Medycyna naturalna – akupunktura dla zdrowia i urody

Medycyna niekonwencjonalna w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Łącząc wiedzę z zakresu najróżniejszych form naturoterapii z nieustannie rozwijającą się medycyną można zauważyć znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia. Najważniejsze jest to, aby wszystko robić z głową i nie popadać w skrajności. Jednym z coraz popularniejszych zabiegów z zakresu medycyny naturalnej staje się akupunktura stosowana zarówno w celu poprawy zdrowia jak i jako zabieg kosmetyczny. Na czym polega ta forma niekonwencjonalnej terapii? W jakich schorzeniach może pomóc i jak wpływa na poprawę urody? Kilka ciekawostek na jej temat znajdziesz w artykule poniżej.

Akupunktura zabieg z Dalekiego Wschodu

Jest to technika leczenia, która przeniknęła do naszego kręgu kulturowego z terenów Japonii, Chin i Mongolii. Stała się terapią naturalną, która wspiera obecnie działanie medycyny konwencjonalnej. Akupunktura polega głównie na stymulowaniu  znajdujących się na skórze oraz w tkance podskórnej akupunktów, które występują na ciele każdego człowieka. Stymulację tę przeprowadza się za pośrednictwem specjalnych metalowych igieł, jakie pobudzają krążenie krwi oraz udrożniają ludzkie kanały energetyczne nazywane w medycynie wschodu meridianami. Igły te są cienkie i gładkie z nierdzewnej stali. Przeważnie podczas zabiegu używa się igieł o różnej długości. Podczas wbijania igły w odpowiednie miejsce pacjent nie czuje bólu, a delikatne mrowienie. W celu prawidłowego wykonania zabiegu wbija się od trzech do dwudziestu cienkich igieł. Są one wbijane pod różnymi kątami. Zdarzają się przypadki, w których osoba wykonująca zabieg manipuluje kątem wbicia igły. Jest to całkowicie zależne od stanu zdrowia pacjenta i jego dolegliwości. Częstotliwość zabiegów dobiera się w zależności od stadium choroby i danego schorzenia.

Poszczególne meridiany, w które wbija się igły są rozłożone w rozmaitych punktach ludzkiego ciała i pokrywają się z rozłożeniem naszych narządów wewnętrznych. Poprzez stymulacje tych poszczególnych punktów miejscach wymusza się wyrównanie zaburzeń energetycznych. Zaburzenia te według medycyny wschodu są odpowiedzialne za występowanie rozmaitych schorzeń. Dzięki akupunkturze ludzki organizm jest mobilizowany do samoleczenia. Co ciekawe współczesna fizjologia potwierdza starożytną wiedzę Chińczyków na temat stosunku, który łączy skórę z poszczególnymi narządami wewnętrznymi. Dlatego coraz częściej badania naukowe potwierdzają skuteczność działania zabiegów akupunktury.

Podstawy teoretyczne

Przyglądając się podstawą teoretycznym związanym z wykonywaniem zabiegów akupunktury można zauważyć, że zabieg ten zawiera w sobie wiele elementów zaczerpniętych z chińskiej filozofii. Zgodnie z jej założeniami wszystko co dzieje się na świecie jest skutkiem działania życiowej energii określanej jako energia qi. Kiedy zaburzona jest równowaga tej energii w ciele człowieka, który jest częścią wypełnionego nią świata to mamy do czynienia z rozmaitymi stanami chorobowymi. Wtedy niezbędne jest wykonywanie zabiegów akupunktury, które pomogą przywrócić prawidłowy przepływ życiodajnej energii qi.

Lecznicza akupunktura

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła spis współcześnie występujących schorzeń, które pomaga leczyć akupunktura. Wśród nich znajdują się takie dolegliwości jak:

 • Nerwica
 • Depresja
 • Choroby stawów
 • Stany zapalne
 • Bóle głowy
 • Rwa kulszowa
 • Choroby układu oddechowego (m.in. astma)
 • Choroby ginekologiczne
 • Owrzodzenie żołądka
 • Choroby neurologiczne
 • Trądzik
 • Łuszczyca
 • Choroby układu krążenia
 • Schorzenia żołądkowo-jelitowe
 • Zaburzenia w pracy wątroby

Mimo, że szereg chorób i schorzeń, w których wschodnia terapia za pomocą akupunktury może pomóc jest szeroki to niestety nakłuwanie akupunktów igłami nie jest skuteczne w przypadku wszystkich znanych nam chorób. Należy o tym pamiętać zanim postawimy tylko i wyłącznie na medycynę niekonwencjonalną. Bez względu na to, co nam dolega zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem.

Kosmetyczna akupunktura

Okazuje się, że akupunktura może nie tylko leczyć, ale także upiększać i zatrzymywać czas. Wbijanie igieł w poszczególne punkty pomaga rozjaśniać i uelastycznić skórę, pokonać trądzik i odmładzać redukując istniejące zmarszczki. Poprawiając ukrwienie i mikrokrążenie krwi pobudza się produkcje kolagenu, który odpowiada za piękny wygląd skóry. Zabieg pomaga odsunąć w czasie znacznie bardziej inwazyjne techniki i metody odmładzające takie jak operacje plastyczne czy wstrzykiwanie botoksu. Warto przemyśleć tę naturalną alternatywę, gdy na twarzy pojawiają się pierwsze przeszkadzając zmarszczki. Po tę metodę bardzo chętnie sięgają kobiety po 30 roku życia. Coraz częściej w gabinetach kosmetycznych akupunktura staje się zabiegiem wybieranym również przez klientki po 50.

Istnieją jednak przeciwskazania do przeprowadzania tego rodzaju akupunktury. Jeżeli masz problemy z krzepnięciem krwi prawdopodobnie żaden specjalista nie podejmie się wykonania zabiegu akupunktury kosmetycznej. Podobnie jest w przypadku niestabilnego ciśnienia tętniczego czy chorób serca. Kobiety w ciąży, które decydują się na ten rodzaj terapii upiększającej usłyszą z pewnością odmowę ze strony specjalistów. Zabieg mógłby niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Również podczas menstruacji nie należy podchodzić do próby przeprowadzenia akupunktury kosmetycznej, co mogłoby źle wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucia pacjentki.

Wady akupunktury

Jak każdy zabieg i terapia akupunktura ma swoje blaski oraz cienie. Warto szczególnie poznać te drugie. Do zdecydowanych minusów należy przede wszystkim pozostawanie na skórze śladów po nakłuciach igieł. Nie są one groźne dla naszego stanu zdrowia, ale należy odczekać kilka dni po wykonaniu zabiegu, aż całkowicie znikną z powierzchni skóry. Innym mankamentem jest niezbędne uzbrojenie się w cierpliwość oczekując efektów terapii. Nie jest tak, że poprawę stanu zdrowia zauważymy od ręki już po pierwszej sesji z igłami. Często zabiegi muszą być powtarzane. W zależności od stadium choroby dopasowuje się ilość koniecznych do wykonania zabiegów, które powinny doprowadzić do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Bywa, że są to zaledwie trzy, a winnych przypadkach ponad dziesięć zabiegów. Czas robi swoje 😊 Nie zawsze też poddawanie się akupunkturze będzie skuteczne. Istnieje szereg chorób, w których nakłuwanie ciała igłami na nic się zda. Przykład to choroby przewlekłe.