Ile razy próbowałeś dokonać pozytywnej zmiany w swoim życiu, niezależnie od tego, czy jest to postanowienie noworoczne, czy po prostu próba zmiany na lepsze? Każdy z nas wielokrotnie obiecywał sobie w pewnym momencie, że np. ograniczy czas spędzany przed ekranem, będzie jeść więcej warzyw, zacznie ćwiczyć, więcej spać lub przyjmować witaminy. Statystyki pokazują jednak , że większość z nas traci motywację i powraca do starych nawyków w czasie krótszym niż…..

ROK, co jest dowodem na to, że utrwalenie nawyków nie jest łatwym zadaniem.  Wszyscy wiemy, że poczujemy się lepiej i będziemy zdrowsi, jeśli wprowadzimy te zmiany, ale wielu z nas po prostu nie jest w stanie ich utrzymać. Oto kilka strategii, które pomogą przerwać ten cykl.

1. Stwórz plan wdrożenia nawyków – jak to zrobić?

Chcesz wiedzieć,  jak budować trwałe, zdrowe nawyki? Otóż niezależnie od celu, planowanie jest pierwszym krokiem do jego osiągnięcia. Nie możesz po prostu „wyskoczyć” z łóżka pewnego dnia i od razu nabyć zdrowe nawyki żywieniowe, jeśli np. Twój dom jest nadal pełen słodyczy i smakołyków, a brakuje w nim zdrowej żywności.

Poświęć trochę czasu na rozplanowanie nowej rutyny, która stanie się nawykiem. Zapisz ją.

Warto wypróbować „planowanie jeśli-to”, które polega na ustaleniu celu w sposób, który według badań jest korzystny dla funkcjonowania mózgu: jeśli X, to Y. Brzmi to tak prosto, ale badania pokazują, że ludzie, którzy wyznaczają swoje cele w ten sposób, mają nawet 300% większe szanse na ich osiągnięcie.

Na czym to polega? Na przykład, jeśli chcesz wyrobić w sobie nawyk picia większej ilości wody każdego dnia, napełniaj każdego poranka butelką z pełną butelką i powiedz sobie: jeśli jest godzina 12:00, a w mojej butelce nadal jest woda, to ją dokończę i napełnię.

2. Jak budować trwałe, zdrowe nawyki? Upewnij się, że Twój nawyk jest osiągalny

Stawianie sobie zbyt wysokich celów to narażanie się na porażkę. Upewnij się, że nawyki, które chcesz nabyć, są realistyczne. Jeśli są one ambitne, wyznaczaj sobie stopniowe cele, poprowadzą do większego rezultatu końcowego. Małe sukcesy są świetną zachętą do osiągania większych.

Jeśli regularne ćwiczenia nie są twoją pasją i nagle zobowiążesz się do codziennego chodzenia na siłownię, możesz szybko się zniechęcić. Ćwiczenie 2 lub 3 razy w tygodniu i stopniowe zwiększanie intensywności jest o wiele bardziej rozsądne.

3. Usuń z życia przeszkody, które uniemożliwiają Ci utrzymanie zdrowych nawyków

Masz już swój plan i jest on realistyczny. Teraz czas przeanalizować bariery, które napotkasz, próbując utrwalić swoje nawyk.

Jeśli na przykład obiecałeś sobie oszczędzać więcej pieniędzy, ale nie możesz przestać wydawać pieniędzy na tak zwane mikropłatności, każdego miesiąca rozdziel sobie budżet w gotówce na takie wydatki i nie używaj do tego karty.

Jeśli nie lubisz smaku wody w pracy, kup dużą butelkę wielokrotnego użytku i napełnij ją ulubioną wodą w domu, która wiesz, że jest czysta i dobrze smakuje. Jeśli zawsze zapominasz o przyjmowaniu witamin i suplementów, trzymaj je w miejscu, w którym ich nie przeoczysz, na przykład obok ekspresu do kawy lub szczoteczki do zębów.

6. Bądź tolerancyjny wobec siebie

Zastanawiasz się, jak budować trwałe, zdrowe nawyki? Powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że przyjęcie nowych zdrowych nawyków lub porzucenie złych nie jest sytuacją typu „wszystko albo nic”. Jeśli raz poniesiesz porażkę w swoich wysiłkach, nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze wszystkiego.

Na przykład: chcesz mieć zdrowe nawyki żywieniowe i każdego dnia jesz lepiej, ale pewnego dnia postanawiasz zjeść za dużo tortu urodzinowego? Wtedy może zdarzyć się, ze sobie pomyślisz: „I tak już dziś zawiodłem” i nadal dokonujesz złych wyborów żywieniowych przez cały dzień, a następnego dnia możesz całkowicie zrezygnować ze swoich wysiłków.

Pamiętaj jednak, że to złe myślenie. Zjedzenie czegoś smacznego, z umiarem, jest w porządku i nie przekreśla całego włożonego wysiłku. Ciesz się tym, daj sobie trochę wolności i wróć na właściwe tory.