy o tym zapominać. Dorosłe dzieci powinny tak troszczyć się o rodziców w podeszłym wieku, jak oni troszczyli się o dzieci, gdy były małe.