Zastrzyk antykoncepcyjny
Zastrzyk antykoncepcyjny to dobra metoda antykoncepcyjna dla matek karmiących i osób zapominalskich. Wstrzykuje się go raz na 3 miesiące, a więc ma siłę przedłużoną. Niestety ma to swoje wady, ponieważ gdy wystąpi skutek uboczny po zastrzyku, może trwać aż do 3 miesięcy, nie da się go przerwać. Jednym z takich leków w 99% przepisywanym w Polsce jest lek Depo-Provera.
Zastrzyk ten powoduje niepłodność podobną do bycia w ciąży. Metoda hormonalna tego typu jest podawana raz na 12 tygodni. Zastrzyk zawiera tylko jeden hormon- progestagen, który hamuje owulacje, zagęszcza śluz na szyjce macicy, co powoduje brak zapłodnienia. Metoda ta dla wskaźnika Pearla wskazuje 0,2-0,5.
Dla kogo zastrzyk?
Zastrzyk jest skierowany dla matek karmiących, ponieważ nie zawiera estrogenu, który by mógł hamować laktacje. Może też być stosowany u kobiet, które nie mogą brać pigułek np. ze względów choroby wątroby.
Jak stosować zastrzyk?
Zastrzyk wykonuje się raz na 3 miesiące do mięśnia np. pupy w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. Taki zastrzyk można wykonać sobie samemu lub otrzymać zlecenie od lekarza na wykonanie takiego zabiegu przez pielęgniarkę. Gdy kobieta rodziła, a nie karmi piersią, zastrzyk robi się po 5 dniach po porodzie, a jeśli karmi to 6 tygodni po porodzie.
Zalety zastrzyku antykoncepcyjnego:
– wysoka skuteczność działania zastrzyku
– preparat działa antykoncepcyjnie od razu po podaniu
– wystarczy pamiętać o zastrzyku raz na kwartał
– zmniejsza ryzyko dolegliwości PMS i rozwoju endometriozy
Wady zastrzyku hormonalnego:
– sprzyja zakrzepom
– zdarza się, że po zastrzyku kobiety mają długie miesiączkowanie lub plamienie
– przeciwwskazania jak przy innych metodach hormonalnych
– przyrost wagi od 3-5 kg w przypadku stosowania ciągłego do 5 lat
– zdarza się, że po zakończeniu tego typu antykoncepcji, lekarz musi wywoływać miesiączkę
– po stosowaniu długotrwałego, ciężko jest zajść w ciąże
Koszt zastrzyku?
To jedyne 35-45 zł raz na 3 miesiące.
Dodaj komentarz