Wielu z nas rodziców, twierdzi, że potrafi zadbać o uzębienie naszych dzieci. Jednak dane statyczne ukazują, że jednak nie wykonujemy tego rzetelnie, albo nasza wiedza na temat pielęgnacji ząbków jest zbyt mała. Dlatego, chcielibyśmy przypomnieć jak to robić, jak często, jaką pastą itp.? Pielęgnacja ząbków jest ważna od najmłodszych lat.

W jaki sposób szczotkować zęby?

Dzieci od pierwszego roku życia mogą myć swoje ząbki w kółeczko. Dzieci od trzeciego roku życia, warto przyzwyczajać do trudniejszych, ale skuteczniejszych metod pozbywania się jedzenia z uzębienia. Można ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni na linii dziąseł i zębów i wykonuj ruch wymiatający w kierunku brzegów. Potem dokładnie domyj powierzchnie żujące. Dzieci poniżej 6 roku życia mogą z tym mieć problem, aby wykonać to dokładnie, dlatego warto pomagać im w tych codziennych rytuałach.

Jak często myć zęby?

Ząbki powinno się myć co najmniej 2 razy dziennie. Najlepiej, aby dziecko szczotkowało je po każdym posiłku, ale jest to raczej nie możliwe. Warto, wtedy podczas dnia unikać produktów powodujących próchnicę. Słodkie napoje zstąp wodą mineralną nawet aromatyzowaną, a słodycze niech jada przy Tobie, abyś mogła potem przypilnować, aby umyło ząbki.

Jaką pastę wybrać?

Pasta powinna być dobrana do wieku dziecka. Dla małych niemowlaków do pierwszego roku życia warto używać pasty bez fluoru. Nawet przemywać ząbki samą wodą. Między 1 a 2 rokiem życia pasta może zawierać już od 250 do 500 ppm fluoru. Dzieci od 2 roku życia do 6 lat około 500 ppm fluoru. A dzieci powyżej 6 roku życia od 1000 ppm. Fluor ma za zadanie chronić szkliwo i ułatwia remineralizacje zębów, zapobiegając przez to próchnicy. Jednak zbyt duża ilość fluoru może powodować przebarwienia uzębienia. Wystarcza mała kuleczka na szczoteczce.

Kiedy pora do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się w wieku dziecka około 2 lat lub jak wyjdą mu wszystkie ząbki od jedynek do czwórek na górze i dole. Potem warto kontynuować takie wizyty kontrole co 6-12 miesięcy. Dziecku można także lakierować zęby, co będzie chronić przed próchnicą. Najpóźniej pierwsza wizyta dentystyczna dziecka powinna się odbyć, gdy dziecku będą wychodzić szóstki. Ich miejsce wychodzenia pozwala ocenić, czy pozostałe zęby będą rosły prawidłowo, a w razie potrzeby podjąć leczenie.

Lakowanie zębów, dlaczego warto?

Zęby boczne mają bardzo głębokie bruzdy, w których często zalegają resztki pokarmowe, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Bruzdy te jednak są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki, więc ciężko je oczyścić, a szkliwo bardzo cienkie. Lakowanie właśnie uszczelnia bruzdy, chroni przed gniciem w nich resztek pokarmowych i rozwoju bakterii. Fluor zawarty w lakowaniu wzmacnia w ten sposób szkliwo i się nie psują.

Zapisz