Jesień to czas, gdy wolne chwile spędzamy pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty lub grzanego wina w dłoni. Przy tym nie można zapomnieć o dobrym filmie. Nic nie nastraja tak w jesienny wieczór, jak możliwość oderwania się od naszej rzeczywistości i powędrowania w czasy, gdy moda, obyczaje i relacje damsko-męskie przedstawiały się nieco inaczej. Oto naszych top 5 filmów z historią w tle, które polecamy na nadchodzące, chłodne wieczory.

Głowa w chmurach (2004).

Historii samej w sobie nie mamy tu wiele. Akcja filmu toczy się w gorących czasach, gdy w Hiszpanii trwa wojna domowa, a faszyzm zaczyna przybierać coraz to bardziej złowrogie formy. Poznajemy dwójkę młodych ludzi – arystokratkę Gildę (Charlize Theron) i studenta Guy’a (Stuart Towsend), którzy nawiązują romans. Wszystko to dzieje się na tle politycznych zawirowań, a tematem przewodnim (oprócz gorącej namiętności, która wybucha pomiędzy głównymi bohaterami) jest stosunek jednostki do bieżących wydarzeń. Film zasługuje na uwagę ze względu na piękne kostiumy i aranżację wnętrz. Nie należy również pominąć gry aktorskiej Charlize Theron, która jest klasą sama w sobie.

Przyrzeczenie (2016).

Jeśli uwielbiacie piękne, niekoniecznie dobrze kończące się historie miłosne, które toczą się na tle znaczących wydarzeń dziejowych, a przy tym cenicie sobie dobrą muzykę, kostiumy oraz przepiękne krajobrazy trafiłyście w dziesiątkę. Film opowiada o niezwykłej historii miłości pomiędzy studentem medycyny i pięknej Ormianki Anny, która to rodzi się na dzień przed upadkiem Imperium Osmańskiego. Film porusza nadal kontrowersyjną (mimo, że mija właśnie setna rocznica wydarzenia) sprawę jednego z największych aktów ludobójstwa XX wieku – wielkiej rzezi Ormian. Jeśli liczycie na lekką opowieść o miłości możecie się zawieść. Na uwagę widza zasługują bajeczne pejzaże, doskonale skrojone kostiumy oraz gra aktorska niezawodnego Christiana Bale’a.

Na pokuszenie (2017).

Adaptacja nieco zapomnianej „perełki” wśród powieści Thomasa Cullinana pokazuje portret kobiety od jej najmroczniejszej strony. Klimat, który wnosi film doskonale znamy – mamy czasy wojny domowej w Ameryce. Podczas jednego ze starć pomiędzy armią Jankesów, a Konfederatów zostaje ranny żołnierz, którym opiekują się panny mieszkające nieopodal w pensji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żołnierz pochodzi z wrogiego obozu, a każda z panien z czasem zacznie na swój sposób starać się o jego względy… W filmie akcja dzieje się bardzo powoli, a my możemy się rozkoszować duszną, nieco mroczną atmosferą XIX-wiecznej pensji dla panien i odkrywać złożoność charakterów bohaterek.

Birdsong (2012).

Doskonała produkcja, w której główną rolę otrzymał oskarowy geniusz Eddie Redmayne, a partneruje mu francuska aktorka Clemense Poesy. Mamy I wojnę światową. Gdzieś, w okopach, na terenie północnej Francji młody, angielski oficer wspomina swój zakazany romans z mężatką… Film opowiada o przewrotności ludzkiego losu i wielkiej, aczkolwiek niespełnionej miłośći. Oprócz głównego wątku, który momentami bywa rozgrywany dość zaskakująco warto zwrócić uwagę na sceny batalistyczne oraz relację głównego bohatera z współtowarzyszami walki. To, co przykuwa uwagę to także piękne obrazy z codziennego życia – kostiumy, muzyka, wnętrza. Film naprawdę zaskakuje!

The secret scripture (2016).

Wprawdzie samej wojny, scen batalistycznych czy wielkich wydarzeń dziejowych ciężko dopatrzeć się w tym filmie, jednak sama historia i to, w jaki sposób się potoczyła potrzebowała realiów II wojny światowej. Mamy młodą, samotną kobietę, żyjącą i pracująca w małym miasteczku. Interesuje się nią kilku mężczyzn, w tym między innymi pilot i ojciec duchowny… Szereg zdarzeń doprowadza do wielkiej tragedii, o której prawda zostaje odkryta, gdy kobieta kończy sto lat. Film doskonale pokazuje kwestie traktowania indywidualistek w czasach, gdy chodzenie w spodniach i męskie zajęcia nie były dobrze przyjmowane przez społeczeństwo. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ostatnia, kluczowa scena filmu. Radzimy przygotować zapas chusteczek!

Jakie filmy z historią w tle polecacie? Zachęcamy do komentowania!

Zapisz

Zapisz