Prozdrowotne właściwości ziół są znane ludziom od niepamiętnych czasów. Ich wykorzystanie w rozmaitych mieszankach, a także kosmetykach w ostatnich kilku latach zyskało ponownie na popularności. Wracamy do tego co naturalne, szukamy rozwiązań pozbawionych środków chemicznych. Moda na ekologię i powrót do natury skłaniają ludzi na całym świecie do korzystania z dobroczynnego wpływu ziół na ciało i umysł. Jak możesz czerpać z nich korzyści w warunkach domowych? Kilka sprawdzonych porad znajdziesz poniżej. Okazuje się, że zioła można z sukcesem wykorzystywać nie tylko w kuchni!

Ziołowy ogródek to podstawa

Mając możliwość zasadzenia ziół w ogrodzie nie odkładaj tej czynności w nieskończoność. Maj to najlepszy miesiąc na sadzenie sadzonek. W sklepie ogrodniczym bez najmniejszego problemu powinnaś dostać podstawowe zioła takie jak: mięta, melisa, pokrzywa, bazylia, lawenda, rumianek, szałwia. Te kilka sadzonek wystarczy, aby stworzyć prawdziwy ziołowy ogród i korzystać z jego prozdrowotnych właściwości w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jeżeli nie posiadasz ogrodu z prawdziwego zdarzenia zawsze możesz w niego zamienić swój balkon. Wystarczy odrobina chęci i pomysłowości, by również tam móc hodować zioła. Świetnym rozwiązaniem, które skradło serce naszej redakcji jest sadzenie ziół w drewnianych doniczkach i układanie z nich solidnych regałów wypełnionych ziołami. W ten sposób ciekawie zaaranżujesz swój balkon i zadbasz o to, aby pozostało na nim sporo miejsca np. na krzesło i stolik. Podlewając i pielęgnując zioła każdego dnia z tygodnia na tydzień będziesz mogła obserwować jak rosną. Dzięki temu już latem będą gotowe do wykorzystania na kilka sposobów.

Ziołowe napary, które przygotujesz sama

Zioła pomagają w różnych problemach zdrowotnych. Możesz je stosować na kłopoty z trawieniem, bóle miesiączkowe, zmagania z chorobą tarczycy, a także w celu redukcji stresu i poprawy jakości snu. Kiedy w ziołowym ogródku sadzonki będą już gotowe do zbiorów zaopatrz się w dzbanek do parzenia ziół. Tutaj UWAGA! Zioła możemy parzyć nie tylko w gorącej wodzie. Chociaż wielu to zaskoczy, okazuje się że bez najmniejszego problemu można wykonywać również napary z ziół na zimno. Wystarczy, że zebrane liście i kwiaty zalejemy na kilka godzin wodą i dodamy do nich ulubionych owoców. Świetnie z ziołami komponują się przede wszystkim owoce cytrusowe ( pomarańcze, mandarynki, cytryny, czy grejpfruty), ale nie gorzej sprawdzają się również truskawki, maliny, poziomki i borówki. Warto wykorzystywać sezonowe, letnie owoce dodające smaku naparom. To dzięki nim i odrobinie miodu stworzysz napoje, po które bardzo chętnie sięgnie cała Twoja rodzina.

Przeczytaj także: Lekkostrawne potrawy na lato – sprawdź nasze pomysły!

Ziołowe kosmetyki, najlepsze jakie dotąd miałaś

Do wykonania kosmetyków ziołowych w domowych warunkach trzeba mieć odrobinę więcej wiedzy niż w przypadku samych naparów. Jednym z najprostszych kosmetyków typu handemade są kule do kąpieli. Warto je wykonywać używając kwiatów lawendy, które są jednym z najpopularniejszych składników ziołowych stosowanych przy kąpielach. Aby zrobić własne kule do kąpieli potrzebujesz przede wszystkim sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, oliwkę dla dzieci, olejek zapachowy o zapachu lawendy, suszoną lawendę i foremki do uformowania kul ( tutaj świetnie sprawdzają się również zwykłe foremki do lodu) oraz spryskiwacz z wodą. Pierwszy krok to wymieszanie wszystkich składników, które następnie spryskujemy wodą. Celem jest uzyskanie mokrego piasku, jaki da się w prosty sposób formować. Umieszczając go w foremkach lub kształtując kule w dłoniach uzyskamy pożądanych kształt. Masę odstawia się na godzinę, by później móc wykorzystać kule w kąpieli. To bardzo prosty przepis, jaki bez problemu możesz wykonać także z dziećmi.

Zioła w potrawach poprawią ich smak

Nie od dzisiaj zioła są wykorzystywane również w kuchni. Mając własny ogród ziołowy w każdej chwili możesz z nich korzystać. Świeża bazylia dodawana do dań z makaronem lub zupy pomidorowej znacząco zmienia ich walory smakowe. Mięta i melisa wrzucone do Twojej lemoniady sprawią, ze odkryjesz ją na nowo. W ziołowym ogrodzie możesz także zasadzić szczypiorek, koperek i pietruszkę, które są najczęściej wykorzystywane w gotowanych, domowych potrawach. W ten sposób znacząco zaoszczędzisz na zakupach i będziesz miała 100% pewności, że Twoje zioła nie były niczym spryskiwane przed spożyciem.

A Wy nasze drogie Czytelniczki, co najchętniej hodujecie w domowych ogrodach ziołowych?