Seks podczas ciąży

Wiele kobiet rezygnuje z seksu w czasie ciąży. Dlaczego? Ciąża to przecież nie choroba, tylko wyjątkowy stan w życiu Kobiety. W brzuszku przyszłej mamy pod serduszkiem rozwija się płód, ale to nie znaczy, że staje się innym człowiekiem. Jest taką samą osobą jak kiedyś, ma swoje zainteresowania, humorki, a także ochotę na seks. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w ciąży. Jednak dobrze jest dobierać dobrze pozycje seksualne do powiększającego się brzuszka.

Większość kobiet unika zbliżeń intymnych podczas ciąży, z obawy przed zagrożeniem dla dziecka. Jak nie ma przeciwwskazań od lekarza, to nie warto rezygnować z uniesień tego typu. Niektóre kobiety w tym stanie mają większe libido niż przed zajściem w ciąże. Powoduje to doznania nie wiarygodne, które ciężko uzyskać po urodzeniu dziecka. Jednak różnie to bywa. We wczesnym stadium, przy słabym płodzie, a szybkim stosunku przy wysiłku fizycznym i skurczach mięśni, może dojść do poronienia, a w czasie ciąży zaawansowanej do wczesnego porodu.

Aktywność seksualna zabroniona w przypadku:

– ciąża mnoga,

– wcześniejsze ciąże zakończone poronieniami,

– pęknięcie pęcherza płodowego,

– nieprawidłowo umiejscowione łożysko,

– powtarzające się plamienia lub krwawienia z pochwy,

– upływy i bóle w podbrzuszu,

– niewydolność i skracanie się szyjki macicy,

– choroba weneryczna u partnera,

– nawracające infekcje pochwy,

– wcześniejsza ciąża zakończona wczesnym porodem.

Gdy nie ma przeciwwskazań do seksu, warto z niego korzystać, ponieważ odkrywamy przeważnie nowe doznania. Najlepszy seks jest pod koniec pierwszego trymestru i drugi trymestr. W tym czasie brzuszek jest mały i nie odgrywa dużej roli podczas stosunku. W ostatnim trymestrze jednak już się nie ma takiej ochoty na seks. Warto jednak kontynuować zbliżenia czułe, wolne po 36 tygodniu ciąży, ponieważ ćwiczymy w ten sposób szyjkę macicy, co powoduje szybszy poród.

Pozycje seksualne podczas ciąży.

W pierwszym trymestrze kobieta wagowo jest taka sama jak przed zajściem w ciąży, brzuszek nie widoczny, a więc tutaj wybór pozycji nie jest kłopotliwa. Wystarczy unikać dużych nacisków na brzuch, dla bezpieczeństwa płodu przed wczesnym poronieniem.

W drugim trymestrze do końca ciąży należy wybierać pozycje mało leżące, aby uniknąć ucisku żyły głównej dolnej i aorty. Taki stan może powodować duszności i omdlenia. W tym okresie najlepiej współżyć z prezerwatywą, ponieważ prostaglandyna może powodować przyśpieszenie porodu. Należy pod koniec drugiego trymestru unikać też orgazmu, ponieważ może powodować to skurcze i wczesny poród.

W trzecim trymestrze ciąży masa ciała wzrasta, a brzuszek robi się okrągły, co podczas zbliżeń utrudnia bliskość. Dobrym wyborem jest tutaj pozycja na jeźdźca, na boku czy tylne. Warto unikać pozycji z głęboką penetracją, czy pieszczot piersi, które uwalniają wtedy oksytocyny. Hormon ten może powodować wywołanie skurczy macicy.

Opis pozycji najlepszy w czasie ciąży:

– pozycja boczna – dziewczyna leży na boku, a partner za nią. Podczas stosunku w ten sposób partner, może pieścić jej piersi, całować szyję, głaskać po plecach. Jeśli udo partnera jest pomiędzy udem partnerki uda się stymulować łechtaczkę. Pozycja ta jest bezpieczna przez całą ciążę.

– pozycja na jeźdźca- facet leży na plecak, a partnera siedzi okrakiem skierowana twarzą do niego. Dziewczyna ma możliwość kontrolowania głębokość stosunku i nie uciska brzucha.

– pozycja na jeźdźca odwrócona – partner leży na plecak, a partnerka siedzi okrakiem skierowana tyłem do jego twarzy. Partner może głaskać plecy i pieścić pośladki partnerki. Pozycja jest idealna zwłaszcza pod koniec ciąży.

– pozycja tylna- dziewczyna pochyla się na czworaka, a mężczyzna wchodzi od tyłu, kontrolując penetracje. Kobieta może opierać się na wyprostowanych dłoniach lub na zgiętych łokciach.

– pozycja „kąt prosty”- kobieta leży na plecak z lekko ugiętymi nogami, opiera stopy z pośladkami mężczyzny. Partner zasłania pośladki dziewczyny zgiętymi nogami i wprowadza delikatnie członek do pochwy. Może przy tym pieszcząc piersi i uda.

– pozycja klasyczna- mężczyzna opiera się na łokciach, by wejść w partnerkę, nie gniotąc przy tym brzucha.

– pozycja „miłosny fotel” – partnerka siedzi na kolanach partnera. Mężczyzna pieści piersi, uda i plecy dziewczyny. Uważać to należy przy nadmiernej głębokości penetracji.

UWAGA! Ból podbrzusza lub krwawienie powinno być sygnałem przerwania stosunku dla bezpieczeństwa płodu. Unikać należy, także gadżetów erotycznych podczas ciąży.

Zapisz

Zapisz