W dzieciństwie kształtuje się wiele naszych nawyków i zachowań, które przenosimy do dorosłego życia. Zadaniem rodziców jest wskazanie, które z nich są dobre, a których należy się jak najszybciej pozbyć. Szczególnie zachowania, które uchodzą za niegrzeczne powinny być najbardziej piętnowane. Czy za plucie, używanie przekleństw, kopanie, nie wykonywanie obowiązków i kłamstewka dzieci powinny być karane? Co w przypadku, gdy dziecko całkowicie ignoruje prośby oraz polecenia rodziców? Jak należy reagować? Tyle mówi się o bezstresowym wychowaniu…

Mimo, że brzmi to dość strasznie, to niestety konieczności ukarania za złe postępowanie malucha nie uniknie żaden rodzic. Będąc odpowiedzialną mamą powinnaś wiedzieć, jak mądrze karać swoje dziecko za niewłaściwe zachowanie. Należy jednak być świadomym, jakich kar unikać by nie wyrządzić dziecku krzywdy. Niezbędna jest także wiedza o tym, które metody wychowawcze są skuteczne, a których nie ma sensu wdrażać w waszą codzienność. Niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule napisanym z myślą o rodzicach bardzo niegrzecznych maluchów…

Błędy wychowawcze, których jako rodzic nie warto popełniać

Ukaranie dziecka nie jest łatwe. W końcu kochamy malucha ponad wszystko, jednak brak reakcji na nieodpowiednie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Dziecko wynosi z domu wszystkie nawyki. Zarówno dobre jak i te złe, na które ma przyzwolenie ze strony rodziców. Jeżeli pozwolisz dziecku używać przekleństw, szczypać, pluć i ignorować polecenia skończy się to dla niego bardzo niedobrze. W przedszkolu oraz w szkole spotkają go spore kłopoty, nie wspominając o przenoszeniu wzorca niepożądanego zachowania w kolejnych latach życia na różne sfery. Niegrzecznym dzieciom bardzo trudno jest się przystosować do norm zachowań przyjętych przez otoczenie, zwłaszcza gdy ich opiekunowie nigdy nie piętnowali nieodpowiedniego postępowania. Dlatego przede wszystkim nie ignoruj małego diabełka, który powinien zostać mądrze i skutecznie wypędzony.

Kolejnym błędem matek i ojców jest odkładanie w czasie konsekwencji złego zachowania dziecka. Gdy zapowiesz maluchowi, że za pokazywanie języka nie będzie oglądał bajki to rzeczywiście nie pozwól mu na wieczorynkę. Nie odkładaj kary, aż do kolejnego niegrzecznego wybryku dziecka. Ponieważ nauczysz je, że bycie niegrzecznym może uchodzić na sucho. Dodatkowo rodzice powinni między sobą ustalić zachowanie konsekwencji wobec wybryków. Nie może być tak, że mama lub tata będzie odgrywać rolę tego złego rodzica. Kara jest karą i powinni jej rygorystycznie przestrzegać oboje z rodziców. Różne reakcje są błędem. Dzięki nim dziecko nie będzie wiedziało kogo ma posłuchać i zacznie się buntować wobec karającej strony. Nie ma to najmniejszego sensu i wprowadza w psychice dziecka niepotrzebny chaos.

Nie warto również w kółko, niczym katarynka powtarzać i straszyć dziecko karami. Powinny one być wdrażane tylko i wyłącznie po nieodpowiednim zachowaniu. Straszenie takie jak np.: ,,Pamiętaj Jasiu jak oplujesz mamę to będziesz miał szlaban na cukierki’’, nie ma najmniejszego sensu. Dziecko uczy się ignorowania Twoich słów szybciej niż sądzisz☺

Rodzice często myślą, że ich maluchy to tylko niewiele rozumiejące dzieci. Są w wielkim błędzie. Uwierz, jeżeli grozisz dziecku karą, która jest niemożliwa ono o tym wie. Masz zamiar zakazać mu zabaw konkretną zabawką lub informujesz, że to koniec ze słodyczami? Jeżeli zazwyczaj masz w kuchennej szafce pełno słodkich ciasteczek to się nie uda. Oglądanie wieczorynki zakazane? Wystarczy, że maluszek słodko się uśmiechnie i przytuli, a rozzłoszczonej mamie minie złość. Z biegiem czasu każde dziecko wypracowuje ,,sposoby’’ na gniew rodzica. Musisz być na nie odporna.

Do nieskutecznych kar zalicza się także wchodzenie z dzieckiem w dyskusje, a czasami nawet i kłótnie,  które do niczego nie prowadzą. Nie zdyscyplinujesz malucha również złoszcząc się na niego i krzycząc.

Kary nie do przyjęcia

Wychowując dziecko nie można dopuścić się podnoszenia na niego ręki. Nawet, jeżeli skutkiem tego typu reakcji według Ciebie miałoby być nauczenie malucha, że czegoś robić nie wolno. To nigdy nie jest dobre rozwiązanie! Poprzez klapsy lub znacznie gorsze formy naruszania nietykalności osobistej potomka doprowadzasz do sytuacji, w której dziecko staje się Twoją ofiarą. W dodatku wcale nie zapobiegasz jego niedopuszczalnym zachowaniom. Kształtujesz w nim postawę agresywną, która prowadzi do tego, że dziecko staje się znacznie bardziej niegrzeczne. Przez bicie dziecko może również stracić wiarę w siebie i stać się bardzo wycofane, co jak wiadomo nie jest dobre w wielu życiowych sytuacjach.

Nigdy nie dopuszczaj się również poniżania i obrażania dziecka. Chyba nie chcesz, by Twoja córka lub syn uwierzyły w to, że się do niczego nie nadają? Obrażając i poniżając wyrządzasz psychiczną krzywdę, którą często bardzo trudno jest odwrócić. Podobnie jest w przypadku porównywania malucha do jego rówieśników w sposób dla niego niekorzystny. Jeżeli podkreślasz to, że koledzy lub koleżanki są w czymś lepsi tylko dołujesz malucha i budujesz w nim poczucie bycia gorszym od innych dzieci. Nie podcinaj również skrzydeł poprzez wyśmiewanie. Postępując w taki sposób depczesz samoocenę dziecka!
Mądre karanie

Twoje dziecko będzie testowało granice dopuszczalnych zachowań, a Ty musisz wiedzieć jak reagować. Inaczej maluch wejdzie Ci na głowę! Najważniejsze jest to, aby być świadomym tego jak karać mądrze. Tylko mądrą karą nauczysz potomka prawidłowego zachowania i pozbędziesz się tych niedopuszczalnych. Uzbrój się w anielską cierpliwość, bo tylko dzięki niej będziesz w stanie wychować małego człowieka ☺ Przede wszystkim dużo rozmawiajcie. Komunikuj dziecku czego nie wolno robić i wyjaśniaj zawsze za co jest karane. Zakazy trzeba czasami powtarzać kilka razy i jest to rzeczą normalną.

Hamuj nieodpowiednie zachowania natychmiast, ale bez stosowania agresji. Analizuj wraz z dzieckiem co się wydarzyło. Dzięki temu ono zrozumie, co zrobiło źle i nauczy się naprawiać popełniane błędy. Ucz je magicznego słowa przepraszam! Poprzez tłumaczenie oraz przepraszanie maluch będzie potrafił odpowiednio zachować się w przyszłości, co jest bardzo ważnym aspektem wychowania.

Zapamiętaj, że każda kara powinna być wcześniej zapowiedziana i natychmiast egzekwowana przez oboje rodziców. Inaczej będzie po prostu nieskuteczna. Musi być także szybko zrealizowana tuż po dokonaniu przewinienia. Powinna być także sprawiedliwie adekwatna do dokonania niewłaściwego czynu, czyli ani za łagodna, ani zbyt surowa. Jako rodzice nie popadaj ze skrajności w skrajność i pamiętaj, że nawet karając powinnaś okazywać uprzejmość. Chamstwo nigdy nie powinno być zarezerwowane dla Twoich maluchów.

Podsumowując, lepiej zdecydować się na konsekwentne stosowanie karnego jeżyka rekomendowanego przez Super Nianie niż na podniesienie ręki, które jest nie tylko nieskuteczne, ale także bardzo krzywdzące. Ignorancja niewłaściwego zachowania nie przyniesie niczego dobrego, a brak porozumienia rodziców między sobą na temat wychowania dziecka doprowadzi do powstania chaosu w głowie malca. Karaj mądrze, konsekwentnie i bądź cierpliwa. Tylko w ten sposób odniesiesz wychowawczy sukces w starciu z nieodpowiednim zachowaniem dziecka.