Dla wielu z nas pielęgnacja włosów jest jednym z najważniejszych elementów codziennej rutyny. Ale czy jesteś pewna, że odpowiednio wykonujesz tę czynność? Sprawdziliśmy, jak powinna przebiegać odpowiednia pielęgnacja, dopasowana do konkretnego rodzaju włosów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinnaś robić a czego unikać podczas codziennego dbania o swoje włosy.

Mocne i lśniące włosy przez wielu są uznawane za wizytówkę zadbanej, pięknej kobiety. Choć ten stereotyp bywa krzywdzący, wiele kobiet i mężczyzn zwraca szczególną uwagę na ten element. Zadbane włosy z pewnością będą warunkowały lepsze samopoczucie posiadaczki, nie przysparzając problemów z ich stylizowaniem i układaniem. Czy istnieją uniwersalne zasady pielęgnacji, dzięki którym każda z nas będzie posiadała gęste i zadbane włosy?

 

Czynniki wypływające niekorzystnie na włosy

Na stan i kondycję włosów mają wpływ różne czynniki. To nie tylko ich odpowiednia pielęgnacja, ale również prawidłowo utrzymana dieta czy stan zdrowia. Choroby tarczycy w sposób szczególny rzutują na kondycję włosa, mogąc powodować ich wypadanie, szybsze przetłuszczanie czy zmiany strukturalne. Stosowanie terapii hormonalnej, nastoletni okres dorastania, a także czas okołomenopauzalny również mogą wywoływać widoczne zmiany stanu Twoich włosów. Zanim zaczniesz doszukiwać się przyczyn uszkodzonych włosów w nieodpowiedniej pielęgnacji, sprawdź swoje zdrowie. Warto w tym celu udać się do trychologa, czyli specjalisty oceniającego kondycję włosa i zajmującego się oceną kondycji skóry głowy. Wizyta pozwoli ocenić stan Twoich włosów i wskazać przyczyny ich złej kondycji, jeśli warunkują je zmiany zachodzące w organizmie. Podczas konsultacji, trycholog pomoże również dobrać odpowiednie dla rodzaju włosa i skóry preparaty – szampony, odżywki i wcierki, spełniające wszystkie potrzeby.

 

Sposób, w jaki myjesz włosy

Na próżno jest określać, co ile dni powinno się myć włosy. Jest to zależne od indywidualnych potrzeb każdej z nas. Jedne robią to codziennie, innym wystarczą dwa lub trzy mycia w tygodniu. Częstotliwość ma przede wszystkim związek z długością włosa oraz jego typem – kobiety o dłuższych, niskoporowatych włosach będą myły je znacznie częściej.

Istnieją natomiast uniwersalne zasady prawidłowego mycia włosa, dzięki którym pozostaną one w lepszej kondycji. Szampon służy przede wszystkim do mycia skóry głowy i to właśnie na tym należy się skupić. Niewielka ilość specyfiku, delikatnie wcierana u nasady jest najbardziej skuteczną i najzdrowszą dla włosa techniką mycia. Niedozwolonym jest szarpanie włosa i mocne tarcie! Specjaliści proponują dwukrotne mycie, dzięki któremu dokładniej oczyści się skórę głowy z nagromadzonego sebum – włosy pozostaną wówczas świeże i czyste na dłużej. Woda powinna być letnia, dostosowana do temperatury ciała, ponieważ zbyt duże wahania będą powodowały podrażnienia skóry głowy i niszczenie łodygi włosa.

 

Bez tytułu (770×255 px)

Suszenie suszarką i stylizacja na gorąco

Nie jest tajemnicą, że pozostawienie na noc mokrych włosów działa na nie nieodpowiednio. Specjaliści zalecają, aby włosy umyć odpowiednio wcześnie, aby zdążyły wyschnąć do momentu położenia się spać. Jeśli zależy nam na czasie, warto użyć suszarki – wyłącznie z zimnym nawiewem. Wiele kobiet stosuje ten sprzęt na co dzień, zapominając o podstawowych zasadach ich stosowania. Wystarczy zmienić nawyki używania suszarki, a mity dotyczące jej szkodliwości zostaną obalone. Aby prawidłowo wysuszyć nią włosy, należy trzymać suszarkę w odległości minimum 20 cm. Co więcej, warto podzielić włosy na kilka partii, ponieważ suszenie w jednym miejscu przez dłuższy czas będzie działało niszcząco. Suszenie powinno przebiegać od dolnych do górnych partii włosów, zgodnie z kierunkiem wzrostu od nasady. Warto zastosować również termoochronne kosmetyki, które chronią strukturę włosa przed niekorzystnym wpływem gorącej temperatury.

Prostownica i lokówka

Niejedna z nas nie wyobraża sobie codziennej stylizacji włosów bez użycia tego sprzętu. Aby zminimalizować niekorzystny wpływ wysokiej temperatury, zaleca się stosowanie wyżej wspomnianych preparatów ochronnych. Bezpośrednie oddziaływanie ciepła bywa niszczące dla struktury włosa, dlatego należy świadomie przeprowadzać ten proces. Po wymodelowaniu pasma lokówką lub prostownicą, należy odczekać chwilę celem ochłodzenia. Można zastosować również nawiew chłodzący, w który wyposażone są suszarki, aby jeszcze szybciej zamknąć łuskę włosa. Ten proces uchroni włosy przed zniszczeniem.

 

Farbowanie włosów

Czy zdarzyło Ci się wyjść od fryzjera i zorientować się, że kondycja Twoich włosów uległa pogorszeniu? Mamy nadzieję, że nie. Bardzo często jednak, po zmyciu profesjonalnych specyfików nałożonych w gabinecie fryzjerskim, jesteśmy rozczarowane fryzurą. Proces rozjaśniania włosów działa bardzo niekorzystnie. Przeprowadzony w sposób nieprofesjonalny, może spowodować nieodwracalne zniszczenie struktury włosa. Z tego powodu, warto wybierać renomowane salony fryzjerskie, w których przed farbowaniem dokonuje się oceny kondycji włosów. Jeśli decydujesz się na koloryzację przeprowadzaną samodzielnie, zwróć uwagę na skład farby. Specyfiki zawierające amoniak mogą działać uczulająco, a także niszczyć włosy. Farby pochodzenia naturalnego, zawierające wyciągi i składniki barwiące występujące w przyrodzie, będą łagodniejsze. Zwracaj uwagę na oznaczenia producenta i stosuj się do wszystkich zaleceń na opakowaniu, a Twoje włosy na pewno pozostaną w świetnej kondycji.