Jak każda ważna uroczystość, tak ślub i przyjęcie weselne wymagają wyjątkowej oprawy oraz przestrzegania reguł dobrego smaku. Popularny savoir- vivre dotyczy nie tylko państwa młodych ale także weselnych gości. Wybierając się na ślubne przyjęcie powinnyśmy pamiętać o kilku regułach, które pozwolą na utrzymanie niepowtarzalnego klimatu i dobrą zabawę. Zapraszamy do lektury.

  1. Zwróć uwagę na zaproszenia.

Obecnie państwo młodzi przykładają sporo wagi do zaproszeń ślubnych – by były utrzymane w klimacie nawiązującym do wystroju weselnej sali, odzwierciedlały gusta przyszłych małżonków i zawierały jak najbardziej szczegółowe dane dotyczące ceremonii. Często bywa tak, że zapamiętujemy tylko datę i miejsce ceremonii, nie skupiając się na szczegółach. To spory błąd, ponieważ na zaproszeniach może znajdować się wiele cennych informacji – państwo młodzi piszą często, jaki prezent byłby mile widziany, umieszczają informacje co do wymaganego stroju, dodatkowych atrakcji, czy na ślub i wesele zaproszone są dzieci. Przy czytaniu zaproszeń zwróć uwagę na fakt, czy jesteś zaproszony tylko na ślub, czy także na wesele. Przy tym warto pamiętać, że wielkim nietaktem jest pytanie o to bezpośrednio państwa młodych. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o zabieranie ze sobą osób towarzyszących.

  1. Potwierdź przybycie.

Na zaproszeniu ślubnym państwo młodzi zawsze zostawiają informację dotyczącą tego, do kiedy i w jakiej formie należy przekazać wiadomość, czy należy nas się spodziewać na uroczystości. Niezależnie od tego, czy zamierzasz wybrać się na wesele, czy też nie, zawsze powinnaś dać młodej parze odpowiedź. Najlepiej będzie, jeśli podasz w kilku słowach powód swojej nieobecności. Jeśli zamierzasz bawić się razem z osobą towarzyszącą lub bez niej również powiadom o tym parę młodą. Pamiętaj o terminach – każdy gość weselny to dla państwa młodych pewien koszt, z którego są rozliczani.

  1. Życzenia to ważny element ceremonii.

Jeśli chodzi o składanie życzeń państwu młodym tu także obowiązuje kilka ważnych zasad. W pierwszej kolejności życzenia składają świadkowie (opcjonalnie drużba) i rodzice, kolejno dziadkowie, rodzeństwo, najbliższa rodzina, przyjaciele i koledzy. Będąc osobą towarzyszącą warto przedstawić się, zapoznać z państwem młodym i powiedzieć, z kim jesteśmy spowinowaceni.

  1. Umiar zawsze wskazany.

Na każdym weselu jedzenie i picie jest dostępne w ilościach nieograniczonych dla każdego gościa. Nie jest to jednak powód, by z nimi przesadzać. Umiar wskazany jest przede wszystkim jeśli chodzi o ilość spożytego alkoholu. Jak wiadomo, zachowania po jego spożyciu mogą być różne. Chyba żadna z nas nie chce być zapamiętana jako osoba, która przesadziła z trunkami… Weź pod uwagę fakt, że czujne oko kamery i aparatu fotograficznego potrafi zapamiętać więcej, niż Ci się wydaje.

  1. Uważaj na to, co umieszczasz w sieci.

Ostatni sezon weselny został zdominowany przez social media. Popularne stały się nie tylko zdjęcia z uroczystości na bieżąco umieszczane na Facebooku ale i dodawanie specjalnych hasztagów, dedykowanych uroczystości na Instagramie. W tym temacie zalecamy zachować zimną krew, ponieważ nie każde zdjęcie z wesela będzie dobrym pomysłem. O ile umieszczenie Twojego selfie ze ślubną stylizacją nikomu nie zaszkodzi, tak umieszczenie zdjęć znajomych w nieciekawych sytuacjach może wywołać ich oburzenie. Podobnie sprawa się ma, jeśli chodzi o państwa młodych – część par chce oficjalnie pochwalić się światu zdjęciami zrobionymi przez profesjonalnego fotografa.

  1. Nie zapomnij o dress code.

Tutaj odwołujemy się do wymienionych wyżej zaproszeń. Jeśli zawarte będą w nich informacje na temat tego, w jaki sposób powinniśmy się ubrać powinniśmy się do nich dostosować. Nie ma nic gorszego niż poczucie wyobcowania, które płynie z odmienności naszego stroju. Nawet jeśli państwo młodzi nie zastrzegli sobie określonego stylu ubioru, warto przestrzegać kilku zasad. Panie nie powinny zakładać sukienek w kolorze sukni pani młodej – jeśli suknia nie jest biała można założyć ten kolor, warto jednak unikać ślubnych nawiązań, np. koronki. Jeśli odsłaniasz nogi, zakryj dekolt i odwrotnie. W każdym z wyżej wymienionych wypadków lepiej, gdy sukienka będzie mieć minimalną długość przed kolano lub w kolano. Sukienki mini wyglądają pięknie w przypadku zgrabnych nóg, mogą jednak odciągnąć uwagę od najważniejszej kobiety w tym dniu – pani młodej. Panowie, jeśli nie jest to wymagane, nie muszą zakładać garnituru. Obecnie bardzo modną stylizacją jest połączenie gładkich spodni oraz marynarki w stylu smart casual razem z mokasynami lub monkami i jednobarwną, bawełnianą koszulą. Panowie również powinni pamiętać o odpowiednim pasku do garnituru. Nie każdy pasek jest odpowiedni a już na pewno na wesele nie nadaje się ten, wyświechtany. Najlepiej kupić nowy lub założyć odpowiedni skórzany pasek dostępny w naszej garderobie.