Sprzątanie to czynność, którą jedni kochają, a drudzy nienawidzą. Jednak bez konieczności jego regularnego wykonywania się nie obejdziesz. Dom lub mieszkanie w jakim panuje bałagan staje się miejsce, w którym codzienne życie jest co najmniej nieprzyjemne. Dlatego wspólnie z partnerem i dziećmi troszcz się o czystość waszych czterech kątów. W końcu nikt nie mówi, że tylko kobieta ma za zadanie sprzątać w wspólnym gnieździe 😊 Tym razem mamy dla Was wątek domowych sposobów na środki czystości. Okazuje się, że niekoniecznie musisz wydawać sporą sumę pieniędzy na produkty do czyszczenia. Kilka świetnych rozwiązań, pomocnych w sprzątaniu masz okazję wykonać zupełnie sama w bardzo prosty sposób. W ten sposób oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również środowisko.

Bez chemii też można sprzątać

Nie musisz biec po mleczko do mycia łazienki czy płyn do podłóg, gdy nadchodzi moment wielkiego sprzątania. Reklamy w mediach nauczyły nas, że jeżeli sprzątając to tylko w towarzystwie kilku kolorowych butelek zawierających silne środki chemiczne. Warto odejść od tego schematu dla dobra środowiska i własnego zdrowia. Ekologiczne środki czystości wcale nie oznaczają wyższych wydatków, mimo że jesteś przyzwyczajona również do tego, iż wszystko co bio = drogie. Nic bardziej mylnego, ponieważ w przypadku domowych środków czystości wykonywanych samodzielnie OSZCZEDZASZ i sprzątasz nierzadko skuteczniej.

Wypróbuj naturalne zamienniki

Chcesz pozbyć się tłustych plam? Masz dość brzydkich zapachów? Nie sięgaj po chemię! Wypróbuj jej naturalne zamienniki takie jak ocet, soda oczyszczona, szare mydło, kwasek cytrynowy, olejki eteryczne. Za ich pomocą posprzątasz kuchnię, łazienkę i każde inne pomieszczenie znajdujące się w Twoim mieszkaniu.

Ocet to doskonała broń wobec tłustych zabrudzeń. Fakt jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych, ale na szczęście bardzo szybko wietrzeje. Dzięki czemu możesz szybko oczyścić np. kuchenkę lub czajnik z tłustych zabrudzeń. Soda oczyszczona to must have każdej pani domu. Dzięki niej usuniesz nieprzyjemny zapach z lodówki, wygrasz z zadrzewionymi powierzchniami, a także usuniesz plamy z jasnych ubrań stosując ją jako wybielacza. W tym celu możesz także zastosować właściwości oczyszczające i wybielające, które posiada wymieniony wyżej kwasek cytrynowy. Szare mydło nie tylko dokładnie umyje ręce czy ciało, ponieważ jako środek czystości sprawdzi się w myciu podłogi. Natomiast naturalne olejki eteryczne dodane do mieszanek tworzonych z powyżej wspomnianych środków będą wzmacniały ich oddziaływanie antybakteryjne, a ich właściwości eteryczne dodatkowo gwarantując przyjemny zapach w pomieszczeniach.

Nasze przepisy na środki czystości bez chemii

Poniżej znajdziesz trzy wypróbowane mieszanki, dzięki którym stworzysz ekologiczne środki czystości. Mamy nadzieję, że te proste wskazówki zdecydowanie ułatwią Ci wykonywanie porządków 😊

Na zatkany zlew niekoniecznie trzeba szukać solidnej butelki popularnego kreta. Można z nim powalczyć w zupełnie inny sposób. Połącz ze sobą pół szklanki octu i sody oczyszczonej. Z pewnością zaobserwujesz jak mieszanina ta zaczyna się pienić. Nie panikuj! Zalej ją po prostu gorącą wodą. Jeżeli za pierwszym razem nie zaobserwujesz postępu możesz taką mieszankę zostawić w rurze zlewu do samego rana i dopiero wtedy ją zalać. Gwarantujemy, że zauważysz poprawę!

Soda oczyszczona w połączeniu z octem to para doskonała. Wypróbuj ją również podczas oczyszczania metalowych klamek czy kranów. To mieszanka, która usuwa bród i likwiduje nierzadko powstającą na tego typu powierzchniach rdzę.

Dbając o piękno mebli musisz oczyszczać je z kurzy, zdarzają się również zabrudzenia innego rodzaju. Tutaj do naszej wspaniałej dwójki środków (tj. ocet i soda oczyszczona), warto dodać odrobine oliwy z oliwek. Taka mieszanka naniesiona na ściereczkę pozwoli Ci na uzyskanie idealnego blasku drewnianych mebli na dłużej.

A Wy, czy macie swoje sprawdzone sposoby na naturalne środki czystości? Jeżeli tak to koniecznie podzielcie się z nami swoimi przepisami, pozostawiając komentarz pod dzisiejszym artykułem.