Nie śpisz ostatnio zbyt dobrze? Czas to zmienić! Nieprawidłowa higiena snu może prowadzić do obniżonego samopoczucie i podwyższenia wagi. Zakłóca również koncentracje! Sen jest bardzo ważny w naszym życiu, ale niestety jest go w nim coraz mniej. Na siłę wiele kobiet wydłuża dobę. Pracując po nocach, oglądając telewizje…. To nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę, o czym sama już się przekonałaś lub niedługo przekonasz. Jak zadbać o higienę snu? Kilka prostych trików powinno Ci w tym pomóc, a pozytywne zmiany zauważysz natychmiast.

Detoks od elektroniki

Bądź ze sobą szczera. O której odkładasz smartphone? Czy robisz to tuż przed snem? Wpływ światła niebieskiego na ludzki mózg jest niesamowity. Pobudza go do działania i przez to nie możesz zasnąć. Rozstań się z swoim telefonem i komputerem na dwie lub najlepiej trzy godziny przed snem, a zobaczysz jak szybko zaczniesz zasypiać. Specjaliści biją na alarm! Młodzi ludzie coraz częściej cierpią na bezsenność nieustannie wysyłając wiadomości przez social media, które oglądane wieczorem niekoniecznie przekładają się na relaks… a Ty właśnie tego potrzebujesz, by spokojnie zasnąć.

Wietrzenie sypialni

Duszne pomieszczenia nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, a co więcej nie będziesz mogła w nich się dobrze wyspać. Dlatego sposób na dobry sen jest tutaj bardzo prosty. Wystarczy, że na 10 lub 15 minut otworzysz szeroko okno w swojej sypialni. Nie narzekaj, że będzie Ci zimno, bo jest zima! Wietrzenie pomieszczenia jest konieczne dla zachowania higieny snu i zdrowia. Nawet nie wiesz, ilu bakterii i drobnoustrojów pozbywasz się wietrząc swoje mieszkanie. Świeże powietrze jest nam potrzebne do życia. Dlatego sprawdź również, jak jest z regularnym wietrzeniem pokoi Twoich dzieci. One również tego potrzebują by być zdrowe i prawidłowo spać.

Relaksująca kąpiel i muzyka

Zamiast nałogowego przeglądania social mediów i śledzenia czyjegoś życia wykorzystaj czas przed snem na prawdziwy relaks. Masz wannę? A może posiadasz prysznic? Łazienka to miejsce, które warto codziennie odwiedzać przed sypialnią. To tutaj możesz wziąć relaksującą kąpiel z wykorzystaniem olejku lawendowego. Jest on znany ze swoich właściwości odprężających, które doskonale niwelują stres dnia codziennego. Warto go używać również pod prysznicem. Kilka kropel wystarczy, aby pozbyć się niepotrzebnego napięcia, które nie pozwala spać. Zalecanym rytuałem tuż przed zaśnięciem jest słuchanie wyciszającej muzyki. Być może nawet przy niej zaśniesz ! Spokojne rytmy lub odgłosy natury, takie jak ćwierkające ptaki lub śpiewające delfiny działają kojąco na ludzkie zmysły. Nie od dziś muzyka słynie ze swoich właściwości terapeutycznych, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś mogła je sprawdzić.

Ostatnia kawa do 16

Ile kaw dziennie pijesz? Jak mocną kawę lubisz? Zwróć również na to uwagę zmagając się z problematycznym snem. Podobnie jest z mocną herbatą, która także ma działanie pobudzające. Warto sięgać po nią rano i w środku dnia. Jednak kawa po godzinie 16 i jeszcze później nie pomoże w walce z bezsennością. Będziesz po niej niespokojna i pobudzona przez co znacznie trudniej jest zasnąć. Dlatego lepiej małą czarną zarezerwować na wcześniejsze godziny, a w drugiej połowie dnia ograniczyć się do wody i lekkich, ziołowych naparów.

Skoro o naparach mowa to… polecamy receptę naszych babć. Sięgaj śmiało po kojącą melisę, która wyciszy Cię i utuli do snu. Pamiętaj tylko o tym, aby nie wypić jej za dużo, bo w przeciwnym wypadku będziesz musiała wstawać w nocy do łazienki.

Nie objadaj się!

Jest jeszcze jeden aspekt codzienności, któremu warto się uważnie przyjrzeć zmagając się z bezsennością. Jest nim jedzenie! Podjadanie wieczorami po kolacji lub jedzenie bardzo ciężkostrawnych potraw na kolacje to Twój wróg. Trawiąc organizm człowieka nie odpoczywa. Twój żołądek, nerki, trzustka i jelita ciągle pracują, gdy jesz późnym wieczorem lub w nocy. W ten sposób nie masz szans na to, aby dobrze się wyspać i zregenerować. Dlatego zamień ulubione wieczorne przekąski na wspomnianą melisę i po prostu połóż się spać. Rano zjesz większe śniadanie i dzięki temu zapomnisz o wieczornym głodzie.

A może masz swoje sprawdzone sposoby na lepszy sen? Jeżeli tak to podziel się nimi z nami w komentarzu pod dzisiejszym artykułem. Chętnie je poznamy!