Pierwszy, szkolny dzwonek. Jak przygotować pierwszaka do szkoły?

Pierwszy szkolny dzwonek

 

Przekroczenie progu szkoły przez małego ucznia jest wielkim przeżyciem nie tylko dla niego samego, ale także dla jego rodziców. Dziecko przestaje być 24 godziny na dobę  pod czujnym okiem zatroskanej mamy i opiekuńczego taty. Staje się coraz bardziej samodzielne i warto mu w osiąganiu tej samodzielności pomóc, a nie przeszkadzać. Jak przygotować siebie i dziecko na pierwszy szkolny dzwonek? Czego nie robić, by nie popełnić wychowawczego błędu? Kilka cennych porad znajdziesz w poniższym artykule. Być może pomogą Tobie uporać się z wszelkimi obawami, a także strachem dziecka przed nowym i nieznanym.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Opieka nad dzieckiem to często praca na kilka etatów. Pociecha jest niczym żywe srebro, na które od kilku lat starasz się uważać. Nie traktuj malucha jakby był z porcelany. Prędzej czy później w życiu każdego rodzica i dziecka nadchodzi moment, w którym trzeba wypuścić maleństwo na świat. Twoje obawy o to, czy sobie poradzi i czy nikt go nie skrzywdzi są całkowicie naturalne, jednak nie pozwól im na to by były niczym klatka dla potomka. Dziecko z pewnością wyczuje Twój strach i również zacznie obawiać się samodzielnego życia. Pogódź się z tym, że nadchodzi moment, w którym maluch zacznie stawiać prawdziwe, życiowe pierwsze kroki. Nie wyolbrzymiaj swoich obaw. W końcu oddajesz na kilka godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu dziecko pod opiekę wykształconych pedagogów. Nikt nie pozostawi Twojego malucha samopas. Szkoła to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka i nie powinniśmy go odbierać maleństwu. To tam nauczy się nawiązywać relacje z rówieśnikami i funkcjonować w społeczeństwie. Zamykając dziecko w domu zabierasz mu szansę na prawidłowy rozwój. Dlatego skup się na pozytywach pierwszego, szkolnego dzwonka. Twój syn lub córka rozpoczną edukacje, która będzie miała pozytywny wpływ na ich dalsze losy. Poznają przyjaciół, nauczą się empatii i wytrwałości. Wraz z dzieckiem wkrocz w niesamowity świat przeżyć i wyzwań czekających na każdego ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zachęcaj dziecko do nauki i wspieraj w trudnych chwilach. Uwierz, że to jest najlepsze rozwiązanie, na jakie możesz się zdecydować!

Wspólna szkolna wyprawka

Nie ukrywamy, że przygotowania do pierwszego dzwonka bywają fascynujące. Jednak postaraj się nie narzucać wszystkiego odgórnie dziecku. Włącz je do komponowania pierwszej, szkolnej wyprawki! Razem wybierzcie się na zakupy po plecak dla pierwszaka. Oglądajcie zeszyty i szukajcie najlepszych na świecie kredek. Taki przedsmak szkoły z pewnością pozytywnie wpłynie na jej postrzeganie przez malucha. Pozwól mu wybierać przybory szkolne i od początku ucz rozsądnych wyborów oraz kompromisów.

Również 1 września wstańcie wcześniej i daj dziecku możliwość samodzielnego ubrania się. W końcu Twój pierwszak jest już dużym chłopcem lub dziewczynką i z pewnością da sobie rade z ubraniem galowego stroju. Dbaj o samodzielność na każdym kroku, a dziecko z łatwością wkroczy w szkolny świat.

Pisklaki też wyfruwają z gniazd

Rodzice często obawiają się negatywnego wpływu szkolnego środowiska na dziecko. Ryzyko spotkania przez malucha niemiłych lub agresywnych rówieśników zawsze istnieje. Jednak jeżeli dziecko nigdy ich nie spotka to w dorosłym życiu bądź na kolejnych etapach swojej edukacji nie będzie potrafiło sobie radzić w trudnych sytuacjach. Nie obawiaj się konfrontacji. Dziecko powinno nauczyć się asertywności w relacjach z rówieśnikami. Szkoła jest miejscem, które z pewnością oprócz pisania, czytania i leczenia je tego nauczy. Poza tym pamiętaj, że uczniowie zawsze są pod czujnym okiem nauczycieli i żaden pedagog nie dopuści do tego, by któremukolwiek z uczniów wydarzyła się prawdziwa krzywda. Starcie z rzeczywistością może okazać się trudne i bolesne, ale tylko pokonując przeszkody maluch nauczy się krok po kroku jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Nie zapominaj, że to całkiem naturalne zjawisko! Ptaki wręcz wypychają z gniazd swoje pisklęta. Ty również musisz się tego podjąć, w przeciwnym wypadku Twój maluch długo będzie niesamodzielny, co bardzo źle wpływa na dalsze życie.

Uwaga! Dziecko przejmuje Twoje emocje

Tak jak wspomniano na początku, pierwszak wyczuje Twój strach przed jego oddaniem szkole. Wyczuje również Twoje pozytywne emocje. Bądź z niego lub z niej dumny. Chwal za każdą dobrą i bardzo dobrą ocenę oraz nienaganne zachowanie. Doceniaj, gdy dziecko będzie przynosiło ze szkoły różnego rodzaju prace by się popisać. Jednocześnie, gdy zauważysz lenistwo w odrabianiu lekcji lub niegrzeczne traktowanie rówieśników nie ignoruj tego typu zachowań. Przede wszystkim ze spokojem rozmawiaj o nich z maluchem. Dziecko poczuje się wtedy znacznie bardziej komfortowo niż przy rodzicu, który podnosi na niego głos bądź w najgorszym przypadku rękę – czego robić nie wolno. Między dziećmi, a rodzicami jest niewidzialna i wyjątkowa wieź. Ucz malucha i przekazuj mu tylko pozytywne emocje. W przypadku negatywnych nie ignoruj ich tylko pokaż dziecku jak sobie z nimi prawidłowo radzić. Przybierając taką postawę wychowawczą jesteśmy przekonani, że jako rodzic pierwszaka sprawdzisz się w 100% ?

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak wzmocnić odporność na jesień? Naturalne sposoby na uniknięcie przeziębienia.

Następny artykuł

Naturalne metody pielęgnacji włosów vs. szkodliwe kosmetyki