Zdarza Ci się podczas gotowania mieć głowę w chmurach i sypnąć za dużo soli? Może nie jest to systematyczne, ale na pewno wiesz o czym mówimy! Nie ma się czym przejmować! Nie ma sytuacji bez wyjścia, dlatego chętnie podpowiemy, jak uratować przesoloną zupę bądź sos, aby nadal było smacznie i aromatycznie. 

Jeśli odrobinę przesoliłaś potrawę – nadal jest dobra, ale jednak za mocno czuć smak soli to wystarczy dodać łyżkę śmietany albo trochę mleka, to złagodzi smak.  

W przypadku rosołu, którego nie zaprawia się w ogóle śmietaną, ten sposób się nie sprawdzi, ale jak już mówiliśmy, nie ma sytuacji bez wyjścia! Wystarczy wrzucić do garnka białko jajka, które zetnie się i wchłonie zbyt dużą ilość soli. Potem wystarczy zebrać resztkę białka szumówką i zupa gotowa do podania!  

Może się zdarzyć, że nie masz jajka w domu, ale to też nie stanowi problemu. Podobny efekt osiągniemy wrzucając do gara skórkę od chleba, którą wyciągamy po zakończeniu gotowania. 

W przypadku przesolenia o większym kalibrze, trzeba uzbroić się w surowego ziemniaka, będzie on skuteczną bronią! Najlepiej sprawdzi się duży ziemniak, którego obierzemy i przekroimy na pół, aby wylądował w garze i wyciągał sól 🙂 podpowiadamy, że doskonale sprawdzi się także jabłko! 

Niech nasze pomysły i porady Wam służą, aby nikt więcej nie powiedział: „Zupa była za słona…” 🙂