,,Szlachetne zdrowienikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz’’ – Jan Kochanowski miał w tym zdaniu wiele racji. Na co dzień, gdy nic fizycznie nam nie dolega, nie boli niewiele uwagi poświęcamy kondycji naszego organizmu. Zapominamy często, że nasze ciała są jak drogie samochody, o których przeglądy trzeba dbać.

Regularność badań zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest bardzo ważna. Dobrze trzymać rękę na pulsie i zapobiegać różnorodnym stanom chorobowym niż je leczyć. Początek nowego roku to doskonała okazja do przeprowadzenia badań kontrolnych naszego organizmu. Czy wiesz, co powinnaś u siebie zbadać, by móc spać spokojnie? Jeżeli nie do końca wiesz, jakie badania warto regularnie wykonywać to poniżej znajdziesz niezłą ściągę.

Badania krwi i moczu

Wykonanie morfologii krwi nie zajmuje wiele czasu, a może dostarczyć sporej dawki informacji na temat stanu naszego zdrowia. Powinni ją regularnie wykonywać wszyscy w trosce o swoje dobre samopoczucie i jakość codziennego funkcjonowania. Na wyniki nie trzeba długo czekać, a samo pobieranie krwi nie sprawia wielkiego bólu. Morfologia krwi wykazuje nasze niedobory. Jeżeli masz za mało żelaza to możesz czuć się na co dzień dość mocno osłabiona. Dzięki morfologii będziesz wiedziała skąd to osłabienie się bierze. Przekłada się to na możliwość jego zredukowania, poprzez dostarczanie odpowiedniej dawki tego pierwiastka. Podobnie jest z innymi niedoborami lub nadmiarem niektórych pierwiastków. Badanie krwi to kontrola naszego cholesterolu, którego poziom ma ogromny wpływ na prawidłowa pracę serca i funkcjonowanie całego organizmu. To dzięki morfologii możesz szybko wykryć stany zapalne, problemy z niedokrwistością czy tarczycą. Krew mówi o stanie naszego zdrowia więcej niż można sądzić. Dlatego nie czekaj, aż zaczniesz się gorzej czuć i śmiało regularnie wykonuj morfologię!

Badanie moczu jest równie proste. To dzięki niemu będziesz wiedzieć czy Twój organizm jest zdrowy. Mocz pozwala ocenić jaki masz stan zdrowia, bada się na jego podstawie nie tylko drogi moczowe, czy nerki. Bardzo często badanie to pomaga w wykryciu cukrzycy, jak i przebiałkowania oraz stanów zapalnych.

Cytologia i badanie piersi

Nie bez powodu bardzo głośno mówi się o konieczności regularnego wykonywania przez kobiety badania cytologicznego. Odwiedziny u ginekologa powinny być dla Ciebie jedną z najważniejszych wizyt w roku. Dbając o kobiece narządy rozrodcze, zarówno przed ciążą, jak i po urodzeniu dziecka troszczysz się nie tylko o samą siebie, ale i cała swoją rodzinę. Za późno wykryte zmiany rakowe, które dotykają spory procent Polek i przekreśliły plany wielu małżeństw oraz całych rodzin. Nie funduj swoim najbliższym zmartwień i kontroluj stan zdrowia. Badanie cytologiczne, które pomaga sprawdzić prawidłowość komórek jajowych jest ważne w każdym wieku! Nie odkładaj go na później! Podobnie jest w przypadku badania piersi. Warto udać się do specjalisty, który dokładnie Cię obejrzy i pokaże, jak samodzielnie badać piersi na co dzień. W ten sposób zabezpieczysz siebie i najbliższych przed strachem o Twoje zdrowie.

Wizyta u dentysty

Dbałość o hollywoodzki uśmiech to kolejna wizyta w gabinecie specjalisty. Stan uzębienia z roku na rok zmienia się. Nawet, gdy dotychczas nie miałaś żadnych problemów z zębami, warto udać się raz w roku do dentysty. Regularne wizyty zapobiegają próchnicy, czy zapaleniom. Troszcząc się o stan uzębienia odsuwasz konieczność cierpienia z powodu bólu chorych zębów. Masz gwarancje, że Twój uśmiech na dłużej pozostanie zdrowy. Gdy zauważysz że coś z Twoimi zębami zaczyna się psuć nigdy nie zwlekaj z wizytą na fotelu dentystycznym. Nie leczone zmiany mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, co pociąga za sobą większą dawkę cierpienia i nierzadko znacznie większą ilość wydawanych pieniędzy na leczenie. Zdrowy uśmiech to podstawa, dlatego nie zaniedbuj go nigdy przez swoje lenistwo i odkładanie spotkania z dentystą w nieskończoność.

A jak jest z Twoim zdrowiem? Kiedy ostatnio byłaś na badaniach? Zwlekasz z rezerwacją terminów? Przestań natychmiast i umów się do lekarza, zanim będzie za późno.