Ostatnio coraz więcej osób zaczyna interesować się wyprawami górskimi oraz himalaizmem. Dużą rolę zapewne odegrały media, które nagłaśniały polską zimową wyprawę na K2 – ostatni niezdobyty ośmiotysięcznik zimą oraz akcję ratowniczą na Nanga Parbat, podczas której Polacy uratowali Elisabeth Revol.  

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ogromną rolę nasi rodacy odegrali podczas zdobywania najwyższych szczytów świata, zapisując się przy tym na zawsze na kartach historii.  

Postaramy się przybliżyć Wam tematykę górską, opowiedzieć o złotej erze himalaizmu i zapoznać z osobami, które wiodły prym w tej dziedzinie.  

Powszechnie wiadomo, że wspinaczka to sport, który wymaga ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego, ale nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Kobiety też osiągały i nadal osiągają sukcesy na wysokościach i to właśnie od nich zaczniemy. Poniżej znajdziecie spis literatury, która przybliży Wam temat gór wysokich i pozwoli zapoznać się z życiem wielkich Polek. 

„Najpierw była Wanda, za nią cała banda…” 

Jedną z najwybitniejszych Polek zdobywających ośmiotysięczniki była Wanda Rutkiewicz, urodzona 4 lutego 1943 roku. Jako pierwszy Polak w historii i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata, Mount Everest. 

wanda.jpeg

Jej zamiłowanie do wspinania zaczęło się, jak w przypadku wielu himalaistów, od skałek. Pasja szybko ją pochłonęła – zrobiła kurs taternicki, pokonywała najtrudniejsze drogi w Tatrach, potem wybierała się w różne zakątki świata, aby nabierać doświadczenie – Alpy, Pamir, Hindukusz aż wreszcie Himalaje i Karakorum. 

Wanda była pionierką himalaizmu kobiecego, organizowała wiele wypraw czysto kobiecych i osiągała wraz z nimi sukcesy, które do dziś stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. Zdobyła osiem ośmiotysięczników, zginęła podczas wspinaczki na Kanczendzongę w maju 1992 roku, co sama przepowiadała mówiąc: „Zginę w górach”. Ciała Wandy nigdy nie odnaleziono. 

wanda_okladka

Jej biografia została spisana przez Annę Kamińską w książce pod tytułem „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Książka opowiada o długiej drodze jaką przebyła bohaterka, aby dosięgnąć swoich marzeń i jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika książek górskich. 

Kobiety o silnych charakterach i niezwykłych osobowościach 

Wśród naszych rodaków jest wiele kobiet, które wbrew wszystkim zasadom, potrafiły zorganizować wyprawę w odległe zakątki świata i odnieść sukces zdobywając szczyty ośmiotysięczne (niejednokrotnie nowymi drogami) i to wszystko w czasach… komunizmu! 

Historię ich życia – zarówno tego prywatnego, jak i „sportowego” można przeczytać w książce Mariusza Sepioło „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”. Książka została podzielona na dwie części – pierwsza z nich opowiada o dawnych sławach himalaizmu, takich jak Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf zwana Mrówką, Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska czy Ewa Panejko-Pankiewicz nazywana pieszczotliwie Maleństwem. To właśnie one zbudowały legendę himalaizmu na skalę światową, wciąż zmagając się z dyskryminacją ze strony mężczyzn. Natomiast druga część skupia się na współczesnych himalaistkach, między innymi Kindze Baranowskiej, Agnieszce Bieleckiej, Izabeli Czeplickiej czy Aleksandrze Dzik. 

himalaistki-1050x702

Przestawione kobiety pokazują, że wcale nie są słabszą płcią. Cechuje je niezwykła odwaga, siła i chęć samorealizacji oraz zapał do spełniania marzeń poprzez pasję. 

„Niemożliwe nie istnieje” 

Martyny, a właściwie Marty Wojciechowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Podróżniczka oraz dziennikarka telewizyjna jest znana nie tylko w Polsce, ale w wielu odległych krajach całego świata. Jest kobietą wyzwoloną, która ma nietypowe dla pań pasję. Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła rajd Dakar w 2002 roku, rok później wzięła również udział w Rajdzie Transsyberia pokonując trasę o długości prawie 14 tysięcy kilometrów!  

Do jej pasji należy także wspinaczka. Jako trzecia Polka zdobyła Koronę Ziemi (zdobycie najwyższych szczytów każdego kontynentu). Zmagania z tych wypraw można obejrzeć w dokumencie „Korona Ziemi”. Podczas wyjazdu na Islandię miała wypadek, w wyniku którego złamała kręgosłup. Lekarze powiedzieli wtedy, że będzie musiała diametralnie zmienić swoje życie i zrezygnować z wcześniejszych pasji. Jednak to napędziło ją dodatkową siłą do działania. Wbrew opinii medycznej, postawiła sobie za cel zdobycie najwyższej góry świata, Mount Everestu i dokonała tego 18 maja 2006 roku! Wyprawa została opisana przez nią w książce „Przesunąć horyzont”. 

D.zauski3PROMO

 „Piguła” na wyżynach 

Kolejną wielką kobietą jest Anna Czerwińska, która wielokrotnie wspinała się z wyżej wspomnianą, Wandą Rutkiewicz. Anna zainteresowała się wspinaczką w 1969 roku – najpierw uprawiała taternictwo, następnie wyruszała na wyprawy w Alpy, Himalaje i Karakorum. Wspinała się głównie w zespołach kobiecych i odnosiła sukcesy. Czerwińska ukończyła Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Warszawie ze stopniem doktora, ale działalność zawodową porzuciła na rzecz górskiej pasji. W 1978 roku wraz z Palmowską, Rutkiewicz i Kęsą przeszły zimą północną ścianę Matterhornu w Alpach jako pierwsze kobiety. Zdobyła sześć ośmiotysięczników oraz wszystkie szczyty zaliczające się do Korony Ziemi. W 2000 roku odniosła sukces na Mount Evereście, była najstarszą kobietą, która stanęła na tym szczycie. Jej ciekawą historię i opowiadania z gór najwyższych można przeczyć w pięcioczęściowej serii GórFanka. 

25makalu_anna_czerwinska

 

W kolejnej części przybliżymy Wam postacie wielkich polskich wspinaczy. Wspomnimy o Jerzym Kukuczce, Adamie Bielecki, Krzysztofie Wielickim i innych, którzy mieli swój wkład w ogromne sukcesy górskie.